Svadba v kostole: Ako prebieha?

26. augusta 2023

Svadba v kostole má pre množstvo ľudí stále svoje čaro. Priebeh a fotenie takejto svadby má však aj určité špecifiká, o ktorých si povieme v nasledujúcom článku. Ako konkrétne prebieha svadba v kostole?

Ako prebieha svadba v kostole?

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že na každej farnosti, v každom kostole, respektíve pri každom duchovnom predstaviteľovi nájdeme špecifický a originálny postup pri obrade. Niekto by mohol tvrdiť, že obrady sa napríklad v rôznej cirkvi líšia iba minimálne, no v skutočnosti je opak pravdou. Niektoré body obradu a času stráveného pred ním a po ňom sú však predsa len spoločné.

Čas strávený pred obradom

Odporúčam vám dohodnúť sa s oddávajúcim duchovným na tom, v akom časovom predstihu je vhodné prísť na obrad. Túto informáciu si pýtajte od budúcich mladomanželov najmä v prípade, ak budete fotiť obrad ako prvú vec v ten deň. Kedy môžu prichádzať hostia a kde sa môžu zdržiavať a čakať na obrad? Môže pred kostolom hrať živá kapela? Môžu družičky roznášať zákusky či ponúkať svadobčanov s pálenkou? A kde si môže svadobný fotograf nechať batoh s technikou? Čím viac vecí si ujasníte pred svadbou, tým menší stres a chaos zažijete počas svadobného dňa. Niektorí duchovní vám dokonca vyhradia miesto, kde sa môžete pohybovať, a to často býva nevyhovujúce. Netreba sa nechať odradiť. V prvom rade potrebujete vytvoriť pekné fotky. Samozrejme, všetko záleží na dohode s novomanželmi. Treba sa snažiť nerušiť obrad, ale v prvom rade musí fotograf myslieť na fotky.

Svadobný obrad v kostole

Cirkevný svadobný obrad prebieha takmer výlučne v interiéri. Duchovný vás spravidla neoddá nikde inde, ako v cirkevnej stavbe. Niektoré kaštiele, hrady a zámky na Slovensku však majú vysvätenú kaplnku, kde je možné tiež absolvovať obrad. Cirkevný obrad je často dlhší ako ten civilný a môžete rátať pokojne aj s hodinovým či dlhším trvaním. Obrad môže byť spojený aj so spievaním náboženských piesní, krátkym kázaníma takmer určite počas neho príde aj čas na modlitbu.

Gratulácie a fotenie po obrade

Po úspešnom ukončení obradu prichádzajú najčastejšie na rad gratulácie, ktoré prebiehajú buď v areáli kostola alebo pred ním. Opäť je vhodné sa informovať, či po vašom obrade nie je na pláne ďalšia svadba a podľa toho zistíte, ako dlho sa v areáli kostola môžete zdržať. Hostia (aj tí, ktorí nepôjdu na následnú hostinu) vám môžu zagratulovať. Ak na to zostane čas a nájde sa vhodný priestor, môžete si ešte odfotiť jednoduchý portrét s každým návštevníkom obradu. Vždy sa snažím fotiť tak, aby hostia mali slnko za chrbtom. Je to síce náročné pre fotoaparát, ale spoločné portréty tak vyzerajú lepšie, pretože nemajú ostré tiene v tvári a tiež nemajú prižmúrené oči kvôli Slnku. V niektorých prípadoch je lepšie spoločné fotky pred kostolom nefotografovať a nechať ich až na večer. Nie vždy majú novomanželia a hostia chuť sa fotiť pred kostolom keď je vonku 35 stupňov. Niekedy chuť majú, no podmienky v okolí kostola nie sú vyhovujúce nie len v zmysle počasia, ale aj pristorovo či vizuálne.

Presun na hostinu

Po všetkých gratuláciách a prípadnom svadobnom fotení je čas na organizovaný presun na miesto hostiny pre všetkých hostí, ktorí dostali aj pozvanie k svadobnému stolu. Vo väčšine prípadov už cirkevná svadba pokračuje rovnako, ako tá civilná – bujarou zábavou až do rána. 🙂

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram