Ako skladovať fotografie, aby prežili desiatky rokov?

30. decembra 2024

Aj v digitálnej dobe množstvo ľudí stále uprednostňuje vyvolávanie, respektíve tlač fyzických fotografií a ich zakladanie do albumov. Prezeranie hmatateľných spomienok má oveľa väčšie čaro ako ich scrollovanie niekde v mobile. Navyše, „do tlače“ sa väčšinou rozhodneme poslať len niekoľko naozaj výnimočných fotografií z každej udalosti, výletu alebo životného momentu. To im dodáva určitú exkluzivitu medzi tisíckami ostatných, ktoré bežne v živote nafotíme do našich mobilov. Ako ich však skladovať, aby vydržali desiatky rokov, a čo takýmto fotografiám vyslovene neprospieva?

Skladovanie fotografií

Správne skladovanie vyvolaných alebo vytlačených fotografií zhrniem do niekoľkých praktických tipov:

  • Fotografie skladujte na suchom mieste, vlhkosť ničomu neprospieva. Ak je to možné, do krabice s fotografiami môžete umiestniť malé vrecko so silikagélom.
  • Fotografiám nesvedčí ani svetlo a najmä to slnečné. Po čase z nich dokáže doslova vytiahnuť farbu, čo môžete vidieť na fotografiách vystavených v rámikoch na slnečných miestach v byte. Dlhodobo skladujte fotografie na tmavom mieste.
  • Fotografie sa pri prudkých zmenách teploty či náhlom vysušení môžu rôzne skrútiť a deformovať. Pri ich vyrovnávaní z roliek sa následne ľahko vytvoria vrásky či popraskané miesta. Fotografie by preto mali byť zaťažené, ideálne napríklad v albume.
  • Fotografie skladujte v albume aj z ďalšieho dôvodu – v albume je totiž každá fotografia umiestnená v ochrannom priečinku, vďaka čomu sa pri prípadnej nehode počas ich prezerania nedajú ľahko napríklad obliať kávou. Fotografie sa vďaka tomu ani navzájom na seba nelepia.

Tieto tipy som vybral na skladovanie už vyvolaných alebo vytlačených fotografií. Existujú však aj ďalšie triky, ktoré vám pomôžu uchovať si spomienky v prípade, že by ste o fotografie v albume pre nejakú nehodu predsa len prišli.

Skladovanie filmov a negatívov

Aj v súčasnosti ešte niektorí ľudia z nostalgie fotia na film. Mnohí ľudia však majú staré filmy z mladosti ešte stále doma. Nie je vhodné skladovať ich zrolované v pôvodnom obale, ale naopak, vyrovnané v papierových obaloch (napríklad v obálkach). Takto vám aj staré vyvolané filmy a zachytené negatívy vydržia roky, vďaka čomu ich môžete vyvolať aj v budúcnosti. Nevyvolané filmy sa odporúča skladovať v chladničke či mrazničke a pred použitím ich zohriať na izbovú teplotu (teda počkať, kým sa zohrejú). Opäť sa odporúča skladovať ich v tme a nedotýkať sa ich holými rukami.

Digitalizujte a zálohujte

Moderné technológie nám umožňujú uchovávať najdôležitejšie spomienky naozaj bezpečne. Všetky fotografie, ktoré majú pre vás veľkú citovú hodnotu, by ste mali digitalizovať a niekoľkonásobne zálohovať. Svoje svadobné fotografie máte primárne napríklad vo svadobnom albume. Následne odporúčam nechať si ich v priečinku v notebooku, počítači alebo smartfóne. Nič nepokazíte, ak fotografie vypálite na CD alebo DVD a uložíte niekam na bezpečné miesto. Rovnako môžete fotografie dať na dva-tri samostatné USB disky či externé harddisky a umiestniť ich na rozdielne miesta. Najlepším spôsobom je uloženie fotografií na cloud. Množstvo poskytovateľov mailových schránok a iných podobných služieb má pre svojich zákazníkov nejaký základný balík na zálohovanie fotografií, ktorý je navyše zadarmo. Ak máte viac fotografií, zvážte aj zakúpenie nejakého cloudu, či už s mesačnými platbami, alebo celoživotnou licenciou.

Digitalizovať odporúčam aj staré fotografie z minulosti – a to pomocou ich odfotenia alebo oskenovania. V budúcnosti pripravím samostatný článok o tom, ako pri digitalizácii fotiek zachovať čo najvyššiu kvalitu. Rovnako o výbere spomínaných cloudov na fotky a ich pozitívach a negatívach.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram