Prečo sú pre fotografa dôležité presety?

3. októbra 2022

Obrovské množstvo fotografovej práce spočíva v úprave fotografií. Kým na fotení portrétov strávi napríklad dve či tri hodiny a na svadbe napríklad osem hodín, následným spracovaním, výberom vhodných fotografií a ich úpravou môže pokojne stráviť aj celé týždne. Existuje však jedna pomôcka, ktorá túto prácu dokáže trochu urýchliť.

Čo je to vlastne ten preset?

Zjednodušene môžeme povedať, že ide o akúsi pomôcku, vďaka ktorej dokáže každý okamžite rozpoznať vizuálny jazyk fotografa. Pri úprave fotografií pomocou jedného kliku preset vykoná automaticky aj niekoľko desiatok krokov, ktoré by ste inak museli robiť postupne a manuálne. V podstate si to môžete predstaviť ako filter pre fotografie na sociálnej sieti, avšak oveľa kvalitnejší.

Aké presety používať?

Každý fotograf by mal používať jeden preset, prípadne čo najmenej presetov aby bol si ho zapamätali. Súčasťou presetu môže byť napríklad aj váš vodoznak, ktorý sa automaticky pridá do každej fotografie na to isté miesto. Ak majú všetky vaše fotografie napríklad rozostrené kraje, aj takýto krok môže byť súčasťou vybraného presetu. Okrem iného môže preset aktivovať úpravu jasu, kontrastu, farieb, či použitie nejakého spomínaného filtra. Práve farebné ladenie fotografií spolu s ich jasom je základným znakom každého fotografa.

Ako nainštalovať presety?

Inštalácia pressetov je naozaj jednoduchá. Po zakúpení a stiahnutí pressetu do vášho PC budete v prvom rade potrebovať program Adobe Lightroom. Po inštalácii Adobe Lightroom a jeho spustení sa prepnite do záložky Develop a v ľavom bloku s názvom Presets kliknite na znamienko + a zvoľte možnosť „Import Presets“. Otvorí sa vám okno, pomocou ktorého nájdete vo vašom počítači stiahnuté presety (napríklad na ploche alebo v priečinku so stiahnutými súbormi). Môžu byť aj vo formáte ZIP. Dvojklikom tieto presety nainštalujete. Následne sa vybrané presety objavia v menu Presets. Pri úprave fotografie môžete jediným klikom preset aktivovať.

Naučte sa s presetmi pracovať

Presety vám síce urýchlia a uľahčia prácu, no ide len o akýsi prvý, prípadne posledný krok pri úprave každej jednej fotografie. Každá je totiž fotená s inou hĺbkou ostrosti, pri iných svetelných podmienkach, inom počasí a na inom mieste. Množstvo ďalších krokov úpravy budete aj tak musieť vykonať manuálne. Iné úpravy vyžaduje street fotografia, iné zase fotoportrét

Pripravujem presety aj pre vás

V súčasnosti pripravujem rôzne presety, ktoré si budete môcť na mojom webe zaobstarať a výrazne tak zjednodušiť svoju prácu pri úprave fotografií. O dostupnosti presetov vás budem včas informovať na mojom blogu.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram