Vďaka makro fotografiám dokážeme vidieť aj veci, ktoré voľným okom nevidíme. Fotenie makro fotografií je úplne samostatná disciplína, ktorú využijete v mnohých fotografických smeroch – či už ide napríklad o industriálne fotky, vedecké fotky, fotky prírody alebo absolútne abstraktné fotky. Ako na fotenie makra?
Slovo makro pochádza z gréckeho slova macros a znamená veľký. Je to trochu paradox, pretože v súvislosti s fotením malých vecí by nám asi viac sedelo slovné spojenie mikro fotografia. Keďže fotíme malé, často voľným okom neviditeľné veci, vďaka makro fotografii si ich niekoľkonásobne zväčšíme a môžeme tak skúmať svet, ktorý je pred nami skrytý. Ide v podstate o akési fotenie portrétov miniatúrnych predmetov a živočíchov.
Množstvo ľudí si myslí, že na fotenie makro fotografií potrebujú objektív s obrovským zoomom, aby mohli fotografovaný predmet zväčšiť. Opak je však pravdou, s takýmto objektívom (vhodným napríklad na fotenie planét) by ste vo svete miniatúrnych vecí neodfotili nič. Na fotenie makro fotografií potrebujete takzvaný makroobjektív. Ten býva aj súčasťou mnohých smartfónov.
Pri makro fotografii je svetlo snáď dôležitejšie, ako pri akejkoľvek inej fotografickej „škole“. S použitím blesku by ste vo väčšine prípadov získali len prepálenú bielu fotografiu, na ktorej nie je vidno vôbec nič. Makro fotografie sa preto fotia doslova v laboratórnych podmienkach, kde si dokonale nastavíte všetky veci potrebné na zachytenie finálneho záberu, alebo vonku v prírode počas dňa, kde vám asistuje to najlepšie prirodzené svetlo.
Aj moderné telefóny, ktoré sú vybavené dnes už aj štyrmi a viacerými objektívmi dokážu fotiť krásne makro fotografie. Nečakajte však od nich, že budete fotiť biele krvinky ako bojujú s patogénmi v kvapke krvi. Ak si však budete chcieť odfotiť pavúka pri práci na stavbe siete alebo pekného motýľa, mobil to rozhodne dokáže. Na zachytenie všetkých chlpov na pavúkovej nohe však už budete potrebovať poriadnu zrkadlovku s makro objektívom.
Extrémne makro fotografie, ktoré zachytávajú napríklad spomínané mikroorganizmy, jednotlivé bunky či dokonca atómy sa fotografujú už pomocou špeciálnych mikroskopov. Na takéto fotografie už potrebujete aj viac ako 1000-násobné zväčšenie. Výsledkom však môžu byť skvelé fotografie do prírodopisných učebníc, či naopak umelecké abstraktné kúsky.