Aké sú najčastejšie rozmery fotiek

30. marca 2023

Chcete si nechať vytlačiť fotky no neviete, aký rozmer si vybrať? Osobne vždy klientom odporúčam vytlačiť si fotky v takom rozmere, aký sa im zmestí do albumu, prípadne si ku každému foteniu vybrať nový album od rovnakej spoločnosti, ktorá fotky tlačí. Aké sú najčastejšie rozmery fotiek, ktoré si môžete objednať?

3 najčastejšie objednávané rozmery fotografií 

Medzi 3 najčastejšie objednávané rozmery fotografií patrí jednoznačne kompaktná veľkosť 9x13 cm. Týchto fotografií máte pravdepodobne aj v starých albumoch najviac. Okrem nich sú veľmi obľúbené aj fotografie s rozmerom 10x15. Trojicu najčastejšie tlačených rozmerov fotografií uzatvára formát 13x18.

Kompaktné fotografie do albumu

Vyššie spomenuté kompaktné fotografie sa skvele hodia do väčšiny dostupných albumov. Rovnako na ne ľahko zoženiete aj rámiky v každej jednej predajni s dekoráciami do domácnosti. V neposlednom rade vám môže takáto fotka robiť radosť aj len tak v šuflíku, na nástenke, na zrkadle vo väčšej peňaženke či v aute.

Väčšie fotografie do rámov

Po svadobnom fotení si množstvo párov nechá vytlačiť vytúžené fotografie vo väčšom rozmere. Medzi tými nájdeme napríklad aj klasické rozmery A5 a A4, no aj celú paletu ďalších s iným pomerom strán. Opäť dôkladne odporúčame vybrať najprv rám a následne nechať fotografiu vytlačiť podľa jeho veľkosti.

Tlač fotografií na obrazové plátno

Niektoré firmy ponúkajú aj tlač fotografií na plátno, ktorému som sa venoval v samostatnom článku. Tu sa v podstate nemusíte zmestiť do žiadneho rámika, keďže akéto fotoobrazy sú buď bez rámu, alebo vám naň vyrobia jednoduchý drevený rámik priamo na mieru až po tlači. Čo sa týka rozmerov, tých je obrovské množstvo a finálny výber závisí len od vašich preferencií a veľkosti voľnej steny. 

Fotografie na doklady

Samostatnou kategóriou je fotenie na doklady, ktoré však vo svojom portfóliu služieb neponúkam. Fotením na doklady sa zaoberajú lokálne fotoslužby s malým ateliérom, kde vás odfotia aj vám fotografiu vytlačia na počkanie. Rozmer si vyberiete sami podľa toho, na aký doklad ho potrebujete (cestovný pas, zbrojný preukaz). Na občianske a vodičské preukazy vás odfotia priamo na dokladovom oddelení príslušného ORPZ.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram