Orezávanie fotiek – aký má význam?

26. septembra 2022

Určite to poznáte. Odfotili ste niekde peknú fotku a po príchode domov zistíte, že na nej niečo nesedí. Niekto vám vbehol do záberu alebo je na pozadí nejaký rušivý element, ktorý ste si nevšimli. Či už ste profesionálny fotograf alebo sa vám zdá, že vaša fotka zo súkromnej dovolenky je kvôli nejakému nedostatku stratená, ukážem vám niekoľko tipov pre orezávanie, ktoré vám pomôžu túto fotku zachrániť.

Orezávanie fotiek

Predstavte si, že na tej najkrajšej svadobnej fotke, ktorú sa vám podarilo odfotiť, vám napríklad vletel do záberu vtáčik. Alebo na tej krásnej panoráme mesta s momentkou plnou ľudí ponáhľajúcich sa do práce, sa chlapík najbližšie k objektívu špára v nose. Presne na tieto momenty a situácie je tu orezávanie fotiek. Pozrime sa v niekoľkých jednoduchých bodoch, akými spôsobmi vám môže pomôcť orezávanie fotky.

Zbavte sa nečakaných ruchov

Medzi najjednoduchšie formy orezávania fotiek je jednoducho zmenšenie zorného poľa, ktoré ste odfotili na pôvodnom zábere. Ak ste sa snažili odfotiť pekné auto a 2 metre naľavo od neho stojí nepekný smetiak plný odpadu, jednoducho fotku zúžite tak, aby smetiak nebol vidno. Viac ako 90 % fotiek sa upravuje práve takto. Keď odfotíte väčší záber, máte stále priestor, s ktorým môžete pracovať. 

Orezávanie vo vnútri fotky

Niekedy sa dá akási forma orezávanie použiť aj v strede fotky. Predstavte si napríklad romantický záber zamilovaného páriku, ktorý stojí na pláži pri mori. Za nimi je len modrý oceán a nad ním modrá obloha. Pri fotení však zrovna zafúkal vietor a popruh z mužovho batohu vykukol spoza ženinho zadku a vyzerá ako chvost. Aj takáto nepríjemnosť sa dá zopár klikmi vyrezať a chýbajúce pixely nahradiť práve farbami spomínaného mora alebo oblohy.

Ako orezať fotku s citom

Niektoré grafické programy dokážu orezať fotku aj automaticky, no výsledok je často dosť dramatický. Poctivé orezávanie rušivých elementov vo vnútri fotky je doslova pixel-work. Potrebujete postupne prefarbiť alebo inak upraviť každý pixel zvlášť. Výsledok však stojí za to a aj zdanlivo skazený záber je zrazu fotkou roka.

Alternatíva k orezávaniu

Veľmi obľúbenou alternatívou k orezávaniu je rozmazanie celého pozadia. Rozmazané pozadie nepôsobí tak rušivo, nie sú na ňom vidno grimasy ľudí a dokonca aj ten spomínaný kontajner na rozmazanom pozadí môže vyzerať ako auto alebo billboard. Rozmazanie pozadia opäť zvládajú pokročilé grafické programy jedným klikom. V popredí nechajú ostrý len objekt, ktorý im sami určíte.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram