Ako sa stať fotografom? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí, ktorých nejakým spôsobom očaril svet zachytávania dychberúcich záberov. V nasledujúcom článku sa pokúsim zhrnúť odpoveď na túto otázku do niekoľkých prehľadných bodov, ktoré sú podľa môjho názoru kľúčové pri prenikaní do sveta fotografie. Či už je pre vás fotografovanie len hobby alebo sa s ním mienite živiť, toto by vám rozhodne nemalo chýbať.
Ako prvú vec, bez ktorej sa jednoducho fotiť nedá, budete potrebovať nejaký ten prístroj na zachytávanie fotografií. Nemusí ísť hneď o zrkadlovku za tisíce eur, s ktorou by ste pravdepodobne aj tak okamžite nevedeli pracovať. Postačí vám aj malý digitálny kompakt, no v dnešnej dobe sa dajú zázraky urobiť aj s obyčajným smartfónom. O fotení so smartfónom som písal aj v samostatnom článku. Najskôr sa musíte naučiť hľadať svetlo, pracovať s ním, osvojiť si kompozičné pravidlá a ďalšie techniky. Následne, ak to budete myslieť s fotením vážne, sa kúpe profesionálneho fotoaparátu nevyhnete.
Ak to s fotením myslíte vážne, musí vás jednoducho baviť. Ak dokážete stráviť hodiny v improvizovanom ateliéri a snažíte sa odfotiť pekné zátišie, na každej akcii alebo výlete s priateľmi ochotne všetko fotíte, alebo len tak vezmete foťák do prírody alebo do mesta a fotíte intuitívne zaujímavé veci, rozhodne by ste mali nad fotografovaním premýšľať aj v širšom kontexte.
Ak už máte s čím fotiť a baví vás to, je na čase získať čo najviac teoretických aj praktických skúseností. Tie teoretické v dnešnej dobe ľahko a zadarmo nájdete na internete napríklad v podobe rôznych článkov a videí. Všetko nové, čo sa dozviete, je však potrebné ísť čo najskôr vyskúšať priamo do terénu a len fotiť, fotiť, fotiť a následne trénovať aj úpravu fotiek v grafickom programe.
Ďalším bodom by malo byť vzdelávanie na vyššej úrovni. Osobne si myslím, že každý nádejný fotograf by mal absolvovať aspoň základný kurz fotenia, kde sa dozvie množstvo vecí od človeka z brandže a môže si ich rovno aj vyskúšať. Na kurzoch vám poradia aj s výberom techniky či založením živnosti. Fotenie sa dá študovať aj na niektorých vysokých školách zameraných na estetiku, grafických dizajn a celkovo kreatívu. Vysokú školu ale v princípe nepotrebujete, na VŠ idú hlavne umeleckí fotografi.
Ak už ste si istí svojimi kvalitami, môžete začať za fotenie pýtať peniaze. Opäť existuje veľa ciest a najlepšie je prejsť sa po každej z nich a vyskúšať si, čo vám najviac sedí. Budete fotiť to, čo vás baví a predávať zábery do fotobanky? Alebo budete sám sebe pánom ako svadobný fotograf? Či sa dokonca zamestnáte v nejakej firme alebo agentúre ako dvorný fotograf? Všetko závisí od vašich preferencií. Ak sa ale skutočne chce niekto živiť fotením, musí si uvedomiť, že väčšinu práce netvorí fotenie, ale úprava fotografií, ich triedenie a ďalšie činnosti, ako účtovníctvo či marketing. V kontexte podnikania nestačí uvažovať len nad tým, čo vás baví fotiť, ale musíte si vyberať aj to, po čom je na trhu dopyt.
Naučiť sa fotografovať a investovať do techniky je iba prvý krok. Je dôležité chápať, že mnoho kurzov vás zasvätí do tajov fotografovania, výberu správnej techniky a jej ovládania. Avšak, ako získavať klientov, to už je iná kapitola. Ak sa chete fotografiou profesionálne živiť, musíte sa zoznámiť aj s PPC reklamou, SEO optimalizáciou, psychológiou predaja, tvorbou cien, účtovníctvom, zákazníckym servisom a ďalšími dôležitými aspektami. Tieto úlohy môžete outsourcovať, alebo si osvojiť potrebné znalosti sami. Oboje si však vyžaduje ďalšie financie či čas. Pri stanovovaní cien za svoje služby musíte tieto faktory zohľadniť.