Kde sa fotiť počas svadby v kostole?

28. augusta 2023

Máte naplánovanú svadbu v kostole a chceli by ste sa v kostole aj fotiť? Ak sa vám to nezdá, s touto požiadavkou som sa už stretol a nejednalo sa o fotografovanie samotného svadobného obradu. Dalo by sa povedať, že skoro každý kostol je skvostná architektonická pamiatka, ktorá poskytuje veľké množstvo zákutí a miest pre vytvorenie svadobných fotografií. Zároveň má, ale takéto fotografovanie aj svoje špecifiká, výhody a nevýhody. V tomto článku vám ukážem aké sú možnosti, kde všade môžete absolvovať svadobné fotenie nielen v kostole, ale aj v jeho areáli či v ďalších cirkevných pamiatkach. A na záver zhrniem svoj prístup a odporúčanie.

Kde sa fotiť v kostole?

V kostole dokážeme absolvovať 3 „typy“ fotenia. Prvým je svadobné fotenie mladomanželov, druhé je fotenie samotného obradu a tretie je fotenie hostí počas gratulácií spojené s fotením portrétov čerstvého manželského páru s gratulantmi. Kým fotenie obradu nemôže prebehnúť nikde inde ako priamo v kostole pri oltári, ostatné druhy fotenia vieme absolvovať rôznymi spôsobmi.

Záhrada v okolí kostola

Väčšina kostolov na Slovensku má vo svojom okolí aj peknú záhradu či dokonca park, ktorý môže aj nemusí patriť k samotnému kostolu. Výhodou je, že ak je záhrada verejne dostupná (alebo sa dohodnete s jej správcom), svadobné fotenie môžete absolvovať aj napríklad v deň pred obradom, alebo po obrade. Keďže je však záhrada pri kostole a vyhnete sa tak zbytočným presunom, odporúčam to nechať na deň svadby, vďaka čomu sa vyhnete aj dvojitému obliekaniu a chystaniu. Nájdu sa však aj také, ktoré to okolie majú malé alebo nie práve pekné. Hlavne si musíme uvedomiť, že fotenie portrétov a gratulácií poobede po obrade je na slnku často veľká výzva. V ideálnom prípade by mali mať gratulanti Slnko za chrbtom.

V akýchkoľvek parkoch či záhradách, kde sú stromy je potrebné dávať pozor, či prestvitajúce svetlo cez stromy nevytvára tmavé fľaky na svadobnom páre. Ak áno, je lepšie v takom prípade vôbec na danom mieste nefotografovať.Využitie škvrnitého svetla môže byť veľmi pekné a kreatívne, no vo väčšine prípadov nie je vhodné pre svadobné portréty a svadobné fotky.

Vonkajšie architektonické prvky

Samotná stavba kostola nám môže ponúknuť skvelé pozadie na výnimočné svadobné fotky, no nie všetky kostoly sú vo vyhovujúcom stave. Ak je kostol dominantnou stavbou a týči sa nad širokým okolím, môžeme absolvovať fotenie aj ďalej od samotnej budovy, ktorá bude slúžiť len ako pozadie. Kostol má však často zaujímavé architektonické prvky, ako rôzne oblúky, veže, kamenné steny, fresky a ďalšie. O fotení architektúry, ktorá s tým úzko súvisí, som písal aj v jednom staršom článku na mojom blogu.

Interiér kostola

Ak sa dohodnete so správcom kostola alebo duchovným a nie je pred vašim obradom naplánovaná iná svadba, určite vám dovolia odfotiť si zopár portrétov aj priamo v interiéri kostola. Interiér kostola má však veľmi špecifické svetelné podmienky, o ktorých si povieme viac v inom článku. 

Spoločné fotografie so svadobčanmi

Počas gratulácií je zvykom „cvaknúť“ každého, no po gratuláciách si svadobčania radi pýtajú aj fotenie portrétov. Na tie nepotrebujeme fotostenu, stačí nám pekná stena alebo živý plot v okolí kostola, kde na pamiatku vytvoríme spomienku v podobe fotky s mladomanželmi každému gratulantovi. V čase okolo obeda však vždy budeme bojovať s ostrými tieňmi a slnkom.

Moje doporučenie

Ja osobne svadobné portréty v kostole nefotím. Hneď po fotografovaní svadobného obradu sa sústredím na gratulácie, skupinovú fotografiu hostí a na indiviuálne snímky rodičov, mladomanželov a hostí. Pred samotným obradom často chýba čas na rozsiahlejšie fotografovanie, a po obrade sa väčšina hostí netrpezlivo chystá do svadobnej sály.

Je dôležité rozlišovať medzi fotografovaním samotného obradu a svadobnými portrétmi. Svadobné obrady fotografujem veľmi rád. Píšem o tom, že v kostole nefotografujem svadobné portréty novomanželov. Pre svadobné portréty vyberiem krajšie lokality, než je interiér kostola. Okolie kostola využívam na gratulácie, skupinovú fotografiu hostí a snímky s novomanželmi. Pokiaľ to okolnosti dovolia, preferujem fotografovanie s hosťami a skupinovú fotografiu pri zapadajúcom slnku, keď je svetlo najkrajšie. V tom prípade v kostole fotografujem obrad a pred kostolom len gratulácie. Samozrejme, všetko závisí od konkrétnej situácie – nie je jedno univerzálne riešenie.

 

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram