V dnešnom článku sa nebudeme venovať nastaveniu fotoaparátu alebo radám ohľadom foto príslušenstva pre fotenie v prírode. Pripravil som si pre vás skôr také netradičné tipy, ktoré málokomu napadnú, keď ide prvý raz fotiť zver alebo prírodu. Dokážu však výrazne zvýšiť váš komfort a bezpečnosť pri práci.
Fotoaparát, objektív, dobré topánky, dobré oblečenie, nejaký nepremokavý obal na techniku, pršiplášť, svetlo, statív… toto sú pravdepodobne doplnky, ktoré napadnú každému pri fotení v lese. Ak sa však vyberiete do lesa niekoľkokrát a stretnete sa aj s nepriazňou počasia alebo so zlým terénom, postupne sa vám začnú vynárať ďalšie a ďalšie veci, ktoré sú pri potulkách prírodou nevyhnutné.
Do niektorých outdoorových nohavíc sa dajú kolenné chrániče vložiť do špeciálnych kapsičiek našitých priamo na nohaviciach. Pokojne si však vezmite aj nejaké obyčajné chrániče, aké používajú korčuliari. Keď budete stopovať zver a často sa krčiť na kolená, pochopíte, že bez chráničov sú kamene ostré, mach mokrý a blato „špinavé“. 🙂
Budete v lese pol hodinu alebo dva dni? V zime nezabudnite na termosku s teplým čajom, v lete naopak fľašu s vodou (minimálne dva litre). Vodu môžete použiť napríklad aj na umytie rúk/fotoaparátu od blata či inej špiny. Niečo na zahryznutie vám dokáže doplniť energiu.
Najmä pri fotení zveri je fotostan geniálna vec, ktorá vám pomôže zhotoviť tie najkrajšie zábery bez toho, aby o vás zver vedela. Ak však plánujete natočiť niekoľkohodinový timelapse s pohybom hviezdnej oblohy alebo Slnka, fotostan vás ochráni aj pred zmenami počasia – či už páľavou počas leta, alebo nečakaným dažďom a nepríjemným vetrom.
Keď sa v našich podmienkach vyberiete fotiť prírodu, nemusíte mať schopnosti ako Bear Grylls. Ak by ste sa aj stratili, keď sa vydáte ktorýmkoľvek smerom, po pol hodine alebo hodine by ste určite natrafili na nejakú civilizáciu. Avšak, v prírode sa môžete napríklad aj zraniť (zlomená noha nie je ani 3 kilometre za dedinou žiadna sranda, hlavne keď sa stmieva) a obyčajné fotenie portrétov sa tak môže premeniť na nepríjemný zážitok. Mobilný signál tiež nemusí byť všade, preto si na potulky prírodou rozhodne pribaľte aj nejaký nôž, zapaľovač, píšťaľku a malú lekárničku. Chybu neurobíte ani s čelovkou či ručnou baterkou. Pomocou noža, lekárničky a napríklad popruhov z batoha si dokážete vyrobiť improvizovanú dlahu, ak by ste museli niekde prenocovať, lepšie sa spí pri ohni a s píšťaľkou na seba môžete upútať pozornosť. Nezabudnite vždy dať niekomu vedieť, kam sa približne chystáte a kedy sa plánujete vrátiť.