Svadba v kaštieli - špecifiká aj výhody

3. januára 2022

Plánujete svoj veľký deň v obľúbenom lokálnom kaštieli vo vašom okolí? Na základe skúseností z mnohých svadieb vám prezradím výhody, nevýhody, ale aj na čo si dať pozor pri svadbe v kaštieli. Romantickú atmosféru a nádych histórie však nemusí priniesť len svadba v kaštieli, ale aj svadba na hrade či zámku. Je svadba v kaštieli pre vás to pravé?

Najznámejšie kaštiele na svadbu 

 

Art hotel Kaštieľ Tomášov 

Kaštieľ sa nachádza v Bratislavskom kraji. Kaštieľ At hotel ponúka kombináciu hotela, romantického miesta pre svadbu, ale aj výbornú stravu a služby. V rámci areálu je možné realizovať aj cirkevný či civilný obrad. Jedná sa i úžasné miesto, ktoré ponúka maximum pre vašu vysnívanú svadbu. Vždy sa teším na fotografovanie v anglickom parku, na obrad v brezovom altánku, či na cirkevný obrad v Kaplnke Anjelov strážnych. Art hotel kaštieľ je nádherné zrekonštruované barokové šľachtické sídlo. Art hotel kaštieľ Tomášov je jedno z mojich najobľúbenejších miest, kam sa rád vraciam. Vždy som zažil perfektné služby, perfektné jedlo a vždy si z kaštieľa odnesiem nádherné fotky a výborné zážitky.

Theresia Chateu RVS studené

V tomto prípade nečakajte historickú sálu. V Theresia Chateu je moderná sála, ktorá má super atmosféru a dostatok svetla na fotenie. Prednosťami sú útulný areál, civilné obrady priamo na mieste, ale aj možnosť usporiadania menších aj väčších osláv. 

Chateu Gbeľany 

Chateau Gbeľany má modernú sálu a nachádza sa uprostred obce. V tesnej blízkosti je aj kostol pre cirkevné obrady, z ktorého sa dá do sály premiestniť aj pešo. 

Chateau Appony Oponice

Chateau Appony v obci Oponice je zasadený v krásnom prírodnom prostredí, ktoré je ako stvorené pre svadobné fotenie. V ponuke má aj ubytovanie a wellness, čo je pre mnohých budúcich mladomanželov pridaná hodnota.

GrandCastle Liptovský hrádok

Kaštieľ GrandCastle v Liptovskom Hrádku poskytuje na svadbách absolútny full servis. Najmä exteriéry majú naozaj historický nádych, kde takmer v každom kúte dokážeme vytvoriť nezabudnuteľné svadobné fotky.

Theresia Chateau Bernolákovo

Theresia Chateau v Bernolákove je nádherný kaštieľ zasadený v lone prírody na vŕšku. Okolité priestory a najmä park poskytujú množstvo krásnych zátiší pre svadobné fotenie.

Chateau Béla

Chateau Béla v rovnomennej obci Belá neďaleko Štúrova je zaujímavý svojim romantickým pôvabom, ktorý vytvára dokonalé scenérie v interiéri aj exteriéri.

Péchy, Lovecký dom & park Hermanovce

Kaštieľ Péchy Castle je menší kaštieľ s nádherným anglickým parkom a romantickou atmosférou. Nachádza sa len kúsok od Prešova.

Kaštieľ Mojmírovce

Kaštieľ v Mojmírovciach neďaleko Nitry vás očarí honosným interiérom, atypickou sálou, ale aj nádherným okolitým parkom.

Pezinský zámok Šimák 

V Šimáku vás dostane krásny zámocký park, ktorý je super na fotenie, nájdeme v ňom pávy, rybník, kačky aj rybičky. Je nedávno zrekonštruovaný a má skvelú dostupnosť v centre Pezinka.

 

Ďalšie kaštiele, hrady a zámky na svadbu

Kaštieľov, ktoré umožňujú realizáciu svadby a zároveň majú historický nádych a romantickú atmosféru, je omnoho viac. Nemusí sa vždy jednať výhradne o kaštieľ. Medzi ďalšie tipy môže patriť napríklad v rámci Žilinského kraja Hotel Villa Nečas, Park hotel kaštieľ Mošovce, Boutique hotel Dubná skala, či kaštieľ Krasňany. V rámci trnavského a trenčianskeho regiónu Kaštieľ Chateau Mignon, tiež Trenčiansky hrad alebo Bojnický zámok. V Nitrianskom kraji je ďalším tipom zámok Topolčianky či Nitriansky hrad. V Prešovskom môže byť zaujímavým miestom napríklad Kaštieľ Lučivá. Azda najbohatší je však Banskobystrický kraj. V rámci Banskobystrického kraja je to napríklad Kaštieľ vo svätom Antone, Zámocký hotel Galicia Nueva, Ľupčiansky hrad, Mestský hrad v Kremnici, Hrad Modrý Kameň, Starý zámok Banská Štiavnica, Vígľašský zámok. V Košickom kraji Budimírsky Kaštieľ, Kaštiel Fričovce, Rokokový Kaštieľ Šaca, Kaštieľ Betliar. Vo okolí Zvolena Zvolenský zámok či Tihányiovský kaštieľ. Možností je naozaj mnoho. 

 

12 rád a tipov na ktoré by ste mali myslieť ak plánujete svadbu v kaštieli 

 

 • Pre fotografa ale aj kameramana je najdôležitejšie svetlo. Táto rada nie je o tom, aby ste ho vyčarovali alebo menili priestor. Overte si, či je fotograf alebo kameraman pripravený aj na najhoršie svetelné podmienky. Medzi fotografmi sa nájdu odporcovia fotenia s bleskom a pohodlným riešením je nenosiť záložné zdroje svetla. Občas sa aj stane, že pre svadobnú zábavu je potrebná tma, takže kapela či DJ sa snaží čo najviac zhasnúť. Inokedy zasa svetlo nestačí. Osobne som pripravený aj na absolútnu tmu. Vždy mám zo sebou dva blesky, ale aj rôzne malé RGB zdroje svetla na dotvorenie atmosféry. Rád ich pridávam napríklad za lampičku pri fotení svadobných príprav, aby to umocnilo atmosféru a podobne.
 • Skúste si priestor predstaviť vo farbách a vzoroch, ktoré sa v priestore nachádzajú. Aký bude priestor farebne, v takej farbe budú fotky. 
 • Rozsvieťte všetky svetlá na izbe, kde sa budú konať prípravy, ale aj v svadobnej sále. Na fotografiách bude viditeľný rozdiel, či  má priestor klasické žiarovky s nádychom táborového ohňa alebo biele svetlo. Táto rada je veľmi dôležitá. Pretože nesúvisí len s fotografiou či videom, ale aj s výzdobou a celkovou atmosférou svadobného priestoru. 
 • Ak plánujete cirkevný obrad, overte si, či kaštieľ, v ktorom máte svadbu, má kaplnku. Dopredu si zistite, či farár do kaštieľa príde. Istotne má aj svadobný obrad v kostole svoje čaro. No je to ďalšia komplikácia z pohľadu presunu, prípadne parkovania pre novomanželov a svadobných hostí.  

Záloha, výzdoba, kapacita

 • Výška zálohy sa môže pohybovať od 300 EUR až kľudne do 3000 EUR. Spravidla je záloha nevratná. Tiež je veľmi dôležité sa dohodnúť na tom, čo sa bude diať, keď nebude možné svadbu realizovať napríklad pre situáciu okolo pandémie COVID-19. Verte, že nie je vôbec jednoduché nájsť náhradný termín. 
 • Svadba v kaštieli nemusí vždy znamenať svadobnú historickú sálu. Množstvo kaštieľov realizuje svadby vo vonkajšom stane. Niektoré kaštiele ako napríklad Chateau Gbeľany majú modernú svadobnú sálu. S tým súvisí voľba výzdoby. 
 • Veľmi často vidím, že môže byť problém so zábavou z dôvodu malého priestoru. Ak je kapela či DJ umiestnený v inej miestnosti, nemá v podstate žiadny očný kontakt so svadobčanmi. To isté platí aj ak je priestor príliš členitý. 
 • Lákadlom môže byť svadba pod holým nebom. Svadbu pod holým nebom svadobné páry s obľubou využívajú napríklad v Park Hoteli Tartuf Beladice. Pozor na termín konania a počasie. Ak hrozí, že bude horšie počasie, respektíve by sa mala svadba sťahovať po nejakej hodine do vnútorných priestorov, nechajte si ich nachystať a ozvučiť dopredu, aby nemusel DJ prekladať techniku počas svadobnej zábavy. 
 • Neváhajte s oslovením a rezerváciou. Bez ohľadu na to, že sa nejedná často o lacné priestory, sú obsadené aj dva roky dopredu. V kaštieľoch ako Art hotel Tomášov sa bežne svadby realizujú od štvrtka do nedele. 
 • Overte si stav elektriky. Pri starších či historických priestoroch sa niekedy bojíte dať nabíjať telefón. Zažil som už výpadky poistiek, keď DJ zapol svetlá. 
 • Viac svadieb či akcií naraz. Niektoré veľké kaštiele či iné priestory majú aj dve či tri akcie či svadby naraz. Uistite sa, že obsluha bude stíhať a bude mať dostatok ľudí na pokrytie konaných akcií. Niektorým svadobným párom by tiež mohlo vadiť, že sa v rámci priestoru môžu stretnúť so svadobnými hosťami z inej svadby. Toto všetko má napríklad perfektne vyriešený Art Hotel Kaštieľ Tomášov. Aj napriek tomu, že sa tam bežne konajú dve svadby zároveň, ani neviete že v priestore kaštieľa okrem vašej svadby ešte niekto je. Taktiež to nepocítite ani v rámci ostatných služieb, ktoré sú za mňa jednoducho perfektné. 
 • Ak máte svadbu v stane, pozrite si jeho stav. Pozrite sa napríklad na upevnenie bočných stien či závesov. Vzorový a jednoducho perfektný stan má za mňa opäť Art Hotel Kaštieľ Tomášov. Zažil som však stany, kde bočné závesy rozbíjali poháre na stoloch, keď začal fúkať vietor.

KONTAKTOVAŤ

 

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram