Fotografovanie architektúry v drvivej väčšine prípadov súvisí aj s takzvanou street fotografiou. Či už je pre vás fotenie budov a iných architektonických pamiatok len vášňou alebo chcete napríklad dokonale zachytiť krásne fotografie nejakého developerského projektu, v nasledujúcom článku nájdete niekoľko užitočných tipov, ktoré som pre vás vybral.
Pri fotografovaní architektúry sa pravdepodobne budete snažiť vyhnúť rušivým elementom. Ak by ste napríklad pri fotografovaní Tower Bridge v Londýne zachytili aj červený dvojposchodový autobus či typický čierny taxík, o rušivom elemente sa veľmi hovoriť nedá. Ak by sa vám však do záberu priplietlo smetiarske auto, pouličná bitka či ohnutá dopravná značka, výslednú fotku to príliš neskrášli. Teoreticky ale môže vzniknúť výborná street fotografia. To, kam sa postavíte, aký objektív a zoom použijete a čo všetko na fotke zachytíte je pri fotení architektúry mimoriadne dôležité.
Pri vymýšľaní kompozície je pri fotení architektúry dôležitá perspektíva, v akej konkrétnu budovu, sochu alebo inú architektonickú pamiatku zachytíte. Podľa výslednej perspektívy môže budova vyzerať majestátne v porovnaní s okolím, a to aj vďaka skresleniu vzdialenosti od ďalších predmetov v zábere. Podobne sa „veľkosť“ fotografovaných predmetov často ovplyvňuje aj pri zachytávaní nočnej oblohy, na ktorej môže napríklad mesiac vyzerať aj dvojnásobne väčší, než pri pohľade voľným okom.
Najmä pri street fotografii je v noci každé mesto iné, tajomnejšie, zaujímavejšie, plné svetiel, ale aj temných kútov. V dobe, kedy je veľa budov v centrách, ale aj architektonických pamiatok, ako sú kostoly, hrady a zámky nasvietené, sa dajú vytvoriť unikátne zábery. Fotografovanie architektúry v noci je obľúbené aj pri tvorení promo fotiek. Hotel, penzión či wellness centrum s titulnou fotkou na svojej webstránke, na ktorej je tmavá budova so svetlom v každom okne a v okolitých záhradách vyzerá jednoducho famózne.
S obyčajným širokouhlým, ale aj s fisheye objektívom sa dajú získať unikátne zábery budov a ďalších architektonických prvkov. Najmä druhý spomenutý sa používa ja pri fotení detailov, ako sú napríklad rôzne hrany budov, samostatné balkóny, terasy či iné konštrukčné prvky. Ak chcete zistiť viac, treba vziať do ruky foťák a vybehnúť do mesta.
Fotky budov vôbec nemusia byť nudné. Ako vyzerá budova, ktorú odfotíte tak, že položíte fotoaparát na fasádu a nasmerujete ho šikmo nahor? Pri fotení architektúry môže využiť napríklad aj dron, s ktorým sa dajú vytvárať zaujímavé zábery z úplne novej perspektívy – zo vzduchu. O fotografovaní pomocou dronu však budeme hovoriť v samostatnom článku. Samozrejme ak máte na dron licenciu a na danom mieste je fotografovanie dronom povolené.