Pozadie na fotenie – ako vybrať pozadie na rôzne druhy fotenia?

9. decembra 2022

Tento článok by mal pomôcť začínajúcim fotografom, ktorí budujú svoj prvý ateliér, ale aj potenciálnym klientom, ktorí si chcú pred fotením ujasniť svoje požiadavky. Ako správne vybrať pozadie a ako tento výber závisí od typu fotografie, ktorý sa chystáte zhotoviť? Čítajte ďalej. 

Jednofarebné pozadie

Jednofarebné pozadia sú skvelé na portréty a nájdeme ich hlavne v zariadených ateliéroch. Nenechajte sa odradiť napríklad aj čisto čiernym pozadím. Ak si necháte fotografiu následne vytlačiť na veľkoformátový obraz, ktorý si zavesíte na stenu, čierne pozadie funguje miesto rámu. Obraz s bielym pozadím by sa na bielej stene trochu stratil. 

Skutočné pozadie v exteriéri

Nie je nič lepšie, ako nechať prirodzené prostredie napríklad v parku alebo v meste, aby sa stalo pozadím na vašich fotografiách. Medzi moje najobľúbenejšie druhy pozadia na fotografovanie patria rôzne zaujímavé uličky v meste (vo voľnom čase rád fotím street fotografie) ale aj parky, lesíky a iné prírodné scenérie. 

Rozostrené pozadie

Pri fotení vonku môžeme pozadie rozostriť v prípade, že nespĺňa naše požiadavky. Napríklad pri spomínanej street fotke vôbec nevadí, že je za vami kôš plný odpadkov, pomaľovaná budova alebo dokonca spiaci bezdomovec. Pri rozostrení bude tak maximálne jasné, že ste niekde na ulici, no ani jeden detail nebude identifikovateľný. 

Dominantné pozadie

Druhou možnosťou je upriamiť pozornosť na pozadie rovnako, ako som to spomínal v článku o fotení cestovateľských selfie. V takomto prípade je výsledkom fotka, kedy je jasne vidieť, kde sa nachádzate a čo sa nachádza za vami. Bežne sa s takýmito fotografiami môžete stretnúť v rôznych článkoch a rozhovoroch o ľuďoch, kde je napríklad za nimi vidno ich pracovisko.

Improvizované pozadie

Ak nemáte k dispozícii zariadený ateliér alebo pekné prírodné scenérie či uličky historického mesta, nezúfajte. Pri výrobe pozadia môžete improvizovať. Pokojne použite napríklad obyčajnú bielu posteľnú plachtu pre vytvorenie fotokútika. Jednofarebné pozadie, ktoré si vytvoríte pri fotení, sa dá do budúcna veľmi ľahko editovať v rámci úprav fotografie. Zopár kliknutiami tak môžete byť na fotografií pri mori alebo „držať” známu vežu v Pise.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram