Fotografovanie pod vodou – tipy na výbavu pre fotografa

23. júla 2023

Fotografie vyhotovené pod vodou ne sú len doménou potápačov či šnorchlistov s akčnými športovými kamerami. Čo všetko potrebuje človek, aby mohol fotografovať pod vodou? Samotnému fotografovaniu pod vodou som sa venoval už v jednom z predchádzajúcich článkov na mojom blogu. Dnes sa spoločne pozrieme na to, čo všetko (okrem fotoaparátu a vodotesného puzdra) využije fotograf pri fotení pod vodou. 

Ochrana nôh pri fotení pod vodou

Keď hovoríme o fotení pod vodou, pravdepodobne nebudete fotiť kachličky v perfektne hladkom bazéne. Či už sa budete pohybovať v korytách našich riek, v rybníkoch a jazerách, alebo sa vyberiete fotiť koraly, útesy, ryby a ďalšie živočíchy niekam k moru, bosou nohou nájdete vo vode prinajlepšom tak úraz. Zaobstarajte si preto kvalitné topánky do vody. Pod vodou však môžete fotiť napríklad aj produkty do reklamy, a dosiahnuť tak zaujímavé efekty no to je úplne samostatná téma.

Neoprénový oblek pre fotenie pod vodou

Fotenie pod vodou znamená v preklade trávenie množstva času v ľadovej vode. Prečo si myslíte, že skutoční surferi (nie tí vo filmoch), majú na sebe neoprén a nie len plavky aj počas leta? Voda ochladzuje ľudské telo desaťnásobne rýchlejšie, ako vzduch. Kvalitný neoprén zabráni prechladnutiu a dovolí vám fotiť komfortne dlhšie, ako len zopár minút. 

Dýchací prístroj alebo šnorchel

Ak to myslíte s fotením vážne, nezaobídete sa bez dýchacieho prístroja s kyslíkovou bombou, alebo aspoň bez šnorchla. Ak sa chcete potápať a pri tom fotiť profesionálne, bez kurzu potápania to jednoducho nepôjde. Je to podobné, ako keby ste chceli strieľať z luku počas cvalu na koni. Najprv sa musíte naučiť dokonale jazdiť. 

Kvalitné potápačské okuliare

Aj keď možno dokážete mať pod vodou otvorené oči, voda dokáže výrazne skresliť vaše priestorové vnímanie. S dobrými okuliarmi však uvidíte všetko ostro a budete sa môcť pod vodou orientovať aj bez väčších problémov. 

Zázemie v podobe člnu a sparing partnera

V prípade, že sa plánujete vydať fotiť niečo pod vodou, len málokedy nájdete ideálne miesto na brehu, z ktorého sa dá podniknúť „výjazd“ za fotkami. S člnom sa predsa len dostanete aj na miesta, ktoré nie sú tak ľahko prístupné. Nikdy však nechoďte fotiť pod vodu sami, môže sa pokaziť príliš veľa vecí a človek, ktorý vám stráži chrbát vám môže zachrániť život alebo privolať ďalšiu pomoc.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram