Ako si nájsť prácu pre fotografa, ktorá vás uživí?

23. mája 2023

O práci fotografa túži množstvo mladých ľudí, ktorí prepadli čaru tohto koníčka a radi by svoje schopnosti posunuli na úroveň, pri ktorej im budú nejaký zamestnávateľ alebo klienti ochotní zaplatiť za krásne fotografie. Pri obrovskom množstve kvalitnej konkurencie je však niekedy naozaj náročné presadiť sa. Keďže mám s prácou fotografa dlhoročné skúsenosti, rád sa s vami podelím o nejakú osvedčené tipy.

O čom (nie) je práca fotografa?

Ak máte ružové okuliare a myslíte si, že pri práci fotografa budete hlavne behať s foťákom v ruke a stláčať spúšť, vyvediem vás z omylu. Samotné fotografovanie zaberá možno tak 5 % pracovnej náplne, 90 % je následnú úprava fotografií. Ak napríklad strávite pár hodín fotografovaním svadby, pripravte sa na desiatky hodín presedených za počítačom. Nejakú časť svojho času fotograf venuje aj komunikácii s klientmi, starostlivosťou o techniku, ale aj správou svojich webových stránok, sociálnych sietí alebo iných informačných kanálov.

Top zamestnania pre fotografa

Ak sa chcete zamestnať ako fotograf v nejakej firme, máte hneď niekoľko možností. Skúsených fotografov hľadajú často rôzne spoločnosti. Nejde možno o super záživnú a vzrušujúcu prácu, ale dá sa pri nej získať množstvo skúseností. Fotografov na plný úväzok hľadajú aj rôzne reklamné agentúry, ktoré vytvárajú kampane pre svojich klientov a fotografa potrebujú každý deň. Ako fotograf sa môžete zamestnať aj v eventovej agentúre, no v poslednej dobe dokonca aj u niektorých známych slovenských influencerov, youtuberov či tik-tokerov.

Fotograf ruka v ruke s grafikom

Keďže sa ako fotograf pri úprave fotografií naučíte naozaj obstojne pracovať s grafickými nástrojmi na úpravu obrázkov (v podstate v tomto nemáte na výber), okrem fotenia sa môžete zamestnať aj ako grafik digitálnych médii. Opäť ide o zaujímavú prácu, ktoré je navyše aj slušne finančne ohodnotená.

Vlastné podnikanie

Drvivé množstvo fotografov podniká na vlastnú päsť a živia sa fotením svadieb, portrétov, detí, produktov, či zachytávaním rodinných fotografií. V tejto práci ste odkázaní len sami na seba, na referencie svojich spokojných klientov a často aj na aktívne hľadanie zákaziek, no pri fotografovaní aj rozvrhu pracovného času máte úplnú slobodu.

Fotograf môže podnikať a nemusí fotiť

Skúsený fotograf sa nemusí živiť len fotením. Môže napríklad organizovať kurzy pre iných začínajúcich fotografov. V súčasnosti mám aj ja v ponuke zaujímavé kurzy, na ktorých vás naučím všetky základy o svete fotografie, ale napríklad aj to, ako kvalitne fotiť obyčajným mobilom.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram