Rekvizity pre fotografov – ako a kde ich získať?

30. novembra 2021

Rekvizity pre fotografov sa veľmi líšia od štýlu fotografovania. Produktový fotograf potrebuje úplne iné rekvizity ako svadobný či rodinný fotograf. Preto si v článku rozoberieme len niektoré typy rekvizít, pomôcok a príslušenstva na fotografovanie.

Svetlá a svetelné zdroje

Testujte a skúšajte rôzne svetelné zdroje. V mojej výbave je napríklad úžasné RGB svetlo FOMEI LED mini RGB 12, ktoré je malé, skladné, a neraz mi zachránilo kožu. Používam ho na zvýraznenie svetla lampičky v hotelovej izbe či na zvýraznenie svetla od okna. Niekedy mi ho svadobná hostia podržia na dosvietenie tváre nevesty a podobne. Vyskúšajte aj svetelné reťaze, ktoré vložíte do pohára a urobíte nádherné romantické nočné fotky svadobného páru. Odporúčam rôzne veľkosti svetiel a rôznu intenzitu svietenia. Na tejto fotografii som vložil FOMEI LED RGB 12 do knihy.

Lyestile fotograf

 

Dymostroj alebo dymovnice

Ak fotografujete portréty, svadby, rande fotenie a podobne, dobrým tipom je dymostroj. Je to lepší variant ako dymovnica. Ideálnym riešením je dymostroj na baterky. Dymostroj stojí naozaj pár eur. Odporúčam napríklad Techouse.sk, kde dymostroj do zásuvky kúpite už od 40 EUR. Úplne najlepším riešením je takzvaný Hazer. Ten produkuje jemnejší dym ako klasický dymostroj.

Čo sa týka dymovnice, osobne by som použil len bielu. Podstatou tejto rekvizity nie je dať svadobnému páru dymovnicu do ruky, ale jemne rozptýliť dym, tak aby bol viditeľný a nebol rušivý. Fotografované osoby táto rekvizita pekne odpichne od pozadia a dodá fotografii pocit rannej či večernej hmly. U dymovnice je však problém, že nie je jednoduché ju dobre a vyvážene rozptýliť. Naopak dymostroj umožňuje pridať alebo ubrať dym a lepšie ho rozptýliť v prostredí.

Kostýmy na fotenie

Ako sa hovorí, šaty robia človeka. Atmosféru 90. rokov, historický portrét a či inú špecifickú situáciu, bez kostýmov nevytvoríte. Moje odporučenie je spýtať sa v divadlách práve na kostýmy. Niektoré divadlá ako napríklad Divadlo Andreja Bagara v Nitre požičovňu kostýmov prezentuje na svojej webovej stránke. Divadelné a filmové kostýmy sú realistickejšie a uveriteľnejšie ako kostýmy z party shopu.

Bežne používané rekvizity

Keď fotografujem rande fotenie alebo portréty, chcem, aby fotky pôsobili prirodzene. A práve ďalšie fotografické rekvizity z bežného života dodávajú fotografiám príbeh. Keď fotíte modelku na lavičke, dajte jej do ruky knihu, aby si čítala. Môže mať slúchadlá na ušiach a počúvať hudbu. Dajte jej telefón do ruky, nech telefonuje alebo píše SMS. Pri rande fotení dajte na zem prútený košík a imitujte napríklad piknik v tráve.

Rekvizity na svadobné fotenie a do fotokútika

Tejto kategórii sa nebudem špeciálne venovať. Najčastejšie sa rôzne parochne, nápisy, fúzy kupujú v rôznych párty obchodoch alebo priamo v Číne.

Rekvizity pre produktovú fotografiu

Nie som produktový fotograf, takže tejto kategórii sa venovať nebudem. Ak by som však uvažoval o fotení nejakých produktov, chcel by som ich odfotiť priamo pri používaní alebo na miestach, kde sa nachádzajú, ak by vyslovene nešlo o fotografie do e-shopu na bielom pozadí. Dohodol by som sa priamo v reštaurácii, u klienta, či na inom mieste, kde sa produkty používajú.

KONTAKTOVAŤ

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram