Ako si nechať vytlačiť fotky na plátno?

21. februára 2023

Jedným z najlepších spôsobov, ako si uchovať rodinnú, svadobnú, ale aj inú obľúbenú fotografiu, je nechať si ju vytlačiť na veľké obrazové plátno. V elektronickej podobe niekde na cloude sú možno fotky viac v bezpečí a v albume si ich ľahko môžete zobrať so sebou, no na plátne niekde nad krbom alebo nad gaučom vám dokážu robiť radosť pri každom pohľade. Na čo však myslieť, keď si nejakú fotku chcete takto vystaviť?

Výber dodávateľa

Úplne najlepšie je, ak nájdete vo vašom okolí obchod, fotoslužbu alebo inú podobnú firmu, ktorá sa zaoberá potlačou veľkých plôch. Môžete si tak pozrieť aj nejaké ukážky ich práce. Ak sa predsa len rozhodnete objednať si fotku na plátne cez internet, prejdite si čo najviac recenzií a odporúčaní predchádzajúcich zákazníkov.

Cena/výkon

Plátno je veľmi špecifický materiál so štruktúrovaným povrchom, a preto vytlačená fotografia nikdy nebude úplne dokonale ostrá. Keďže však ide o veľký formát, na ktorý sa máte pozerať z väčšej diaľky, jemné rozostrenie nie je prekážkou. Vyhnite sa však úplne najlacnejším ponukám – obraz s metrovou uhlopriečkou za pár eur jednoducho nemôže vyzerať dobre, pretože cena nepokryje ani len výrobné náklady, nie ešte aj materiál, čas či energie na tlač.

Kvalita fotografie

Na plátno si vyberte naozaj tú najkrajšiu fotografiu z celého fotenia a nechajte si ju fotografom dodatočne upraviť. Dobrý fotograf bude vedieť, čo všetko ešte treba spraviť navyše, aby bola fotografia vhodná aj pre tlač na veľký formát. Následne fotografiu s čo najväčším rozlíšením  pošlite dodávateľovi a prekonzultujte s ním, na aké veľké plátno by sa dala vytlačiť bez straty kvality. 

Bezpečná doprava

Ak je to možné, zvoľte si pre odber foto obrazu osobný odber. Ak nie, trvajte na výbere zodpovednej kuriérskej služby a hlavne na precíznom zabalení zásielky. Plátno sa dá veľmi ľahko pretrhnúť, najmä ak lieta niekde kuriérovi v dodávke a búchajú doň iné predmety. Ak si ho domov odveziete sami, máte istotu, že sa takýmto spôsobom nepoškodí.

Kam umiestniť fotku na plátne?

Aby vaša rodinná fotka na plátne dobre vynikla, je dôležité nájsť jej správne miesto. Nejde len o to zvoliť veľkú stenu, na ktorú je dobrý výhľad z celej miestnosti. Dôležité je napríklad aj denné svetlo, ktoré na fotku dopadá cez okná, ale aj umelé osvetlenie. Ak je napríklad nejaký LED panel dedikovaný len na nasvietenie fotoobrazu na plátne, vynikne ako dominanta celej vašej obývačky. 

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram