Ako správne nastaviť (umelé) osvetlenie pri fotografii?

28. júla 2023

Umelé osvetlenie v ateliéri, pri fotostene, ale aj v exteriéri pomáha fotografom vytvoriť dokonalé zábery. Na čo všetko však treba myslieť pri prisvecovaní? Kde všade využijete umelé osvetlenie a aký je rozdiel medzi stabilným prisvietením a bleskom? Čítajte ďalej.

Umelé osvetlenie pri fotografii

Celé fotografovanie je len práca so svetlom. Svetlo je však nepolapiteľné a nie vždy sa chová tak, ako by sme si predstavovali. Rôzne povrchy a farby týchto povrchov svetlo pohlcujú alebo odrážajú a vytvárajú na fotografiách neželané efekty (napríklad pri fotení portrétov alebo pri svadobnom fotení je takýmto neželaným efektom lesklá koža a podobne). Keď však svetlo správne nastavíme a máme nad ním plnú kontrolu, vo výsledku nás potešia dokonalé zábery.  

Osvetlenie vs. blesk

Umelé osvetlenie pri fotení je v princípe stále zapnuté osvetlenie. Keď budete napríklad fotiť nejaké produkty (naservírované jedlo na tanieroch do ponuky reštaurácie na bielom stole), nemusíte blikať s bleskom a čakať, aký bude výsledok. Takto už v náhľade fotoaparátu presne vidíte, ako bude výsledná fotka vyzerať. Osvetlenie je skvelé aj pri fotení ľudí, keďže ich neprekvapí tak, ako blesk, a oni nežmurknú.Prikolniť sa ale na stranu blesku, či trvalých svetiel nie je možné. Aj napriek tomu, že práca s trvalými svetlami je jednoduhšia, použitu blesku sa niekedy nevyhnete. Výhodou tvalých svetiel môže byť, že fotografovaný človek nežmurkne, ale pravdepodobne sa dostanete do situácie, kedy výkon trvalého svetla nebude stačiť. Pri fotografovaní v malom interiéry, radšej používam trvalé svetlá, pri veľkom radšej blesk. Pri fotografovaní vonku sú trvalé svetla spravidla nedostatočné a tak fotografujem s bleskom. Úplne najradšej však pracujem s prirodzeným svetlom. 100% pravido neexistuje. Niekedy je lepšie jedno, niekedy druhé. Ideálne je naučiť sa pracovať so všetkým.

Umelé/prirozdené osvetlenie v interiéri

Použitie stálych umelých svetiel, alebo blesku je vždy krajné riešenie. V prvom rade sa snažte využiť prirodzené svetlo interiéru. Využite svetlo do okna, lampičky a akékoľvek dostupné svetlo. 

Umelé osvetlenie vonku

Vonku počas dňa len málokedy potrebujeme umelé osvetlenie. Vieme však prinútiť Slnko (alebo jednoducho denné svetlo z oblohy) aby svietilo smerom, ktorý potrebujeme. Na to slúžia skladacie odrazové dosky, pomocou ktorých môžeme nasvietiť požadovaný objekt alebo osobu napríklad zospodu, zboku a podobne. Osobne však odrazové dosky nepoužívam. Nikdy na to nie je čas, a nie je môj štýl nacvičovať s odrazovou doskou alebo ešte aj asistentom. Radšej najdem iné miesto, vhodnú kompozíciu, alebo hľadám prirodzené odrazné plochy ako sú biele steny budov a podobne. Ak by ste preda len potrebovlai použiť nejaké umelé svetlo vonku, určite dostatočne výkonný blesk. Stále svetlo nepomôže. 

Osvetleniu sa venujem aj na kurzoch

Univerzálnu odpoveď na otázku ako nastaviť umelé osvetlenie pri fotení vám dať nedokážem, existujú tisícky individuálnych prípadov, pričom v každom z nich postupujeme vždy jedinečným spôsobom. Ak sa však chcete o fotení a aj o osvetlení pri ňom dozvedieť viac, prezrite si moju ponuku kurzov fotografovania.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram