ND filtre a ich použitie vo fotografii

29. mája 2023

Vzdelávate sa hlbšie vo svete fotografie a narazili ste na takzvané ND filtre? Spoločne s desiatkami ďalších náhradných dielov, súčiastok, respektíve príslušenstva ide o skvelú pomôcku, ktorá môže výrazne zvýšiť kvalitu vašich fotografií. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo to tie ND filtre sú a na čo sa používajú.

Čo sú ND filtre?

ND filter (v skratke neutral-density filter) alebo teda filter s neutrálnou hustotou, je vo svete fotografie „sklíčko“ na objektív, ktoré pomáha znižovať alebo upraviť intenzitu všetkých vlnových dĺžok a farieb svetla rovnako. Vďaka tomu vo výsledku nedochádza k žiadnym zmenám v odtieni podania jednotlivých farieb. 

Číry alebo sivý filter na objektív

Tento bezfarebný alebo sivý filter sa najčastejšie označuje číslom 96. Hlavnou úlohou ND filtra je zníženie množstva svetla, ktoré vstupuje do objektívu. Fotograf si tak môže sám nakombinovať clony, expozičného času, ale aj citlivosti snímača, čo v kombinácii s ND filtrom zabraňuje vytváraniu preexponovaných snímok

S čím nám ND filter pomôže?

Pomocou ND filtra môžeme dosiahnuť také efekty, ako je napríklad menšia hĺbka ostrosti alebo pohybové rozmazanie objektu. Ak chcete napríklad fotografovať padajúcu vodu a dosiahnuť efekt rozmazania, potrebujete čas uzávierky nastaviť napríklad na 10-sekúnd. Počas takejto dlhej doby a v plnom dennom svetle by však fotka bola príliš bledá a prepálená, pretože by fotoaparát zachytil obrovské množstvo neželaného svetla. ND filter si preto predstavte ako akési slnečné okuliare pre fotoaparát.

Chcete sa o ND filtroch dozvedieť viac?

Sledujte pozorne môj web a prihláste sa na kurzy fotografovania, ktoré pre vás chystám. Počas dvoch dní si spoločne prejdeme nielen základy fotografovania, ale aj pokročilé nastavenie vášho prístroja a využívanie rôznych pomôcok, akými sú napríklad aj ND filtre.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram