Odčepčenie – ako vyzeral tento zvyk v minulosti a dnes?

8. marca 2024

Čepčenie, začepčenie či odčepčenie (správny tvar si vysvetlíme nižšie) je jedným z najdlhšie zachovaných tradičných svadobných zvykov na Slovensku. V podobných formách by sme sa s ním mohli stretnúť aj v iných slovanských krajinách (napríklad aj v susednom Česku). Prečítajte si, ako vyzeralo čepčenie v minulosti, ako vyzerá dnes a ako ho vjemne zakomponovať aj do modernej svadby.

 

Odčepčenie alebo čepčenie?

Čepčenie, odčepčenie, začepčenie – pravdepodobne ste sa už stretli so všetkými týmito, a možno aj ďalšími variantmi. Najčastejšie ľudia používajú výraz odčepčenie, aj keď je vlastne nesprávny. Pri tomto obrade sa čepiec neveste neberie, ale dáva. Práve preto je logicky správny výraz čepčenie, prípadne začepčenie (stretol som sa aj s termínom podčepčenie, asi v súvislosti s tým, že žena ide pod čepiec).

 

Ako prebieha čepčenie?

Čepčenie spravidla prebieha o polnoci. Ide o obrad, pri ktorom sa nevesty pýtame, či si nechá sňať z hlávky vienok, alebo zvolí radšej hlávku sťať. Namiesto vienka sa dnes už nevestám sníma z hlavy svadobný závoj. Neveste sa miesto neho dáva na hlavu čepiec. Ten má symbolizovať ďalšiu fázu života a vernosť manželovi. Celý obrad je sprevádzaný folklórnymi piesňami.

 

Súčasťou obradu je ženích aj nevesta

Pri čepčení môže po neveste prísť na rad aj ženích. Jemu miesto venčeka, respektíve závoja, berú pierko (nevesta ho zvykne rozdupať) a miesto neho dostane klobúk. Celý obrad inak prebieha v podstate identicky, ako pri čepčení nevesty. Na záver obradu muž alebo žena, ktorí ho viedli, prevedú ženícha a nevestu po svadobnej sále v čepci a klobúku, pričom doznejú posledné tóny obradnej piesne. Z čepčenia väčšinou vzniknú naozaj unikátne svadobné fotografie.

 

Čepčenie s folklórnym súborom

Aj v dnešnej dobe majú na mnohých svadbách čepčenie na starosti folklórne súbory. Ak je nevesta, ženích alebo niekto iný z rodiny alebo pozvaných členom takéhoto súboru, niekedy čepčenie prebehne aj ako prekvapenie (buď pre hostí alebo aj pre samotných mladomanželov) ako spestrenie programu. Ak nemáte v okolí žiadneho folkloristu a chceli by ste veľkolepé čepčenie, ľahko nájdete v každej dedine malý folklórny súbor alebo ľudovú hudobnú skupinu, ktorá sa o to dokáže postarať. Spravia vám napríklad hodinový program, počas ktorého odznejú dve kolá krásnych folklórnych piesní pre staršie generácie, medzi ktorými prebehne aj samotné čepčenie.

 

Krátke čepčenie na modernej svadbe

Ak nepatríte medzi fanúšikov folklóru, no aspoň nejakú formu čepčenia by ste na svadbe chceli, môže sa o to postarať starejší v spolupráci s nejakou krstnou mamou alebo kamarátkou nevesty. Celý obrad nemusí trvať dlhšie ako 5 minút a ak ho navyše starejší bude sprevádzať jednou vkusnou piesňou napríklad na akordeóne, aj v takejto minimalistickej forme splní účel a bude nenásilný a moderný. A čo ak nemáte staršieho alebo čepčenie nechcete vôbec? Tak nepodliehajte prípadnému tlaku rodiny a urobte si to tak, ako chcete vy. 🙂 Môžem vám doporučiť napríklad o polnoci spoločný tanec, kde si vás vytancujú všetci svadobní hostia, po ktorom sa pôjdete prezliecť. A po prezlečení a príchode si napríklad zatancujete pekný slaďák v kruhu sviečok v tvare srdca.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram