Čepčenie, začepčenie či odčepčenie (správny tvar si vysvetlíme nižšie) je jedným z najdlhšie zachovaných tradičných svadobných zvykov na Slovensku. V podobných formách by sme sa s ním mohli stretnúť aj v iných slovanských krajinách (napríklad aj v susednom Česku). Prečítajte si, ako vyzeralo čepčenie v minulosti, ako vyzerá dnes a ako ho vjemne zakomponovať aj do modernej svadby.

 

Odčepčenie alebo čepčenie?

Čepčenie, odčepčenie, začepčenie – pravdepodobne ste sa už stretli so všetkými týmito, a možno aj ďalšími variantmi. Najčastejšie ľudia používajú výraz odčepčenie, aj keď je vlastne nesprávny. Pri tomto obrade sa čepiec neveste neberie, ale dáva. Práve preto je logicky správny výraz čepčenie, prípadne začepčenie (stretol som sa aj s termínom podčepčenie, asi v súvislosti s tým, že žena ide pod čepiec).

 

Ako prebieha čepčenie?

Čepčenie spravidla prebieha o polnoci. Ide o obrad, pri ktorom sa nevesty pýtame, či si nechá sňať z hlávky vienok, alebo zvolí radšej hlávku sťať. Namiesto vienka sa dnes už nevestám sníma z hlavy svadobný závoj. Neveste sa miesto neho dáva na hlavu čepiec. Ten má symbolizovať ďalšiu fázu života a vernosť manželovi. Celý obrad je sprevádzaný folklórnymi piesňami.

 

Súčasťou obradu je ženích aj nevesta

Pri čepčení môže po neveste prísť na rad aj ženích. Jemu miesto venčeka, respektíve závoja, berú pierko (nevesta ho zvykne rozdupať) a miesto neho dostane klobúk. Celý obrad inak prebieha v podstate identicky, ako pri čepčení nevesty. Na záver obradu muž alebo žena, ktorí ho viedli, prevedú ženícha a nevestu po svadobnej sále v čepci a klobúku, pričom doznejú posledné tóny obradnej piesne. Z čepčenia väčšinou vzniknú naozaj unikátne svadobné fotografie.

 

Čepčenie s folklórnym súborom

Aj v dnešnej dobe majú na mnohých svadbách čepčenie na starosti folklórne súbory. Ak je nevesta, ženích alebo niekto iný z rodiny alebo pozvaných členom takéhoto súboru, niekedy čepčenie prebehne aj ako prekvapenie (buď pre hostí alebo aj pre samotných mladomanželov) ako spestrenie programu. Ak nemáte v okolí žiadneho folkloristu a chceli by ste veľkolepé čepčenie, ľahko nájdete v každej dedine malý folklórny súbor alebo ľudovú hudobnú skupinu, ktorá sa o to dokáže postarať. Spravia vám napríklad hodinový program, počas ktorého odznejú dve kolá krásnych folklórnych piesní pre staršie generácie, medzi ktorými prebehne aj samotné čepčenie.

 

Krátke čepčenie na modernej svadbe

Ak nepatríte medzi fanúšikov folklóru, no aspoň nejakú formu čepčenia by ste na svadbe chceli, môže sa o to postarať starejší v spolupráci s nejakou krstnou mamou alebo kamarátkou nevesty. Celý obrad nemusí trvať dlhšie ako 5 minút a ak ho navyše starejší bude sprevádzať jednou vkusnou piesňou napríklad na akordeóne, aj v takejto minimalistickej forme splní účel a bude nenásilný a moderný. A čo ak nemáte staršieho alebo čepčenie nechcete vôbec? Tak nepodliehajte prípadnému tlaku rodiny a urobte si to tak, ako chcete vy. 🙂 Môžem vám doporučiť napríklad o polnoci spoločný tanec, kde si vás vytancujú všetci svadobní hostia, po ktorom sa pôjdete prezliecť. A po prezlečení a príchode si napríklad zatancujete pekný slaďák v kruhu sviečok v tvare srdca.

Plánujete svadbu a vyberáte si svadobné obrúčky? Neviete sa rozhodnúť, ktorý z tisícok dostupných modelov si vybrať? Alebo sa neviete dohodnúť s partnerom na materiáloch? V dnešnom článku som si pre vás prichystal niekoľko tipov, ktoré vám s tým dokážu pomôcť. 

Ako vybrať svadobné obrúčky?

Svadobné obrúčky sú aj očami svadobného fotografa dôležitou súčasťou každej svadby. Počas obradu sa spolu s mladomanželmi stanú centrom pozornosti objektívu. Svadobné obrúčky navyše budete nosiť celý život (alebo aspoň v niektorých prípadoch 🙂 ), tak by vám mali robiť radosť. Nevyberajte si príliš extravagantné obrúčky, ktoré sa vám páčia dnes, no nemusia sa vám páčiť aj o rok.

Svadobné obrúčky cena

Pri výbere svadobných obrúčok je mimoriadne dôležitá aj cena. Ak chcete zainvestovať tisíce eur do zlatých svadobných obrúčok vykladaných diamantmi ide o formu investície a rozhodne by ste nemali mať výčitky, inak z nich nebudete mať ani radosť. Ak však vyznávate minimalizmus, obrúčky z chirurgickej ocele vyzerajú skvele, sú odolné a dáte za ne sotva pár stoviek eur.

Rozdielne obrúčky

Ak žena túži po obrúčke z ružového zlata no muž túto farbu odmieta nosiť, neexistuje ani jedna prekážka v tom, aby ste mali rozdielne obrúčky. Názor, že obrúčky majú byť rovnaké, je už dávno prežitý. Ak sú aj obrúčky z rovnakého materiálu, často nájdete v sete dva úplne odlišné prstienky – napríklad dámsky je užší a vykladaný nejakým kamienkom, pánsky je širší a môže mať vyfrézovaný nejaký vzor.

Tradičné obrúčky

Klasickými obrúčkami zo žltého zlata bez akýchkoľvek ozdôb rozhodne nič nepokazíte. Ak chcete niečo trochu modernejšie, poobzerajte sa po modeloch z bieleho zlata. Tieto obrúčky sú dostupné v celej palete veľkostí a množstvo klenotníctiev ich má skladom. V prípade potreby sa do nich dá vygravírovať napríklad nejaký nápis či dátum svadby.

Originálne obrúčky

V posledných rokoch som už viackrát videl na vankúšiku na obrade nachystané napríklad aj obrúčky zo stabilizovaného dreva. Sú naozaj originálne, trvácne a takmer vždy sa vyrábajú na mieru. Takéto obrúčky navyše skvele vyzerajú aj na svadobných fotografiách.

Množstvo hostí sa na svadbu teší najmä kvôli chutnému jedlu a predovšetkým aj kvôli koláčikom a torte. Najlepšie, samozrejme, chutia priamo na hostine, úplne ideálne keď sú čerstvo pripravené. Pripravil som si pre vás zopár tipov, ktoré využijete pri výbere dodávateľa svadobných zákuskov.

Svadobné koláče druhy

Menej znamená viac a rozhodujúca je kvalita. Časy, kedy sa na svadbách stoly prehýbali doslova pod tonami suchých a planých koláčov sú už vo väčšine prípadov našťastie dávno preč. Dnes majú prednosť moderné candy bary, kde si každý hosť vyberie mimoriadne kvalitný a chutný zákusok, mini-tortičku alebo iný dezert. Na stoloch sa však stále dajú nájsť napríklad čerstvé slané pagáčiky, ale aj misky s ovocím či orechmi.

Kde objednať svadobné koláče?

Blízkosť = čerstvosť. Ak aj máte vytipovanú nejakú špičkovú cukráreň, no je na druhej strane Slovenska, zákusky vám môžu upiecť deň vopred, no niektoré dezerty jednoducho nedokážu priniesť také čerstvé, ako keď ich pripraví niekto z vášho okresu. Najmä v zahraničí sa poslednou dobou uchytáva trend prípravy niektorých dezertov priamo na mieste pred očami hostí skúseným cukrárom alebo cukrárkou. Množstvo dezertov, ktoré sa jedia napríklad ešte horúce, sa aj na slovenských svadbách pripravuje v kuchyni počas celého večera. Moderné zákusky navyše aj skvele vyzerajú a svadobný fotograf ich môže zvečniť.

Svadobné koláče a svadobná torta

Cena za kvalitný cukrový catering je, samozrejme, vyššia. Jeden kvalitný dezert z candy baru sa môže vyšplhať aj na cenu okolo troch eur (podobne, ako keď si dáte zákusok v cukrárni). Opäť však zdôrazňujem, že kvalita je v očiach mnohých ľudí už dôležitejšia, ako kvantita. Za niekoľko-poschodovú svadobnú tortu zaplatíte bez problémov aj viac ako 200 eur.

Využite svoje známosti a oslovte lokálnych cukrárov/cukrárky

Takmer každý pozná niekoho, kto pečie a od koho nám koláče aj naozaj chutia. Tu práve existuje priestor na to, aby ste ušetrili aspoň niečo. V mnohých rodinách je stále zvykom, že nejaké koláčiky upečú napríklad babičky mladomanželov. Opäť to však nemusí byť tona suchých vanilkových rožkov. Všetko závisí od dohody a komunikácie.

Zdravé alternatívy pre každého

Na väčšine svadieb sa už objavujú aj rôzne bezlepkové, bezlaktózové, nízkokalorické, ovsené, cuketové, cviklové a iné druhy koláčov a zákuskov, ktoré si môžu dopriať aj ľudia s rôznymi potravinovými intoleranciami. Rozhodne odporúčam sledovať tento trend, aj takéto koláče dokážu byť chutné a často zožnú väčší úspech, než klasické presladené zákusky.

Kvalitné a chutné jedlo dokáže svadbu premeniť na výnimočný gastronomický zážitok, no na druhej strane ju môže nekvalitné jedlo aj pokaziť. Nedostatočný chuťový zážitok sa prehryznúť dá, no hladné osadenstvo alebo v najhoršom prípade žalúdočné problémy určite nie. Pripravil som si pre vás niekoľko tipov, ktoré som odpozeral počas návštev stoviek svadieb, ktoré som mal tú česť fotografovať.   

Ako vybrať catering na svadbu?

Prvé rozhodnutie musíte urobiť už priamo pri výbere svadobného priestoru. Niektoré priestory ponúkajú len prenájom, no nie catering. Iné (napríklad hotely a reštaurácie), ponúkajú priestor aj catering, no nie jedno bez druhého, a niektoré firmy sa zase špecializujú výhradne na catering. Ak máte napríklad svoju obľúbenú reštauráciu, ktorá však nemá priestor na usporiadanie svadby ani neposkytuje na svadby catering, nie je ničím výnimočným, že sa aj s takouto reštauráciou sa dokážete dohodnúť na zabezpečení jedla na svadbu. Nech už je vaša preferencia akákoľvek, výber by ste mali mať uzavretý ešte pred rezerváciou miesta a termínu.

Stavte na recenzie a odporúčania

Recenzie na internete vám napovedia veľa. Rovnako aj odporúčania vašich blízkych. V mnohých prípadoch si ľudia vyberú dodávateľa jedla na svadbu aj na základe vlastnej skúsenosti – napríklad z inej svadby. V prípade mnohých svadobných priestorov, v ktorých neponúkajú catering, vám odporučia cateringovú službu v okolí, s ktorou boli ich návštevníci vždy spokojní.

Jedlo na svadbe rozhodne musí aj nejako vyzerať. Okrem samotných svadobných fotografií mladomanželského páru a hostiny svadobný fotograf často zachytáva aj svadobnú výzdobu alebo čerstvo naservírované jedlo. Takéto fotografie sa dajú použiť aj ako promo pre samotnú cateringovú spoločnosť.

Jedlo na svadbu

Dodávateľa máte vybratého, čo ďalej? Prichádza na rad výber konkrétneho menu. Tu záleží čisto na chuťových preferenciách vás a vašich hostí. Odporúčam vybrať 3 predjedlá, 3 polievky a 3 hlavné jedlá, z ktorých si hostia vyberú pri potvrdení účasti na svadbe. Jedno by malo byť vegetariánske.

Pripomínam, aby ste mysleli aj na takzvaný staff. Najesť na svadbe by sa mal aj fotograf, kameraman, DJ, kapela, prípadné ďalšie profesie, ktoré s vami trávia celú noc.

Pozor na alergie a myslite aj na ostatné konzumné

Každého jedného z hostí a ďalších stravníkov sa spýtajte na prípadné alergie či potravinové intolerancie. Pre týchto môžete ľudí objednajte jedlá, ktoré im nespôsobia zdravotné komplikácie.

V súvislosti s cateringom spomeniem aj výber zákuskov, torty a alkoholu. Zákusky a torty sa bežne objednávajú externe. Niektoré svadobné priestory však majú v ponuke aj naozaj chutné candy bary. Takmer všetky priestory akceptujú, ak si budete chcieť priniesť vlastný domáci alkohol, prípadne sudové víno. Kolkovaný alkohol a pivo sa však kupuje takmer vždy výhradne na bare.

Catering na svadbu cena

Asi neexistuje cenovo variabilnejšia položka z celej sumy zaplatenej za svadbu, než je práve cena za jedlo, zákusky a alkohol. Konzumné na jedného človeka rátajte približne od 30 do 100 €, no môže to byť aj viac v závislosti od prestíže podniku.

Praktický tip na záver

Než sa do objednávania jedla alebo cateringu pustíte, zamyslite sa nad tým, akých hostí ste pozvali na svadbu, alebo sa ich rovno spýtajte, aké jedlá majú radi. Viac krát som bol svedkom toho, že svadobní hostia gastronomický zážitok nepochopili a ich predstavou bol obyčajný rezeň so šalátom.

Druhou alternatívou je urobiť si to jednoducho podľa svojho vedomia, svedomia, vkusu a možností. Niekedy je snaha zavďačiť sa všetkým naozaj zbytočná. A pravdepodobne sa všade nájde niekto, čo na niečo frfle, tak prečo sa tým trápiť.

Človek sa žení alebo vydáva spravidla len dvakrát za život (je to pokus o trápny vtip 🙂 ), a do takejto veľkej oslavy života sa rozhodne oplatí zainvestovať nejakú tú čiastku. Ak však nepatríte k takzvaným horným 10 000, pravdepodobne neplánujete do svadby preinvestovať rovnako vysokú, či dokonca násobne vyššiu čiastku. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, koľko môže na Slovensku stáť malá, stredná, ale aj veľká svadba, od čoho sa to všetko odvíja a na čom dokážete výrazne ušetriť aj bez straty kvality.

Koľko stojí svadba?

Otázku s nejednoznačnejšou odpoveďou by ste asi hľadali len márne. Svadbu môžete mať doslova aj zadarmo (ak sa plánujete len vziať na úrade), no nie je problém minúť na ňu aj niekoľko desiatok tisíc eur. Do takmer každej štandardnej svadby vstupuje veľa jednotlivých položiek, ako napríklad prenájom, catering, fotograf, šaty, DJ, výzdoba a podobne. Na čom sa ušetriť dá a na čom nie?

Na čom sa dá ušetriť počas svadby?

Medzi výdavky, ktorými sa dá výrazne znížiť celková cena za svadbu, patrí napríklad výber šiat. Svadobné šaty budete mať na sebe najviac tak 24 hodín a nikdy viac si ich už neoblečiete. Naozaj si ich musíte kúpiť, či dokonca nechať ušiť na mieru za tisíce eur? Nesnažím sa vás nahovoriť, aby ste počas najdôležitejšieho dňa vo svojom živote počítali každý cent, no v požičovniach nájdete stovky nádherných modelov šiat, ktoré si môžete požičať za pár stoviek, či dokonca desiatok eur. Rovnako sa dá ušetriť aj na obrúčkach. Čoraz viac párov si vyberá napríklad obrúčky z chirurgickej ocele, ktoré sú odolné, nádherné, no výrazne lacnejšie, ako zlaté alebo strieborné obrúčky vykladané drahými kameňmi.

Premenné, ktoré určujú cenu svadby

Bez ohľadu na to, akú máte predstavu o svadbe, či chcete fotografa, kameramana, DJ-a, kapelu, aký priestor sa vám páči a podobne, existuje niekoľko premenných, ktoré sú pri všetkých svadbách bez výnimky rovnaké a ktoré výrazne vplývajú na výslednú cenu. Prvou takouto premennou je počet hostí. Neznamená to automaticky, že svadba pre 100 ľudí bude dvojnásobne drahšia, ako svadba pre 50 ľudí. Napríklad vyššie spomenuté služby majú konštantnú sumu bez ohľadu na to, koľko ľudí na svadbe máte. DJ zahrá pesničky pre 20, aj pre 200 ľudí. S pribúdajúcim počtom hostí sa však zvyšuje cena za pohostenie, a prípadne aj za prenájom väčšieho priestoru. Očakáva sa, že hostia však donesú aj nejaký ten finančný dar, čím svoje „konzumné“ pokryjú. Ak máte nejakú zručnosť, ktorú dokážete pretaviť do niektorého zo svadobných úkonov, opäť dokážete ušetriť peknú čiastku. Samozrejme, že si asi nebudete šiť vlastné šaty (aj keď prečo nie?), no najmä počas lockdown-ov sa ľudia doma začali učiť rôzne skilly, remeslá alebo si našli nové hobby. Ak máte trochu umelecké cítenie, pripraviť si výzdobu na svadbu zvládnete aj sami, napríklad aj z rôznych prírodných materiálov.Niektoré nevesty si zvyknú dokonca aj upiecť vlastné zákusky či suché koláčiky. Takto dokážete ušetriť stovky až tisícky eur.

Na čom sa neoplatí šetriť?

Na veciach, ktoré dokážu svadbu alebo spomienky na ňu naozaj pokaziť. Prvou je jednoznačne jedlo. Najmä na niektorých dedinských svadbách sa dá najesť naozaj kvalitne aj za veľmi rozumný peniaz, v prestížnych hoteloch si za jedlo priplatíte. Vždy je však vhodné ísť sa tam, kde chcete mať svadbu, vopred najesť alebo ochutnať jedlo. Takmer všetky svadobné priestory robia pred objednávkou ochutnávky. Veľkú pozornosť venujte aj výberu svadobného fotografa. Fotky by vám mali robiť svadbu celý život. Fotografie vám v prvom rade majú rozprávať príbeh toho, ako ste sa cítili. Mali by vám dať možnosť prežiť váš svadobný deň znova a znova. A to nie je len o fotografiách samotných, je to aj o osobnosti fotografa, ktorý musí z fotenia urobiť čo najväčší zážitok.

Rovnako stavte aj na vhodný výber DJ-a. Overte si jeho hudobný rozsah, obľúbené a neobľúbené žánre, schopnosť komunikovať a moderovať, vytvoriť správnu atmosféru a vcítiť sa do aktuálnej situácie. Často podceňovaný faktor pri výbere DJ-a je svetelná a zvuková technika. Mnoho párov zabúda, že aké bude svetlo v sále, také budú fotografie.

Spodná a horná hranica ceny za svadbu

Ak nerátame svadbu na úrade bez akejkoľvek oslavy, ale regulérnu zábavu so všetkým, čo k tomu patrí pre približne 50 ľudí, v prípade rozumného šetrenia tam, kde sa to dá, sa dokážete dostať orientačne aj na sumu okolo 5 000 €. Horná hranica v prípade prominentných svadieb v podstate neexistuje. Priemerná svadba v súčasnosti na Slovensku môže vyjsť okolo 15 000 €.

Môžeme si na ulici len tak hocikoho bez jeho vedomia odfotiť? Ako sa na to pozerá zákon? Kedy musíme mať súhlas so zverejnením fotografie človeka? Ako sa zbytočne nedostať do konfliktu a ako ho prípadne pokojne a inteligentne vyriešiť? Čítajte ďalej. 

Ľudí fotíte celkom bežne

Aj keď osoba, ktorá vás na ulici náhodne zachytí na fotografiu môže byť len nevinný street fotograf, ktorého ste zaujali alebo ste mu dokonca len vbehli do záberu, rozhodne takúto situáciu neriešte agresívne alebo násilím – slušne sa opýtajte, prečo vás fotí. My sa však pozrieme na to, ako sa zachovať, ak sa ocitnete na strane fotografa. Treba si uvedomiť, že pravdepodobne sa nachádzate na mnohých fotkách cudzích ľudí z výletov či dovoleniek. V dnešnej dobe a v dobe smartfónov sa tomu nedá takmer zabrániť. Ak niekde nejakú svoju fotku nájdete a budete si želať jej odstránenie, pri slušnom jednaní s tým nebude mať problém žiadny vychovaný človek.

Fotenie návštevníkov kultúrneho podujatia

Pri verejných podujatiach platia špecifické podmienky, a to najmä pri tých, na ktoré si návštevníci kupujú vstupenky. Pri mnohých koncertoch a festivaloch kúpou vstupenky účastník potvrdzuje, že súhlasí so zhotovením fotografií jeho osoby ako návštevníka v súlade s obchodnými podmienkami. Prečítajte si niekedy tieto podmienky, ktoré súvisia s návštevou konkrétneho eventu, je to dosť zaujímavé čítanie.

Fotografovanie cudzích ľudí na ulici

Podľa § 12 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí, že písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením. Úplne iné podmienky však platia napríklad pri zachytávaní verejných činiteľov počas ich práce – napríklad prejavov, či dokonca tlačových konferencií. Podobne je to aj s mediálne známymi osobami, ktoré sú na druhej strane najčastejšími obeťami paparazzov.

Avšak, rovnaký zákon hovorí aj to, že podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

V našom prípade teda ide o zábery vytvorené na umelecké účely. Opäť si však treba dať pozor na to, ako so zábermi ďalej naložíte. Nesmiete ich použiť napríklad na marketingové účely. V praxi to znamená, že podobizeň náhodne odfoteného človeka na ulici by ste bez jeho vedomia nemali použiť napríklad na tvorbu billboardu alebo webového banneru s predajným motívom. Bez obáv však takúto fotografiu môžete zaradiť do svojho portfólia.

Čo však hovorí autorský zákon? Fotografia je podľa neho výsledok duševnej tvorivej činnosti a je autorským dielom fotografa. Teoreticky sa teda môže brániť aj fotograf, pretože autorský zákon v sebe zahrňa osobnostné a majetkové práva. Týchto práv sa dokonca autor nemôže vzdať. Veľa ľudí aj fotografov prisudzuje fotenie bez súhlasu pravidlám GDPR. Paradoxne ale podľa GDPR nie je fotografia fyzickej osoby a priori považovaná za citlivý osobný údaj. To ale neplati v prípade, že je ďalej spracovaná špeciálnymi technickými prostriedkami na identifikáciu osoby. To však nie je prípad fotografa. Treba ale myslieť na to, že osobu nesmiete fotografiou dehonestovať, prípadne nejako poškodiť jej dobré meno a každý prípad treba posúdiť individuálne. Niečo iné bude odfotiť osobu v Bratislave na námestí a niečo iné na dedine, kde je 30 obyvateľov. Ak sa pozrieme na paragraf, ktorý hovorí o práve na ochranu podoby a podobizne, narazíme práve na výklad toho, čo je identifikovateľná osoba. Ako sme ale spomenuli, sama o sebe fotografia nie je vo väčšine prípadov identifikovateľný údaj.

Vždy však treba uvažovať s rozumom. Aj napriek vyššie napísanému ak fotograf vyhotoví fotografiu bez súhlasu v súdlade so zákonom, napríklad na umelecké účely, stále platí, že každý má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života, zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, ochranu mena a prejavov osobnej povahy.

Fotografovanie/natáčanie páchateľa trestného činu

S príchodom smartfónov a autokamier sa rozšírili prípady, kedy bežný človek natočí páchateľa napríklad pri konaní dopravného priestupku alebo iného trestného činu. Takýto záznam je však potrebné odovzdať príslušným orgánom, ktoré ho ďalej vyhodnotia a prípadne zaradia medzi dôkazový materiál.

Civilný obrad na matrike má svoje špecifiká aj z pohľadu svadobného fotografa. Na prvý pohľad ponúka oveľa menej možností a priestorov, v ktorých je možné zhotoviť pekné svadobné fotky, no v dnešnom článku vám ukážem, že aj pri svadbe na matrike sa dajú zhotoviť pekné zábery. Kde absolvovať svadobné fotenie? 

Kde sa fotiť na matrike?

Nedajte sa na prvý pohľad zmýliť, obradné siene na veľkom množstve slovenských matrík sú krásne zrekonštruované a dokonca majú aj výzdobu, za ktorú sa na svadobných fotkách nemusíte hanbiť. V priestoroch obradnej siene sa však fotí len samotný obrad. Ak chcete však na matrike alebo v jej okolí absolvovať svadobné fotenie alebo fotenie portrétov s gratulantmi, máte niekoľko možností.

Park v okolí matriky

Ak je v okolí matriky nejaký mestský park, môžete svadobné fotenie absolvovať v ňom. Výhodou je, že to stihnete aj krátko pred obradom bez zbytočných ďalších presunov alebo obliekania, líčenia a česania pre fotenie v iný ako svadobný deň. Ak by sa aj svadobné fotenie natiahlo, ľahko sa z neho stihnete dostať na obrad.

Street fotografia v centre mesta

Keďže matrika je väčšinou súčasť obecného alebo mestského úradu ktorý je takmer vždy v centre mesta alebo dediny, pre svadobné fotenie si môžete vybrať aj štýl street fotografie v priľahlých uličkách. Pre mňa osobne je street fotografia jedna z najatraktívnejších a jej spojenie so svadobným fotením vždy vyzerá skvele a originálne. Väčšina novomanželov túži po svadobných fotkách z prírody, no rád ´vas presvedčím, že aj fotky z mestského prostredia vyzerajú geniálne.

Interiér matriky v prípade škaredého počasia

V interiéri matriky môžete absolvovať fotenie počas gratulácií, ale aj fotenie portrétov s gratulantmi. Stačí, ak si svadobný fotograf v dostatočnom predstihu pripraví improvizovanú fotostenu s dobrým svetlom na mieste, ktoré vám určia na matrike. Je však dôležité, aby ste o tom oboznámili fotografa v dostatočnom predstihu, nech si na obrad donesie potrebnú techniku a vybavenie.

Civilné svadobné obrady sa svojou vážnosťou a celkovým „zážitkom“ vyrovnávajú tým cirkevným. Rozhodne však majú svoje špecifické body a vlastnosti, na ktoré je dobré myslieť ešte pred samotným obradom. V čom sa civilný obrad najviac líši od toho cirkevného? Čítajte ďalej. 

Svadba na matrike

Prvým a hlavným rozdielom medzi svadbou na matrike a svadobou v kostole je, že nepotrebujete pred ňou absolvovať žiadne iné cirkevné rituály. V niektorých kostoloch je zvykom, že neoddajú zaľúbencov dovtedy, kým si obaja nespravia krst, prvé sväté prijímanie a birmovku. Pre svadbu na matrike vám stačí splniť len všetky zákonné povinnosti.

Vítanie hostí a pytačky

Svadbu v kostole často riadi priamo duchovný už aj pred obradom. Na civilnej svadbe táto úloha vždy pripadne takzvanému starejšiemu. Jednou z udržiavaných tradícií sú napríklad pytačky, ktoré môžu prebehnúť súkromne len v dome nevestiných rodičov, ale aj priamo pred matrikou či v jej priestoroch pod vedením starejšieho a pred očami všetkých hostí. V čase pred obradom hostia postupne prichádzajú k matrike, mali by ste mať pre nich nachystané pohostenie a prípadne aj živú hudbu, či už vo forme kapely alebo harmonikára. Na svadbách v meste už starejších toľko nie je. S organizáciou pomôže fotograf, kameraman, ale aj nejaká družička. Vybrať dobrého starejšieho je pomerne náročné.

Svadobný obrad na matrike

V porovnaní s cirkevným obradom je svadba na matrike oveľa rýchlejšia. Obrad môže bežne trvať aj menej ako 5 minút, vo výnimočných prípadoch presiahne aj štvrť hodinku. Veľkou výhodou je, že civilný obrad nemusí prebehnúť priamo v priestoroch matriky (ktoré rozhodne nie sú vždy také pekné a reprezentatívne, ako priestory kostola) ale v podstate úplne kdekoľvek, kam je poverený úradník ochotný prísť.

Fotenie s hosťami po gratulácii

Gratulácie po obrade spravidla prebiehajú pred budovou matriky, v prípade zlého počasia a vhodného priestoru aj v jej interiéri. Svadobný fotograf má možnosť aj pripraviť si improvizovanú fotostenu pre vytvorenie svadobných portrétov mladomanželov s každým gratulantom, ktorý sa nezúčastní svadobnej hostiny.

Svadobná hostina

Na svadobnú hostinu odchádzajú mladomanželia spoločne so všetkými, ktorí boli pozvaní k svadobnému stolu. Civilný obrad týmto oficiálne končí a celý nasledujúci postup (ďalšie svadobné fotenie a zábava až do rána) závisí už len od vás, a prípadne od plánov vášho starejšieho.

Máte naplánovanú svadbu v kostole a chceli by ste sa v kostole aj fotiť? Ak sa vám to nezdá, s touto požiadavkou som sa už stretol a nejednalo sa o fotografovanie samotného svadobného obradu. Dalo by sa povedať, že skoro každý kostol je skvostná architektonická pamiatka, ktorá poskytuje veľké množstvo zákutí a miest pre vytvorenie svadobných fotografií. Zároveň má, ale takéto fotografovanie aj svoje špecifiká, výhody a nevýhody. V tomto článku vám ukážem aké sú možnosti, kde všade môžete absolvovať svadobné fotenie nielen v kostole, ale aj v jeho areáli či v ďalších cirkevných pamiatkach. A na záver zhrniem svoj prístup a odporúčanie.

Kde sa fotiť v kostole?

V kostole dokážeme absolvovať 3 „typy“ fotenia. Prvým je svadobné fotenie mladomanželov, druhé je fotenie samotného obradu a tretie je fotenie hostí počas gratulácií spojené s fotením portrétov čerstvého manželského páru s gratulantmi. Kým fotenie obradu nemôže prebehnúť nikde inde ako priamo v kostole pri oltári, ostatné druhy fotenia vieme absolvovať rôznymi spôsobmi.

Záhrada v okolí kostola

Väčšina kostolov na Slovensku má vo svojom okolí aj peknú záhradu či dokonca park, ktorý môže aj nemusí patriť k samotnému kostolu. Výhodou je, že ak je záhrada verejne dostupná (alebo sa dohodnete s jej správcom), svadobné fotenie môžete absolvovať aj napríklad v deň pred obradom, alebo po obrade. Keďže je však záhrada pri kostole a vyhnete sa tak zbytočným presunom, odporúčam to nechať na deň svadby, vďaka čomu sa vyhnete aj dvojitému obliekaniu a chystaniu. Nájdu sa však aj také, ktoré to okolie majú malé alebo nie práve pekné. Hlavne si musíme uvedomiť, že fotenie portrétov a gratulácií poobede po obrade je na slnku často veľká výzva. V ideálnom prípade by mali mať gratulanti Slnko za chrbtom.

V akýchkoľvek parkoch či záhradách, kde sú stromy je potrebné dávať pozor, či prestvitajúce svetlo cez stromy nevytvára tmavé fľaky na svadobnom páre. Ak áno, je lepšie v takom prípade vôbec na danom mieste nefotografovať.Využitie škvrnitého svetla môže byť veľmi pekné a kreatívne, no vo väčšine prípadov nie je vhodné pre svadobné portréty a svadobné fotky.

Vonkajšie architektonické prvky

Samotná stavba kostola nám môže ponúknuť skvelé pozadie na výnimočné svadobné fotky, no nie všetky kostoly sú vo vyhovujúcom stave. Ak je kostol dominantnou stavbou a týči sa nad širokým okolím, môžeme absolvovať fotenie aj ďalej od samotnej budovy, ktorá bude slúžiť len ako pozadie. Kostol má však často zaujímavé architektonické prvky, ako rôzne oblúky, veže, kamenné steny, fresky a ďalšie. O fotení architektúry, ktorá s tým úzko súvisí, som písal aj v jednom staršom článku na mojom blogu.

Interiér kostola

Ak sa dohodnete so správcom kostola alebo duchovným a nie je pred vašim obradom naplánovaná iná svadba, určite vám dovolia odfotiť si zopár portrétov aj priamo v interiéri kostola. Interiér kostola má však veľmi špecifické svetelné podmienky, o ktorých si povieme viac v inom článku. 

Spoločné fotografie so svadobčanmi

Počas gratulácií je zvykom „cvaknúť“ každého, no po gratuláciách si svadobčania radi pýtajú aj fotenie portrétov. Na tie nepotrebujeme fotostenu, stačí nám pekná stena alebo živý plot v okolí kostola, kde na pamiatku vytvoríme spomienku v podobe fotky s mladomanželmi každému gratulantovi. V čase okolo obeda však vždy budeme bojovať s ostrými tieňmi a slnkom.

Moje doporučenie

Ja osobne svadobné portréty v kostole nefotím. Hneď po fotografovaní svadobného obradu sa sústredím na gratulácie, skupinovú fotografiu hostí a na indiviuálne snímky rodičov, mladomanželov a hostí. Pred samotným obradom často chýba čas na rozsiahlejšie fotografovanie, a po obrade sa väčšina hostí netrpezlivo chystá do svadobnej sály.

Je dôležité rozlišovať medzi fotografovaním samotného obradu a svadobnými portrétmi. Svadobné obrady fotografujem veľmi rád. Píšem o tom, že v kostole nefotografujem svadobné portréty novomanželov. Pre svadobné portréty vyberiem krajšie lokality, než je interiér kostola. Okolie kostola využívam na gratulácie, skupinovú fotografiu hostí a snímky s novomanželmi. Pokiaľ to okolnosti dovolia, preferujem fotografovanie s hosťami a skupinovú fotografiu pri zapadajúcom slnku, keď je svetlo najkrajšie. V tom prípade v kostole fotografujem obrad a pred kostolom len gratulácie. Samozrejme, všetko závisí od konkrétnej situácie – nie je jedno univerzálne riešenie.

 

Svadba v kostole má pre množstvo ľudí stále svoje čaro. Priebeh a fotenie takejto svadby má však aj určité špecifiká, o ktorých si povieme v nasledujúcom článku. Ako konkrétne prebieha svadba v kostole?

Ako prebieha svadba v kostole?

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že na každej farnosti, v každom kostole, respektíve pri každom duchovnom predstaviteľovi nájdeme špecifický a originálny postup pri obrade. Niekto by mohol tvrdiť, že obrady sa napríklad v rôznej cirkvi líšia iba minimálne, no v skutočnosti je opak pravdou. Niektoré body obradu a času stráveného pred ním a po ňom sú však predsa len spoločné.

Čas strávený pred obradom

Odporúčam vám dohodnúť sa s oddávajúcim duchovným na tom, v akom časovom predstihu je vhodné prísť na obrad. Túto informáciu si pýtajte od budúcich mladomanželov najmä v prípade, ak budete fotiť obrad ako prvú vec v ten deň. Kedy môžu prichádzať hostia a kde sa môžu zdržiavať a čakať na obrad? Môže pred kostolom hrať živá kapela? Môžu družičky roznášať zákusky či ponúkať svadobčanov s pálenkou? A kde si môže svadobný fotograf nechať batoh s technikou? Čím viac vecí si ujasníte pred svadbou, tým menší stres a chaos zažijete počas svadobného dňa. Niektorí duchovní vám dokonca vyhradia miesto, kde sa môžete pohybovať, a to často býva nevyhovujúce. Netreba sa nechať odradiť. V prvom rade potrebujete vytvoriť pekné fotky. Samozrejme, všetko záleží na dohode s novomanželmi. Treba sa snažiť nerušiť obrad, ale v prvom rade musí fotograf myslieť na fotky.

Svadobný obrad v kostole

Cirkevný svadobný obrad prebieha takmer výlučne v interiéri. Duchovný vás spravidla neoddá nikde inde, ako v cirkevnej stavbe. Niektoré kaštiele, hrady a zámky na Slovensku však majú vysvätenú kaplnku, kde je možné tiež absolvovať obrad. Cirkevný obrad je často dlhší ako ten civilný a môžete rátať pokojne aj s hodinovým či dlhším trvaním. Obrad môže byť spojený aj so spievaním náboženských piesní, krátkym kázaníma takmer určite počas neho príde aj čas na modlitbu.

Gratulácie a fotenie po obrade

Po úspešnom ukončení obradu prichádzajú najčastejšie na rad gratulácie, ktoré prebiehajú buď v areáli kostola alebo pred ním. Opäť je vhodné sa informovať, či po vašom obrade nie je na pláne ďalšia svadba a podľa toho zistíte, ako dlho sa v areáli kostola môžete zdržať. Hostia (aj tí, ktorí nepôjdu na následnú hostinu) vám môžu zagratulovať. Ak na to zostane čas a nájde sa vhodný priestor, môžete si ešte odfotiť jednoduchý portrét s každým návštevníkom obradu. Vždy sa snažím fotiť tak, aby hostia mali slnko za chrbtom. Je to síce náročné pre fotoaparát, ale spoločné portréty tak vyzerajú lepšie, pretože nemajú ostré tiene v tvári a tiež nemajú prižmúrené oči kvôli Slnku. V niektorých prípadoch je lepšie spoločné fotky pred kostolom nefotografovať a nechať ich až na večer. Nie vždy majú novomanželia a hostia chuť sa fotiť pred kostolom keď je vonku 35 stupňov. Niekedy chuť majú, no podmienky v okolí kostola nie sú vyhovujúce nie len v zmysle počasia, ale aj pristorovo či vizuálne.

Presun na hostinu

Po všetkých gratuláciách a prípadnom svadobnom fotení je čas na organizovaný presun na miesto hostiny pre všetkých hostí, ktorí dostali aj pozvanie k svadobnému stolu. Vo väčšine prípadov už cirkevná svadba pokračuje rovnako, ako tá civilná – bujarou zábavou až do rána. 🙂

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram