Ako a kde odfotiť Mliečnu dráhu?

17. mája 2023

Naša prekrásna galaxia už bola na fotografiách zachytená toľkokrát, že jej ďalšie fotenie by sa mohlo niektorým ľuďom zdať zbytočné. Opak je však pravdou. Mliečna cesta, ako sa správne naša galaxia volá, sa dá odfotiť spoločne s krásnymi scenériami našej krajiny v nespočetnom množstve záberov so vždy novou a originálnou kompozíciou. Spojiť sa dá aj s fotografovaním mesiaca či planét, ktoré majú vždy iné postavenie. Pozrime sa spolu, ako na to. 

Ako na fotenie mliečnej dráhy?

Ak ste už niekedy pozerali na hviezdy alebo ich dokonca fotili, pravdepodobne ste „omylom“ zachytili aj mliečnu cestu. Voľným okom však nie je tak dobre viditeľná, ako na kvalitne zachytenej fotografií, kde vyniknú aj menej viditeľné hviezdy (vďaka dlhému času uzávierky, počas ktorého šošovka zachytí viac svetla). Treba si dať však pozor na to, aby nebol tento čas príliš dlhý, inak by sa mohli hviezdy zdať rozmazané.

Postupujte rovnako, ako pri fotení hviezd

Mliečnu dráhu nevidíme ako iné vzdialené galaxie, ktoré majú najčastejšie tvar rotujúceho disku. Keďže aj naša hviezdna sústava je súčasťou tejto galaxie, vidíme zvyšok disku z boku a javí sa nám ako pás veľmi jasných a husto rozmiestnených hviezd, ktorý sa ťahá po veľkej časti viditeľného neba. Foteniu nočnej oblohy som sa venoval aj v samostatnom článku.

Kedy a kde fotiť mliečnu dráhu?

Najlepší čas na zachytávanie mliečnej cesty na severnej pologuli (a teda aj na Slovensku) je medzi marcom a septembrom, ideálne v čase letného slnovratu. Vtedy je na oblohe v najvyššej polohe. Sledujte, kedy bude mesiac v štádiu nov, aby zbytočne nevytváral dodatočný svetelný smog a nezakrýval svojím jasným svetlom menej viditeľné hviezdy. Najlepší čas na zachytávanie mliečnej cesty je medzi polnocou a treťou hodinou ráno, keďže práve v lete sú noci najkratšie.

Timelapse mliečnej dráhy

Okrem fotenia môžete mliečnu cestu zachytiť aj na timelapse. Ak sa ju rozhodne fotiť v auguste, kedy dosahuje maximum meteroický roj Perzeidy, môžete získať naozaj unikátne zábery so stovkami padajúcich „hviezd“. Ak sa bude toto vesmírne divadlo odohrávať napríklad na pozadí tatranských štítov, rozhodne budete z výsledku nadšení.

Park nočnej oblohy na východe Slovenska

Na Slovensku nájdete najlepšie podmienky na fotenie mliečnej dráhy v Poloninách, ktoré fotografi a milovníci astronómie označujú aj ako park tmavej alebo park nočnej oblohy. Nachádzajú sa blízko pri poľskej a ukrajinskej hranici. Tento región sa môže pochváliť najnižšou úrovňou svetelného smogu široko-ďaleko.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram