Ako vyrobiť rekvizity na fotenie a neutratiť stovky eur?

2. novembra 2022

Fotograf, respektíve ľudia na fotografiách často potrebujú aj nejaké rekvizity. Nie vždy sa nám však podarí vhodné rekvizity nájsť v ponuke obchodov a ak aj áno, majú príliš vysokú cenu. Pripravil som si pre vás 5 krátkych tipov, ktoré vám pomôžu nájsť vhodné rekvizity na vaše fotenie.

Potrebujete, aby boli rekvizity na fotografii v popredí?

Ak máte rekvizitu držať v ruke, je potrebné, aby bola kvalitná a na fotografii bude zaostrená spolu s vami. Ak majú byť rekvizity len súčasťou rozmazaného pozadia, často si vystačíte s rôznymi alternatívami. Ak chcete napríklad svadobnú fotografiu s pozadím vidieckeho zátišia so starými domami, nemusíte hľadať úplne dokonalé chalúpky niekde vo Vlkolínci. Stačí, ak skočíte do ktorejkoľvek najbližšej obce, kde sa nachádza nejaký starší dom alebo gazdovský dvor. Fotograf pozadie mierne rozmaže a nikto neuvidí, že má dom už plastové okná alebo že koleso z voza na fasáde je len namaľované ako dekorácia.

Použitie rekvizít z domácnosti

Potrebujete plátno na biele pozadie? V pohode vám postačí aj posteľná plachta či čisto biele obliečky. Pohrabte sa doma v pivnici alebo na povale a uvidíte, aké všelijaké poklady nájdete. Či už ste fotograf alebo zákazník, vždy spolu konzultujte použitie rekvizít v dostatočnom predstihu, nech môžu svoje možnosti ponúknuť obe strany.

Nákup z druhej ruky

Navštívte nejaký inzertný internetový portál a vysnívané rekvizity môžete nakúpiť oveľa lacnejšie. Rovnako obľúbené sú aj nákupy z Číny, tu však musíte počítať s dlhšou dobou dodania (často aj dva mesiace). 

Výroba makiet

Čo nezoženiete, vyrobte. Z papiera, lepenky, molitanu, látky. Pomôže vám ihla a niť, tavná pištoľ, ale aj lepiaca páska. Šikovní majstri s vybavenou dielňou sú schopní vyrobiť aj veci z kovu či dreva. 

Zapožičanie rekvizít

V neposlednom rade môžete osloviť rodinu, susedov, známych, ale aj rôzne požičovne kostýmov, či nemajú zrovna to, čo by ste potrebovali na fotku. V prípade požičovne zaplatíte aj malý poplatok, no ich sortiment býva naozaj široký.

 

PONUKA SLUŹIEB

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram