Aj v digitálnej dobe množstvo ľudí stále uprednostňuje vyvolávanie, respektíve tlač fyzických fotografií a ich zakladanie do albumov. Prezeranie hmatateľných spomienok má oveľa väčšie čaro ako ich scrollovanie niekde v mobile. Navyše, „do tlače“ sa väčšinou rozhodneme poslať len niekoľko naozaj výnimočných fotografií z každej udalosti, výletu alebo životného momentu. To im dodáva určitú exkluzivitu medzi tisíckami ostatných, ktoré bežne v živote nafotíme do našich mobilov. Ako ich však skladovať, aby vydržali desiatky rokov, a čo takýmto fotografiám vyslovene neprospieva?
Správne skladovanie vyvolaných alebo vytlačených fotografií zhrniem do niekoľkých praktických tipov:
Tieto tipy som vybral na skladovanie už vyvolaných alebo vytlačených fotografií. Existujú však aj ďalšie triky, ktoré vám pomôžu uchovať si spomienky v prípade, že by ste o fotografie v albume pre nejakú nehodu predsa len prišli.
Aj v súčasnosti ešte niektorí ľudia z nostalgie fotia na film. Mnohí ľudia však majú staré filmy z mladosti ešte stále doma. Nie je vhodné skladovať ich zrolované v pôvodnom obale, ale naopak, vyrovnané v papierových obaloch (napríklad v obálkach). Takto vám aj staré vyvolané filmy a zachytené negatívy vydržia roky, vďaka čomu ich môžete vyvolať aj v budúcnosti. Nevyvolané filmy sa odporúča skladovať v chladničke či mrazničke a pred použitím ich zohriať na izbovú teplotu (teda počkať, kým sa zohrejú). Opäť sa odporúča skladovať ich v tme a nedotýkať sa ich holými rukami.
Moderné technológie nám umožňujú uchovávať najdôležitejšie spomienky naozaj bezpečne. Všetky fotografie, ktoré majú pre vás veľkú citovú hodnotu, by ste mali digitalizovať a niekoľkonásobne zálohovať. Svoje svadobné fotografie máte primárne napríklad vo svadobnom albume. Následne odporúčam nechať si ich v priečinku v notebooku, počítači alebo smartfóne. Nič nepokazíte, ak fotografie vypálite na CD alebo DVD a uložíte niekam na bezpečné miesto. Rovnako môžete fotografie dať na dva-tri samostatné USB disky či externé harddisky a umiestniť ich na rozdielne miesta. Najlepším spôsobom je uloženie fotografií na cloud. Množstvo poskytovateľov mailových schránok a iných podobných služieb má pre svojich zákazníkov nejaký základný balík na zálohovanie fotografií, ktorý je navyše zadarmo. Ak máte viac fotografií, zvážte aj zakúpenie nejakého cloudu, či už s mesačnými platbami, alebo celoživotnou licenciou.
Digitalizovať odporúčam aj staré fotografie z minulosti – a to pomocou ich odfotenia alebo oskenovania. V budúcnosti pripravím samostatný článok o tom, ako pri digitalizácii fotiek zachovať čo najvyššiu kvalitu. Rovnako o výbere spomínaných cloudov na fotky a ich pozitívach a negatívach.