Ako vybrať monitor pre fotografa na úpravu fotiek a videí?

14. januára 2023

Hľadáte nový monitor k počítaču, ktorý chcete použiť pri práci, ako je napríklad upravovanie fotiek či strihanie videí? Fotograf potrebuje taký monitor, ktorý mu nebude pri práci klásť pod nohy polená, ale naopak mu ju uľahčí. Ako by mal teda vyzerať monitor pre fotografa?

S výberom monitora to nie je také jednoduché

V jednom z predchádzajúcich článkov na našom blogu sme sa venovali aj výberu notebooku pre fotografa. Množstvo fotografov však dáva prednosť práci na klasickom stolnom počítači, ktoré majú spravidla väčší výkon. Síce si ho nemôžu vziať so sebou úplne všade, no pri tých hodinách, ktoré strávia úpravou fotiek, ocenia iné kvality. 

Nedám vám tip na konkrétnu značku, no pri výbere monitora je najdôležitejšie pozrieť sa na to, ako verne zobrazuje farby. Každý jeden displej zobrazuje farby inak, z tohto dôvodu sa občas vyskytnú nedorozumenia, kedy sa zákazníkom zdajú fotky napríklad príliš tmavé alebo príliš žlté a podobne. Skutočne dôležité je však to, ako budú fotky vyzerať po tlači.

Ak je taká možnosť, bežte si monitor vyskúšať

Ako však zistiť, či monitor zobrazuje farby naozaj tak, ako vyzerajú v skutočnosti? Jednoducho, vyskúšajte si ho v kamennej predajni. Vyberte si jednu fotografiu, ktorú si dáte napríklad na USB, do mobilu a aj si ju vytlačíte. V obchode tak môžete porovnať, ako vyzerá fotografia vytlačená, vo vašom mobile, a na rôznych monitoroch, ktoré vám v elektre postupne pripoja k jednému počítaču.

Väčší znamená lepší

Pri notebookoch si síce tiež môžete vybrať uhlopriečku, no ponuka notebookov s monitorom väčším ako 15-16 palcov nie je práve široká. Pri klasickom monitore nemusíte toto riešiť, bez problému si môžete vybrať aj monitor s uhlopriečkou 50 a viac palcov. Nepotrebujete pritom k nemu ani spomínaný stolný počítač, monitor si ľahko pripojíte aj k notebooku, a to dokonca aj viacero naraz. Pozor však najmä na Apple notebooky, kedy napríklad Macboook Air pripojí len jeden monitor. 

Technické parametre

V neposlednom rade je potrebné posvietiť si aj na to, akým rozlíšením disponuje vybraný monitor. HD alebo Full HD dnes už nie je žiadna sláva a na trhu sa bez problémov stretnete aj s 8K riešeniami. Odporúčame, aby mal váš nový monitor rozlíšenie aspoň 2K, ideálne však 4K. Pomer strán vášho nového monitora závisí čisto od vašich preferencií. Moderné sú aj zaoblené monitory, ktoré dokážu zlepšiť vašu efektivitu.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram