Chcete si zadovážiť prvé profesionálne svietidlo na fotenie? Ako si vybrať zo širokej ponuky? Budete potrebovať aj nejaké príslušenstvo? A kde budete svetlo používať? Pripravil som si pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si spoľahlivé svietidlo, ktoré vám poslúži pri zhotovovaní kvalitných záberov.
Pri výbere svetla na fotenie je potrebné zvážiť množstvo faktov, ktoré keď si ujasníte, výber konkrétneho typu svietidla sa vám výrazné zúži. Z pochopiteľných dôvodov neuvediem konkrétne značky a modely, nakoľko v tomto smere má každý úplne iné preferencie (to ako keby som sa snažil fanúšika Nikonu presvedčiť na Canon alebo naopak 🙂 ).
Na začiatok je dôležité povedať, že svetlá budete potrebovať pravdepodobne dve. Budete fotiť z rôznych uhlov a jedno svetlo bude málo. Druhou vecou je výkon. V ponuke obchodov nájdete menšie 10-wattové modely (určené napríklad na fotenie produktov na stole) ale aj viac ako 100-wattové modely do veľkých ateliérov. Zamyslieť sa budete musieť aj nad napájaním. Musí byť svetlo pripojené do zásuvky alebo je vybavené aj batériou? V neposlednom rade si rozmyslite, či má byť svetlo teplé žlté alebo studené biele, prípadne či existuje možnosť medzi nimi prepínať. V podstate všetky modely sú dnes už založené na LED technológii.
Mimoriadne dôležitý je aj správny výber stojana na svetlo. Rovnako, ako pri výbere svetla, aj tu treba zvážiť, či budete so stojanom často cestovať a prevážať ho autom (preto by mal byť skladací a skladný) alebo či ho plánujete pevne osadiť vo vašom fotoateliéri na fotenie produktov. V takom prípade sa môžete poobzerať aj po veľkej hrazde alebo nejakej inej konštrukcii podobnej tým, aké môžete vidieť pri osvetlení pódia na rôznych hudobných podujatiach. Množstvo modelov sa predáva už aj so stojanom.
Opäť platí, že množstvo modelov sa predáva už s tienidlom, no moderné diskové svietidlá sú často bez neho (prípadne je integrované v plastovom kryte). K svetlu sa hodia aj odrazky – cenovo dostupné sú diskové, ktoré majú z jednej strany striebornú a z druhej zlatú fóliu. Po roztvorení môžu mať priemer aj viac ako meter a keď ich poskladáte, bez problémov sa zmestia aj do batoha.
Blesk má dve nevýhody. Málokto s ním zo začiatku vie robiť tak, aby fotky nevyzerali prepálené a dá sa s ním poväčšinou len fotiť. S profesionálnym svetlom pre fotografov môžete točiť aj videá, keďže to svieti stále, nie len sekundu pri zhotovení fotografie. Zo začiatku vám na experimentovanie so svetlom postačí akákoľvek domáca stolná lampa. Môžete testovať fotenie nejakého objektu alebo zátišia pri rôznej vzdialenosti od zdroja svetla, pridať na ňu tienenie či pokúsiť sa svetlo odraziť napríklad pomocou alobalu.