Tipy od profesionála: Ako fotiť neposedné deti?

13. septembra 2022

Ako fotiť deti? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a chápem, prečo túto službu množstvo fotografov ani nemá vo svojom portfóliu. Deti sú jednoducho stále v pohybe a pózovať vydržia asi tak dlho, koľko trvá jedno štandardné mrknutie viečkom oka. Napriek tomu všetkému veľmi rád absolvujem fotenie detí a rozhodol som sa pre vás spísať niekoľko tipov z vlastnej praxe.

Fotenie detí nie je pre každého

Na začiatok musím napísať, že ak nemáte radi deti a nemáte s nimi trpezlivosť, ani sa o to nepokúšajte. Fotenie rodinných portrétov, ktoré zahŕňa aj deti, trvá oveľa dlhšie, než fotenie dospelých a vyžaduje si viac vašej energie. Absolútne špecifickou oblasťou je fotenie bábätiek a novorodencov, ktoré ponúkajú výlučne fotografky ženy s bohatými skúsenosťami s uspávaním a doslova „aranžovaním“ novorodencov do rôznych košíkov, mikro postelí a iných roztomilých zátiší.

Pózovanie neuznávajú ani oteckovia

Ak si myslíte, že deti budú sedieť na mieste, pozerať sa do objektívu a usmievať sa, ste na omyle. Toto obvykle nezvládajú ani ich oteckovia. Po odfotení prvých pár stajlovaných portrétov na lavičke si všimnete, že jedno dieťa sa pozerá inam, druhé niečo ukazuje mame a otecko má ten typický „ochotný a nadšený“ strojený úsmev.

Nechajte deti deťmi

Pri fotení detí nechajte deti, nech sú samé sebou. Nech sa hrajú, nech sa naháňajú, nech sa smejú, nech majú celú tvár špinavú od zmrzliny alebo čokolády. Tie najkrajšie momentky plné nefalšovaných detských úsmevov, či dokonca bujarého smiechu, ktorý z fotografie takmer počujete, vytvoríte práve v prostredí, v ktorom sa deti cítia dobre a nikto ich tam neobmedzuje.

Kam vziať deti na fotenie?

Osobne najradšej beriem deti do ich prirodzeného prostredia, a teda na detské ihriská, na pieskoviská, ale pokojne aj na výlet s rodičmi na zmrzlinu či do parku. V dnešnej dobe nie je ničím nezvyčajným vziať deti napríklad aj do kontaktnej zoo, alebo na iné zaujímavé miesto, ktoré si deti naozaj užijú. Rodičia s bavia s deťmi a ja sa starám o fotenie.

Krátke tipy na záver

Ak deti nemajú náladu, jednoducho to nechajte tak a skúste to buď o pár desiatok minút alebo aj iný deň. Na fotenie detí si vyberajte dni s pekným počasím. Vždy rátajte, že fotenie bude pravdepodobne trvať dlhšie. Ak rodičia trvajú na pózovaní, snažte sa to vybaviť hneď na začiatku, kým deti nie sú unavené. Staňte sa aj vy dieťaťom – ak sa zapojíte do ich hry alebo im len spravíte nejaké opičky, získate neobmedzený materiál na krásne zábery.

PONUKA SLUŹIEB

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram