Ako zachovať pri skenovaní a digitalizácii starých fotiek čo najvyššiu kvalitu?

30. apríla 2025

Staré fotografie sú často jedinou spomienkou na našu minulosť či blízkych. Ešte pred dvadsiatimi rokmi hrali fyzicky vyvolané fotografie stále prvé husle a v digitálnej podobe sa vyskytovali maximálne na pamäťových kartách prvých digitálnych kompaktov. Moderné technológie a presun rôznych aspektov do digitálnej sféry sa dotkli aj fotografií. Všetky nové fotografie sa automaticky zálohujú na Cloud, kde ich máme stále k dispozícii. Chceli by ste si podobne zachovať aj staré vyvolané fotografie? Mám pre vás niekoľko tipov, ako ich naskenovať v čo najvyššej kvalite.

Oprášte staré albumy

Svadobné fotografie, milé fotky z vášho detstva, ale aj rodinné zábery z čias, keď sa na oslavách a iných stretnutiach počítal na filme každý záber. Ak máte len jednu kópiu týchto fotografií, veľmi ľahko by ste o ne mohli prísť pri upratovaní alebo nejakej nehode. Staré fotografie majú svoje neopakovateľné čaro, no ak sa z nich chcete tešiť aj o 50 rokov pri spomínaní na minulosť, odporúčam ich rozmnožiť a zálohovať na viacerých miestach.

Ako zachovať kvalitu fotografií počas ich digitalizácie?

V prvom rade je potrebné fotografie pripraviť. Jemne ich očistite suchou a čistou handričkou z mikrovlákna, ktorá sa postará o odtlačky prstov aj prach. Ak nemáte doma kvalitný profesionálny skener, fotografie vezmite do najbližšieho copy centra alebo fotoslužby. Niektoré z týchto prevádzok ponúkajú profesionálnu digitalizáciu za rozumnú cenu, no ak chcete fotografie skenovať sami, umožnia vám to za minimálny poplatok. Skener je potrebné správne nastaviť. Odporúčam použiť minimálne 600 DPI, pri veľmi malých fotografiách pokojne aj 1 200 DPI. Vhodný výstupný formát je napríklad TIFF, ktorý zachováva vysokú kvalitu detailov. Vyhnite sa formátom ako JPG alebo BMP. Skenujte vždy farebne, aj keď sú fotografie čiernobiele. Farebný sken lepšie zachytí aj odtiene čiernej a sivej.

Retuš a záloha naskenovaných fotografií

Ak máte skúsenosti s Photoshopom alebo iným editorom, môžete fotografie vyretušovať a odstrániť z nich napríklad škrabance či fľaky. Využite aj nástroje na odstránenie šumu či vyváženie farieb. Výsledné fotografie sú často vo vyššej kvalite ako pôvodné skeny. Veľa práce dnes za vás už dokáže vykonať aj AI. Medziiným napríklad aj zmeniť čiernobielu fotografiu na farebnú či rozpohybovať postavy na fotografii do krátkeho videa. Následne fotografie zálohujte, ideálne na niekoľko samostatných nosičov – nejaký Cloud, USB, CD, do telefónu, ale aj do notebooku. Ak o niektorý zdroj prídete, stále máte v rukáve niekoľko záloh.

Ako predĺžiť životnosť originálnych vyvolaných fotiek?

Originály opäť uložte do kvalitných albumov alebo papierových obalov na suché a tmavé miesto bez výkyvov teplôt, slnečného žiarenia a vlhkosti. Vždy keď dostanete chuť na trochu nostalgie, môžete si ich prezerať aj bez telefónu, tabletu či notebooku. Ak by ste však o ne prišli, vždy si ich môžete nechať vyvolať zo zálohy, a to napríklad aj vo väčšom formáte.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram