Ako fotiť so smartfónom pekné fotky?

18. septembra 2022

Čoraz menej a menej ľudí si v dnešnej dobe berie na dovolenku klasický fotoaparát. Niesť so sebou ďalší kúsok vybavenia v dobe, kedy má každý vo vrecku smartfón so špičkovým fotoaparátom, sa môže zdať naozaj zbytočné. Pripravil som si niekoľko tipov pre fotenie s vaším smartfónom.

Ako fotiť so smartfónom – na výšku či na šírku?

Prvou najčastejšou otázkou býva, či fotiť so smartfónom na výšku alebo na šírku. Z ľudí, ktorí fotili fotky na výšku, si internetová komunita často robievala srandu, že fotia „na kalkulačku“ či „na horalku“. Aj profesionálny fotograf, ktorý fotí napríklad portréty, využíva obidva layouty. Kým pri fotení na ležato sa fotky lepšie prezerajú na televízore alebo notebooku, fotky na výšku sú lepšie zase pri prezeraní na smartfóne. Do printu sa hodia oba tipy fotiek.

Fotka zo smartfónu

Aký je účel fotky zo smartfónu? Pravdepodobne si ju chcete len uložiť niekde na cloud, pochváliť sa s ňou na sociálnej sieti, alebo si ju vytlačiť na menší formát klasickej fotografie (približne veľkosť A6). V takomto prípade naozaj nemusíte pozerať na kvalitu. Aj fotografie vyhotovené s rozlíšením okolo dvoch megapixelov budú bohato stačiť na spomenuté účely.

Profesionálna fotka zo zrkadlovky

Fotky s veľkým rozlíšením z profesionálneho fotoaparátu majú tú prednosť, že aj po vytlačení vo veľkom formáte (napríklad na niekoľkometrový billboard) nebudú rozmazané. Vysokú kvalitu fotografií a široké možnosti nastavenia pre amatérov alebo dovolenkových fotografov dokážu ponúknuť aj digitálne fotoaparáty.

Nastavenie smartfónu na fotografovanie

Vo väčšine prípadov sú vstavané aplikácie pre ovládanie fotoaparátu v smartfóne dostačujúce, no pri niektorých smartfónoch najmä nižšej triedy je vhodné siahnuť aj po dostupnej aplikácií. Vyskúšajte si stiahnuť aspoň tri iné aplikácie z obchodu, v ktorých nájdete širšie možnosti nastavenia rozlíšenia, ale dokonca aj úpravu ISO, stabilizáciu obrazu a iné. Často sa však odporúča nechať nastavenie týchto fotoaparátov na automatiku. S nastaveniami sa môžete pohrať a zistiť tak, kedy fotografia vyzerá najlepšie. Manuálne nastavenie je vhodné najmä v špecifických podmienkach, napríklad v noci či pri západe Slnka.

Filtre pre fotografie

Pre získanie atraktívneho vzhľadu fotografie využite rôzne dostupné filtre. Či už staré známe čiernobiele a sépiové, ale aj ďalšie filtre (ktorých nájdete desiatky napríklad aj na Instagrame), dokážu z akejkoľvek fádnej fotografie spraviť originálny a tematický záber. Kvalita fotografie sa často trochu zníži, no výsledný efekt napríklad pre potreby reklamného príspevku na sociálnej sieti bude oveľa lepší.

 

PONUKA SLUŹIEB

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram