Ako prebieha svadobný obrad na matrike?

30. augusta 2023

Civilné svadobné obrady sa svojou vážnosťou a celkovým „zážitkom“ vyrovnávajú tým cirkevným. Rozhodne však majú svoje špecifické body a vlastnosti, na ktoré je dobré myslieť ešte pred samotným obradom. V čom sa civilný obrad najviac líši od toho cirkevného? Čítajte ďalej. 

Svadba na matrike

Prvým a hlavným rozdielom medzi svadbou na matrike a svadobou v kostole je, že nepotrebujete pred ňou absolvovať žiadne iné cirkevné rituály. V niektorých kostoloch je zvykom, že neoddajú zaľúbencov dovtedy, kým si obaja nespravia krst, prvé sväté prijímanie a birmovku. Pre svadbu na matrike vám stačí splniť len všetky zákonné povinnosti.

Vítanie hostí a pytačky

Svadbu v kostole často riadi priamo duchovný už aj pred obradom. Na civilnej svadbe táto úloha vždy pripadne takzvanému starejšiemu. Jednou z udržiavaných tradícií sú napríklad pytačky, ktoré môžu prebehnúť súkromne len v dome nevestiných rodičov, ale aj priamo pred matrikou či v jej priestoroch pod vedením starejšieho a pred očami všetkých hostí. V čase pred obradom hostia postupne prichádzajú k matrike, mali by ste mať pre nich nachystané pohostenie a prípadne aj živú hudbu, či už vo forme kapely alebo harmonikára. Na svadbách v meste už starejších toľko nie je. S organizáciou pomôže fotograf, kameraman, ale aj nejaká družička. Vybrať dobrého starejšieho je pomerne náročné.

Svadobný obrad na matrike

V porovnaní s cirkevným obradom je svadba na matrike oveľa rýchlejšia. Obrad môže bežne trvať aj menej ako 5 minút, vo výnimočných prípadoch presiahne aj štvrť hodinku. Veľkou výhodou je, že civilný obrad nemusí prebehnúť priamo v priestoroch matriky (ktoré rozhodne nie sú vždy také pekné a reprezentatívne, ako priestory kostola) ale v podstate úplne kdekoľvek, kam je poverený úradník ochotný prísť.

Fotenie s hosťami po gratulácii

Gratulácie po obrade spravidla prebiehajú pred budovou matriky, v prípade zlého počasia a vhodného priestoru aj v jej interiéri. Svadobný fotograf má možnosť aj pripraviť si improvizovanú fotostenu pre vytvorenie svadobných portrétov mladomanželov s každým gratulantom, ktorý sa nezúčastní svadobnej hostiny.

Svadobná hostina

Na svadobnú hostinu odchádzajú mladomanželia spoločne so všetkými, ktorí boli pozvaní k svadobnému stolu. Civilný obrad týmto oficiálne končí a celý nasledujúci postup (ďalšie svadobné fotenie a zábava až do rána) závisí už len od vás, a prípadne od plánov vášho starejšieho.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram