Tipy ako fotiť západ Slnka

26. marca 2023

Západ Slnka je krátka a pominuteľná podívaná, ktorá trvá len pár minút a stojí za to zachytiť ju na fotografii. Môžeme sa naň však pozerať aj ako na ideálnu dobu, počas ktorej môžeme zhotovovať fotografie s originálnymi efektami. Ako teda fotiť západ Slnka, alebo počas neho? Čítajte ďalej.

Ako fotiť západ Slnka

Západ Slnka môžete fotiť rôzne, už aj nastavenia v  smartfónoch dnes dokážu vytvoriť záber západu Slnka. Dôležité však je, kam fotoaparát alebo mobil „nasmerujete“, respektíve, či zaostríte na oblaky nad Slnkom, na Slnko, alebo na okolitú krajinu pod Slnkom. Výsledný efekt tak bude diametrálne odlišný. Ak zaostríte na slnko, môže to spôsobiť, že fotoaparát automaticky nastaví expozíciu tak, aby slnko bolo dobre expozované, čo by mohlo znamenať, že ostatné časti scény budú tmavé. Ak zaostríte na oblaky, môže to umožniť fotoaparátu správne expozovať oblaky, ale slnko môže byť prepálené. Ak zaostríte  na tmavú krajinu pod slnkom, a fotoaparát môže nastaviť expozíciu tak, aby táto časť bola dobre viditeľná, čo by mohlo znamenať, že slnko a oblaky budú veľmi svetlé až prepálené.

Pri fotografovaní západu slnka sa často používa technika nazývaná "bracketing" alebo "exposure blending", ktorá zahŕňa nasnímanie niekoľkých fotografií s rôznymi nastaveniami expozície a potom ich kombináciu v post-produkcii, aby sa dosiahla optimálna expozícia pre rôzne časti scény. Pre správne nastavenie expozície pri fotografovaní západu slnka je často potrebné vyskúšať rôzne kombinácie clony, času a ISO. Obecne by malo byť ISO čo najnižšie a odporúčam používanie manuálneho režimu.

Priame ostré svetlo

Ak chcete fotiť pri západe Slnka, môžete využiť jeho priame ostré svetlo, ktoré na vás svieti od chrbta. Pri fotení portrétov alebo svadobnom fotení si však dajte pozor na to, aby fotografované osoby nemali Slnko priamo pred sebou a zbytočne tak nežmúrili. Buď zmeňte o pár stupňov svoju polohu vy, alebo ich „naaranžujte“ tak, aby sa nepozerali priamo do Slnka. Ak už je slnko skutočne príjemné

Siluety pri západe Slnka

Keď budete fotiť so zaostrením na oblohu nad zapadajúcim Slnkom, môžete získať krásne zábery nejakej siluety postavy, ale aj vrcholkov hôr, panorámy vysokých mestských stavieb, či len obyčajného dreveného latkového plota a podobne. Ak pri takomto fotení oproti Slnku použijete blesk, môžete miesto siluety dostať peknú fotografiu fotografovanej osoby so Slnkom v pozadí.

Presvetlenie zapadajúcim Slnkom

Podobne postupujeme aj pri presvetlení zapadajúcim Slnkom. V tomto prípade však väčšinou nechceme, aby bolo samotné Slnko súčasťou fotografie, potrebujeme len využiť jeho svetlo, ktoré môže presvetliť napríklad vlasy, listy stromov alebo trávu – jednoducho predmety, ktoré nevrhajú ostrý a tmavý tieň. 

Zlatá hodinka

Ak budete fotiť priamo oproti zapadajúcemu Slnku, môžete ešte získať takzvaný efekt závoja, ktorý niektorí fotografi vyhľadávajú a iným vyslovene vadí. Ak však počkáte, kým Slnko zapadne, dočkáte sa takzvanej „zlatej hodinky“ kedy všetky tiene zmiznú a vy môžete nafotiť úžasné zábery v plnom svetle bez negatívnych účinkov priameho svetelného zdroja. O tom však zase až v nejakom ďalšom článku.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram