Analógová fotografia je vo svete fotografovania stabilnou konštantou. V dnešnej dobe sa už nevyužíva tak masovo, ako práve jej opak – digitálna fotografia, no v mnohých situáciách má stále svoje pevné a nenahraditeľné miesto. Čo je to analógová fotografia, ako funguje a kde sa s ňou môžete stretnúť aj vy?
Analógová fotografia sa niekedy označuje aj ako filmová fotografia, pretože sa môže zachytávať aj na takzvané filmové pásy. Pri vytváraní analógovej fotografie nepotrebujeme žiadne digitálne technológie – žiadny software, dokonca ani fotoaparát s batériou. Všetko prebieha čisto mechanicky a ide v podstate len o hru so svetlom.
Mali ste niekedy v ruke analógový fotoaparát? Ak máte 30 a viac rokov, je to veľmi pravdepodobné. Do analógového fotoaparátu stačí vložiť film (na ktorý sa dalo zachytiť napríklad len 16 fotiek) a boli ste pripravení fotiť. Mechanizmus fotoaparátu bolo potrebné ručne natiahnuť. Po stlačení spúšte sa jednoducho otvorilo „okno“, ktoré na krátky okamih vpustilo na jedno z okienok na filme svetlo, ktoré sa na ňom zachytilo. Film bolo následne nutné vyvolať vo fotoateliéri na fotografický papier. Filmy boli veľmi náchylné na zničenie, museli sa uchovávať v absolútnej tme.
Prvú fotografiu na svete vytvoril Francúz Joseph Nicéphore Niépce, ktorý žil v rokoch 1765-1833. V roku 1826 vytvoril pomocou heliografie prvú stálu, a navyše dodnes zachovanú fotografiu. Fotografia Nicéphora Niépcea nesie názov Pohľad z okna v Le Gras, a bola vytvorená pomocou jednoduchého „fotoaparátu“, v ktorom sa lúče slnečného svetla odrazili od objektu a prechádzali cez malý otvor v tmavej skrinke, kde vytvorili prevrátený obraz na protiľahlom tienidle vo vnútri. Z toho vychádza aj názov z latinského Heliografia – doslova kreslenie pomocou Slnka.
V dnešnej dobe, keď má takmer každý človek vo vrecku smartfón, sa každú sekundu na svete zachytí možno aj niekoľko miliónov fotografií. Schválne, koľko fotografií máte v mobile, prípadne na cloude vy? Výnimočnosť analógovej fotografie je práve jej vzácnosť a neopakovateľnosť. Ak by ste zažili dovolenku, na ktorej nemôžete nacvakať 10 000 doslova zbytočných fotiek, ale napríklad len 16 záberov, každý jeden by ste si veľmi dobre rozmysleli. Takéto fotografie majú skutočnú charizmu a každá z nich rozpovie svojpríbeh. Kedysi sa, samozrejme, na analógové fotoaparáty fotili aj svadby. Koľko fotografií zo svadby majú v albume vaši starí rodičia?