Notebook pre fotografov – Čo by mal spĺňať?

23. septembra 2022

Fotograf trávi viac ako polovicu svojho pracovného času pri počítači, kde sa stará o výber, úpravu, retuš, orezávanie, post-processing a vyvolávanie fotiek. Dovolil som si pre vás pripraviť niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere ideálneho notebooku. Čo všetko by mal taký notebook pre fotografov mať?

Notebook pre fotografov

Či už ste svadobný fotograf, rodinný fotograf alebo fotíte niečo úplne iné, budete potrebovať počítač. Existuje aj možnosť kúpiť si kvalitný stolný počítač, no v dnešnej dobe je to riešenie len pre fotografov, ktorú všetko prácu vykonávajú napríklad v plne vybavenom fotoštúdiu. Ak chcete občas aj nejaký ten homeoffice alebo využijete na úpravu fotiek čas strávený napríklad vo vlaku, určite siahnite po notebooku.

Verné zobrazovanie farieb

Je jedno, či si vyberiete notebook od Apple s iOS, nejaký notebook s Windowsom, alebo dokonca alternatívu s Linuxom. Vždy pracujte s operačným systémom, na ktorý ste zvyknutí. Presvedčte sa však, že má notebook naozaj dobré rozlíšenie obrazovky a verné zobrazenie farieb. V tomto smere ťahajú za ten silnejší koniec napríklad práve displeje Retina. Zároveň je potrebné zvoliť aj vhodný monitor, ideálne v 4K alebo 8K rozlíšení, avšak váš notebook musí podporovať pripojenie notebooku s týmito parametrami. Takisto nie do každého notebooku dostanete dva rôzne monitory, pokiaľ ste zvyknutí na prácu s ešte ďalšou obrazovkou navyše.

Vysoká výdrž batérie

Chcete notebook používať aj na cestách bez možnosti nabíjať ho? Siahnite po takom, ktorý na jedno nabitie vydrží aj 8 či 12 hodín. Môžete tak nerušene pracovať kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Ak by váš notebook vydržal len niečo cez 2 hodiny, je to stále lepšie ako stolný počítač, no nemôžete pracovať celý deň bez nabíjačky. Práca v grafických programoch je však pre zariadenia náročná v rámci ich spotreby, aj preto maximálnu výdrž môžete v mnohých prípadoch deliť dvomi, nakoľko sa batéria rýchlo vybije.

Výkon pre prácu s videami

Notebook na úpravu fotiek nemusí byť brutálne delo (a výkonné notebooky navyše žerú oveľa viac batérie). Avšak, snažte sa aspoň o to, aby mal dostatočný výkon na prácu s nejakým krátkym videom. Ak si zoberiete model s aspoň 16 GB RAM, mali by ste bez akéhokoľvek sekania pohodlne vykonávať všetky aktivity súvisiace s úpravou fotiek aj videí.

Portable balenie na cesty

Notebook pre fotografa by mal byť kompaktný a ľahký. Veľkosť displeja je ideálna od 13 do 15 palcov. 17-palcové notebooky sú už príliš veľké, no vyhnite sa aj tým 10-palcovým, na ktorých sa už ozaj zle pracuje a najmä v grafickom programe by ste zápasili s nedostatkom priestoru na obrazovke. K tomu vám však pomôže monitor navyše.

PONUKA SLUŹIEB

 

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram