Ako sa robí selfie? Nezabudnite na tieto pravidlá

7. decembra 2022

Selfie – typ fotografie, ktorý buď milujete alebo nenávidíte. Napriek tomu sa od vzniku a rozšírenia smartfónov s prednou kamerou stali mimoriadne obľúbené medzi všetkými vekovými kategóriami a doslova zaplavili internet. Viete však, ako odfotiť kvalitnú selfie, ktorá dokáže vystúpiť z davu miliónov rovnakých fotiek tváre? Vyskúšajte tieto tipy. 

Inšpirujte sa selfiečkami celebrít

Pamätáte si ešte na najznámejšiu a najzdielanejšiu selfie v histórii, ktorá vznikla v roku 2014 na Oscaroch? Boli na nej hviezdy ako Ellen DeGeneres, Bradley Cooper, Meryl Streep, Jennifer Lawrence, Channing Tatum, Julia Roberts, Kevin Spacey, Brad Pitt či Angelina Jolie. Celebritné selfies zdieľané na sociálnych sieťach sú vždy dobrým zdrojom inšpirácie. 

Selfie s fotoaparátom 

Pri výrobe selfie s fotoaparátom (digitálnym, klasickým na film alebo zrkadlovkou) sa nemôžete spoliehať na to, že vidíte pred stlačením spúšte nejaký ten náhľad. Dobré je preto použiť nastavenie, pri ktorom zachytíte širokouhlú fotografiu, na ktorú sa zmestia naozaj všetci a všetko, čo ste pri jej tvorbe zamýšľali. Fotograf by mal v tomto prípade objektív nasmerovať približne na vrchol svojej hlavy. Všetko vedľa neho a nad ním bude na fotke a jeho hlava nebude urezaná. 

Cestovateľské selfie

Cestovateľské selfie sa na rozdiel od toho portrétneho alebo celebritného zameriava skôr na to, čo je za vami, než priamo na vás. V podstate chcete svetu ukázať, že „aha, som v New Yorku, aha, som v Egypte“ a podobne. Dajte si však pozor na nastavenie fotoaparátu, aby ste vy, ale ani pozadie neboli rozmazaní alebo rozostrení. Predné fotoaparáty smartfónov však bežne zvládajú zaostriť celú fotografiu aj vtedy, keď sú na nej predmety s rozdielnou vzdialenosťou od objektívu. 

Použite selfie stick

Behať po meste so selfie stickom je už trochu prežitok, no práve pri cestovateľských selfies ide o veľkého pomocníka. Vďaka väčšej vzdialenosti od objektívu zaberiete na fotke oveľa menej miesta a ľahšie tak vynikne, kde sa nachádzate. Moderné selfie sticky majú aj integrované tlačidlo spúšte či elektronické natáčanie pripnutého smarfónu.

Selfie s rozumom 

Záverečným tipom pre fotenie selfie fotografií je, aby ste ich robili s rozumom. Už nie je rok 2012, kedy bolo bežné na Facebook či Instagram za deň pridať 10 vašich fotiek. „Teraz som vstal/a, pijem kávu, sedím v buse, nuda v škole, „skvele“ sa bavím s kamošmi“ a podobné zábery či stories na sociálnych sieťach už pridáva málokto. Ak teda fotíte selfie, pokúste sa o to, aby bola naozaj výnimočná, nie len ďalšou zo stoviek iných, ktoré ste v ten deň odfotili. 

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram