Aké oblečenie si vybrať na fotenie?

17. novembra 2022

Pri plánovaní fotenia sa všetci zamýšľajú nad tým, ako si vybrať fotografa, ako vybrať ideálne miesto, rekvizity, počasie, objektív, … v tento veľký deň je všetko prichystané a pokiaľ nejde vyslovene o svadobné fotenie, ľudia si zabudnú vybrať správne oblečenie. Nehovorím, že sa ľudia obliekajú zle, nemoderne, nevhodne alebo vulgárne, no výber oblečenia pre potreby fotenia má isté kritériá, ktoré odporúčam dodržať.

Civilné a jednoduché oblečenie

Prvým pravidlom je, že vaše oblečenie by malo byť absolútne civilné, jednoduché, a ideálne smart casual. Vyhnite sa teplákom, kombinézam, maskáčom, montérkam a pokiaľ nejde o manažérske fotenie, tak aj oblekom a príliš korporátnemu štýlu. U mužov sú akceptované tričká, košele, mikiny, rifle, obyčajné nohavice a šortky. Ženy môžu okrem spomenutého pokojne staviť aj na nejakú blúzku a sukňu či šaty. 

Vyhnite sa nápisom, vreckám, patentom

Na oblečení nájdeme obrovské množstvo rušivých elementov. Už len také náprsné vrecko na mužskom tričku alebo príliš veľa patentov na dámskej blúzke nemusia vyzerať na fotke dobre a za pár rokov sa budete na fotku pozerať s nevôľou. Ak je nejaká ozdoba súčasťou dámskych šiat, je to v poriadku, no iné kúsky oblečenia sa snažte vybrať tak, aby mali čo najjednoduchšie tvary a línie.

Bledšie farby vyhrávajú

Sivá, zelená, modrá a prírodné odtiene hnedej nepokazia nič. Staviť sa dá aj na bielu alebo čiernu (napríklad na pánske čierne tričko) no snažte sa vyberať všeobecne skôr bledé farby. Vyhnite sa ťažkým farbám, ako sú bordová, smaragdová alebo tmavomodrá. Tie na fotkách len málokedy vyzerajú dobre a ak ide o portrét, na ktorom zaberáte veľkú časť jeho celého objemu, dokáže príliš tmavé oblečenie doslova rozhodiť výsledný farebný odtieň celej fotografie. 

Oblečenie do nečasu

Pri sezónnom fotení, najmä teda pri tom zimnom a jesennom, je potrebné myslieť aj na to, aby sme sa z fotenia nevrátili prechladnutí. Vôbec nie je problém, ak musíte mať na fotení kabát, šál alebo čiapku. V prípade fotenia na snehu môže zvoliť aj trochu veselšie farby, ktoré budú fungovať ako kontrast – napríklad červenú, béžovú či žltú. Vyhnite sa však príliš krikľavým farbám, a to aj pri deťoch. 

Oblečenie na tematické fotenie

Pod tematickým fotením si najčastejšie predstavíme vianočné rodinné fotenie. Tu môžete pokojne popustiť uzdu všetkým pravidlám, dať si pohodlné tepláky, pletený farebný pulóver s losom, červenú čiapku s brmbolcom aj károvaný farebný šál. Takéto fotenia najčastejšie prebiehajú v zariadenom ateliéri s vianočnou výzdobou, doma, alebo vonku v zasneženej krajine či na vianočných trhoch. Vianočné oblečenie sa hodí na všetky tieto miesta.

PONUKA SLUŹIEB

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram