Ako vybrať svadobného DJ-a alebo svadobnú kapelu

11. februára 2022

Odporučenie píšem ako svadobný fotograf. Nie ako profesionál v hudbe. Ide o moje postrehy a pocity, jednoducho názor bežného človeka na hudbu, DJ-a alebo kapely a na spôsob ich práce. Avšak, stretol som sa už s mnohými, takže dokážem tieto riešenia porovnať.

Hlavná kategória

DJ nie je vždy zároveň moderátor. Aj keď na stránke prezentuje moderovanie každý, nie je moderátor ako moderátor. Ak budete mať na svadbe starejšieho alebo iného moderátora či tvorcu programu, od DJ-a potrebujete len to, aby hral podľa vašej požiadavky.

DJ a moderátor na svadbu

DJ a moderátor je v podstate to isté, ako DJ a starejší. Moderátor je to v prípade, že je svadba menej tradičná. Starejší je to v prípade, keď je svadba viac tradičná. V mojich očiach je moderátor a starejší v princípe to isté. Je to nejaký organizátor, ktorý sa stará o program a chod na svadbe. Či je kvalitný moderátor a vie dobre prezentovať a organizovať si môžu novomanželia overiť predovšetkým na osobnom stretnutí. Z praxe je to len jedna časť. Druhá časť je to, či vie rozprávať správne do mikrofónu, či má kvalitný mikrofón a zvukový výstup. V realite sú niektoré výstupy málo kvalitné. Do mikrofónu kričí, alebo hovorí potichu, alebo často počuť rozdiely v intenzite hlasu a znie to ako štekanie.

Treba si uvedomiť ešte jednu nevýhodu. Aj ten najlepší DJ a moderátor alebo starejší nemôže na 100 % zastúpiť dvoch ľudí. Keď si potrebuje pustiť pesničku, musí byť pri pulte. Ak robí hru, ide od pultu robiť hru a potom sa vracia k pultu a tak dokola. Jednoducho nemôže byť na dvoch miestach zároveň. Tá súhra nemôže byť rovnaká, ako keď je DJ a moderátor zvlášť. Ak sú zvlášť, mali by byť takpovediac jedna krvná skupina. Niektorí starejší s niektorými DJ nechcú pracovať, pretože si nerozumejú.

Rádiový DJ

Tento typ DJ-a hrá ako rádio. Pre vysvetlenie je to tak, že hrá rôzne pesničky a rôzne štýly do seba. Jednu pesničku zahrá latino, ďalšiu 80. roky a podobne. Ak to na seba takpovediac nesedí, tak to premostí nejakým hovoreným slovom, teda moderovaním, aby to vyzeralo prirodzene. Výhodou tohto štýlu je, že rýchlejšie reaguje na pesničky na želanie a hostia nemusia dlhšie čakať na ich obľúbený žáner. Na druhú stranu, keď sa už niektorí postavia a rozhodnú sa tancovať, často si zatancujú jednu-dve pesničky a zase si sadnú. Tak nejak sa nevedia dostať do tempa.

DJ KOLO

Asi je to smiešne pomenovanie, ale je to DJ, ktorý hrá tanečné kolá. Je to opak rádiového DJ. Hostia trochu dlhšie čakajú na pesničky na želanie. Hrá podľa potreby rôzne dlhé tanečné kolá. Výhodou tohto štýlu je, že keď zahrá napríklad cigánske kolo, tak drží hostí, ktorých tento žáner baví, na parkete takpovediac do zničenia. Môže sa však stať, že niektorí hostia sedia a dlhšie čakajú na to čo chcú. Na druhú stranu, hostia, ktorí už tancujú, sa vybláznia viac.

Svadobná kapela

Svadobné kapely spravidla urobia vždy dobrú zábavu. Limit svadobnej kapely je ale v tom, koľko zvládnu hrať. Preto sa často využíva kombinácia kapely a DJ. Ak nemajú novomanželia DJ-a a majú len svadobnú kapelu, niektoré dokážu pustiť počas prestávok nejaký podmaz aby nezostalo úplne ticho. Ďalší limit je v repertoári. Ľudové kapely to majú pomerne jednoduché. Hrajú len ľudovky a nič iné sa od nich nečaká. Pri kvalite ľudových kapiel je to naozaj pestré. Za seba poviem, že kvalitných som videl naozaj málo. Hrať vedia všetci, ale spievať veru nie. Ľudová kapela ale spravidla nudí pomerne veľké percento mladých ľudí. Preto sa tiež využíva hlavne v kombinácii s DJ.

Samozrejme, existujú aj moderné kapely, ktoré sú veľmi obľúbené, ale pre niektorých drahé. Vedia však urobiť neskutočnú zábavu a atmosféru.

Svetlo robí fotku

Poradím si v každej situácii. DJ chce tmu. Kameraman a svadobný fotograf potrebuje svetlo. Osobne mi je to jedno, pretože nosím blesky a doplnkové svetlá. Vždy sa vieme dohodnúť. Pre fotografa však aj napriek tomu nie je úplne jedno, akú má DJ svetelnú techniku, pretože svetlo dotvára celkovú atmosféru. To, že by mal mať DJ kvalitný zvukový výstup, je jasné. Nie každý ho však má. Svetelná technika je niečo, čomu málokto rozumie a často znamená spolu s kvalitnejšou zvukovou technikou výrazný rozdiel v cene DJ-a. Pri svetelnej technike však nejde len o fotku a kameru, ale aj o celkovú atmosféru, ktoré svetlo dotvára. Svetlo súvisí aj so samotným svadobným priestorom a jeho osvetlením. Aké bude svetlo, také budú fotky.

Ako teda vybrať?

Univerzálna rada asi neexistuje. V prvom rade si treba priznať, že vždy sa nájde na adresu DJ-a na svadbe niekto nespokojný. Cieľom je len to, aby ich bolo čo najmenej. Na druhú stranu sa tým netreba príliš trápiť. Osobne to vidím tak, že všetci hrajú + – to isté. Len inak a v inom čase. Rozdiely sú ale v osobnosti – človeku, jeho schopnosti zaujať, vcítiť sa do atmosféry, schopnosti moderovať a spôsobe, ako to robí. Výrazné rozdiely potom vidím v kvalite zvukovej a svetelnej techniky. Niekto vyloží techniku za 20 minút z kufra osobného auta a niekto vykladá techniku 5 hodín z dodávky alebo veľkého prívesu. Tu sa stretnete logicky s výrazným rozdielom v cene. Nakoľko však výber súvisí s nárokmi novomanželov a rozpočtom, to je vo finále dôvodom, prečo sú takmer všetci spokojný so svojim výberom. Každý má iné nároky a všetci hrajú + – to isté. Rozdiel je teda v nárokoch, predstave a rozpočte novomanželov a to odráža rôzne cenové hladiny DJ služieb. Niekto nevidí napríklad dôvod v tom, aby priplatil sa svetelnú techniku, stačí keď tam bude niečo blikať, DJ bude hrať obľúbené pesničky a novomanželia sú spokojní. Pre niekoho to naopak je nepredstaviteľné.

KONTAKTOVAŤ

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram