Ako fotiť hviezdy a nočnú oblohu?

22. marca 2023

Takmer každý týždeň sa nad našimi hlavami deje nejaké nebeské divadlo. Tu preletí kométa, tam vytvorí „trojuholník“ Mesiac, Jupiter a Venuša, inokedy zase padajú Perzeidy alebo sa v novinách dočítame, že na Slovensku bude vidno polárnu žiaru. Ako postupovať v prípade, že idete fotiť nočnú oblohu prvý raz? Mám pre vás niekoľko tipov. 

Ako fotiť hviezdy

Na fotenie hviezd budete potrebovať správne nastavenie fotoaparátu. Vypnite preto automatiku a nastavte si všetko manuálne. Dĺžku expozície si nastavíte niekde medzi 15 a 20 sekúnd. Čím nižšia, tým menej vám hrozí, že sa vám hviezdy na nebi pohnú a rozmažú. Clonu nastavte čo najnižšiu a ideálne ISO si musíte vyskúšať podľa toho, aký používate objektív. Ideálne môže byť okolo 800, ale fotiť sa dá aj s 6400. 

Ako fotiť nočnú oblohu

Ak chcete zachytiť nočnú oblohu napríklad aj s okolitou krajinou, treba postupovať inak. Vynikajúcim pomocníkom je v tomto prípade širokouhlý objektív, vďaka ktorému zachytíte napríklad aj hory osvetlené mesiacom a vďaka vyššie spomenutým nastaveniam bez problému uvidíte na fotke aj hviezdy. Svetelné znečistenie môže byť trochu problémom, ak fotíte v blízkosti veľkého mesta, no znížením hodnoty ISO si s nim ľahko poradíte a na fotke vystúpia hlavne hviezdy a prípadne svetielka obcí pod nimi.

Fotenie z voľnej ruky/statívu

Hviezdy treba fotiť len so statívom, nikto nemá takú pevnú ruku, aby 20 sekúnd držal fotoaparát bez pohnutia. Statív majte pevný a snažte sa vyhnúť veternému počasiu. Ak plánujete fotiť planéty, budete potrebovať aj teleskop, a to už je úplne iná kategória, ktorej sa v tomto článku venovať nebudem.

Timelapse video

Fotenie nočnej oblohy  v prírode môže byť spojené aj s točením timelapse videa s posunom hviezdnej oblohy. V takomto prípade nastavte fotoaparát, umiestnite ho na statív a začnite „nahrávanie“ timelapse videa so záberom každých 15 sekúnd (alebo podľa dĺžky uzávierky). Timelapse je ideálny pomocník na zachytávanie padajúcich hviezdy.

Čo si so sebou vziať?

Na dlhé nočné fotenie si nezabudnite zobrať náhradnú batériu do fotoaparátu, nejaké svietidlo, termosku s teplým čajom a dostatok oblečenia. Najmä v zime býva vyjasnenie oblohy spojené so silnými mrazmi a nechcete predsa, aby vás uprostred práce vyhnali domov premrznuté končatiny a ráno vás navyše navštívilo prechladnutie.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram