Ako fotiť pekné fotky v noci?

26. októbra 2022

Fotografovanie v noci, respektíve po tme (tieto dve veci nemusia spolu na 100 % súvisieť), je tak špecifické, že s ním má problém množstvo začínajúcich fotografov. Pre kvalitné nočné fotky už vám pravdepodobne nebude stačiť smartfón alebo nejaký digitálny fotoaparát. Práve naopak, okrem výkonnej zrkadlovky budete pravdepodobne potrebovať aj ďalšie konkrétne vybavenie.

 

 

Ujasnite si, aký predmet alebo prostredie chcete fotiť

V noci, alebo teda po tme môžete fotiť všeličo. Môže to byť vysvietená, ale aj tmavá ulica pre street fotografiu, môže to byť zachytenie hviezd, mesiaca alebo planét (bez teleskopu, ale aj s ním), môžete fotiť zábavu na svadbe, na koncerte či na festivale, ale aj umelecké fotky niekde v ateliéri (alebo aj vonku) s maľovaním fotografie pomocou svetla alebo ohňovej show. Pozrime sa v krátkosti na špecifiká týchto príkladov. 

Nočná street fotografia

Pri nesprávnom nastavení fotoaparátu môžu byť fotky príliš zrnité, ale aj tmavé, či naopak veľmi svetlé a neprirodzené. Stretnúť sa môžete aj s tým, že na fotkách bude vidno len svetlo pouličných lámp a všetko ostatné bude absolútne čierne. V niektorých prípadoch to môžete nechať na automatiku, no najčastejšie sa budete musieť pohrať s nastavením všetkých parametrov sami v závislosti od toho, s akými podmienkami ste práve v kontakte.

Fotografie nočnej oblohy

Fotografovanie nočnej oblohy je vo väčšine prípadov spojené s rovnakými podmienkami. Vždy sa snažíte zachytiť malé a málo jasné objekty na obrovskom čiernom pozadí. To sa spája s dlhým časom uzávierky (aby svetlo zo slabých hviezd „stihlo preniknúť“ do fotoaparáta, ale aj s ďalšími nastaveniami. Iné je, keď chcete fotografovať nejaké konkrétne vesmírne teleso (najčastejšie Mesiac alebo Jupiter). Vtedy budete potrebovať aj kvalitný teleskop a veľa ďalších nastavení. Nočnú oblohu ľudia často fotia aj ako časozber, respektíve timelapse, kedy fotoaparát vytvorí každých napríklad 10 sekúnd fotografiu s dlhým časom uzávierky a necháte ho takto cvakať napríklad 2 hodiny. Ľahko tak zachytíte aj padajúce hviezdy, či celú rotáciu nebeskej klenby nad našimi hlavami.

Fotenie podujatia/svadby

Na fotení svadieb, diskoték, festivalov a koncertov sa zase stretnete s ostrým a naozaj blikajúcim svetlom. V tomto prípade zvyknú byť fotke obrovské svetelné šmuhy, cez ktoré nie je vidno nič iné. Všeobecne sa aj pri tomto fotení môžete spoľahnúť buď na automatiku a priebežne kontrolovať výsledok, alebo sa pohrať s nastaveniami tak, aby svetlo nestihlo na vašej fotke „namaľovať“ šmuhy. Tým sa dostávame k poslednému typu fotografovania.

Fotografie s maľovaným svetlom

Pri fotení s dlhým časom uzávierky sa dá na fotografiu niečo doslova namaľovať. Počas napríklad desiatich sekúnd figurant pred fotoaparátom spraví rukou nejaké obrazce vo vzduchu s tým, že drží v ruke baterku. Na fotografii bude zachytená celý trajektória tohto svetelného zdroja. Podobne sa fotia aj ohňové show a ďalšie performance so svetlom.

PONUKA SLUŹIEB

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram