Každé svadobné fotenie v prírode má svoje špecifiká. Niekto si predstaví romantický výhľad zo skaly, pre niekoho svadobné fotenie v prírode znamená les, a pre iného je zase postačujúci mestský park či záhrada a pre niekoho možno vinohrad pri západe slnka. Prvá rada teda znie - musíte si ujasniť a dohodnúť sa s fotografom, čo pre vás fotenie v prírode znamená.
Ak už máte jasné, čo pre vás znamená slovo príroda, prichádza na rad výber konkrétnej lokality. Odporúčam, aby ste preferované lokality navrhli, no konečný výber nechali na fotografovi. Výber lokality na svadobné fotenie v prírode nie je až tak jednoduchý, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pri výbere lokality je potrebné zvážiť úplne všetko. Čas, kedy sa bude fotiť, priaznivé aj nepriaznivé počasie. Tiež si treba určiť, či sa bude fotenie realizovať v deň svadby alebo inokedy, ako dlho bude do miesta svadobného fotenia trvať doprava, koľko budete mať na fotenie v prírode čas a podobne. Podstatné je aj zhodnotiť rušivé elementy, v prípade parku v meste napríklad pohybujúcich sa ľudí. A samozrejme – to najdôležitejšie sú svetelné podmienky.
Počasie je vždy najväčším problémom. Z môjho pohľadu sa dajú nafotiť originálne, romantické a nádherné fotografie za každého počasia. Som pripravený do dažďa, do horúceho dňa, pokojne aj do blata. Ak by mala nevesta ešte jedny šaty na prezlečenie, ženích ďalší oblek, po ruke fén na vlasy a všetko ostatné okolo, asi by sme sa fotili aj v daždi a mali by sme z toho radosť. Samozrejme, realita je spravidla iná. Treba mať vždy náhradný plán v prípade, že bude pršať. Ak by predsa len náhradný plán nebol, dohodnite sa s fotografom na iný deň.
Mnoho svadobných párov si predstavuje, že na dennom slnku sú fotografie najkrajšie. Opak je však pravdou. Veľmi dobre sa fotí počas dňa v prípade, že je zamračené, alebo ak sú na oblohe aspoň menšie oblaky. Oblaky totiž zjemňujú ostré denné slnko. Svetlo je jemné a tak svieti na svadobný pár rovnomerne bez vytvárania ostrých tieňov.
Ak nie je zamračené, snažte sa vyhnúť fotografovaniu počas letného teplého slnečného dňa. Obecne je správny čas takzvaná zlatá hodinka. Je to denná doba po východe slnka alebo pred jeho západom. Slnko je jemné, tiene sú dlhé. Portréty majú teplé romantické a nádherné farby.
Fotografovanie v lese je špecifické. Záleží na hustote korún stromov, no v lese môže byť tma aj počas letného slnečného dňa. V lese presvitá slnko medzi stromy do jedného bodu a okolo je tieň. Využite toto svetlo ako bodový reflektor. Pozor však na to, že svieti z vrchu. Aby ste nemali tieň v tvári, môže byť potrebné zdvihnúť hlavu do svetla.
Lúka je otvorený priestor, často aj úplne bez stromov či iného porastu. Fotografujte sa jedine po východe, alebo pred západom slnka, prípadne počas zamračeného alebo polooblačného dňa. V prípade polooblačného dňa, ak fotíte cez deň, kedy je slnko ostré, pripravte sa na to, že fotografovanie môže trvať dlhšie. Fotograf bude pravdepodobne čakať, kým slnko zájde za mraky.
Párové fotenie v prírode spravidla znamená, že okrem detailnejších fotiek budete chcieť aj fotky, ktoré zaberajú priestor a prírodu okolo vás. Veď to je vlastne hlavný dôvod svadobného fotografovania v prírode. Ak by to tak nebolo, perfektné portrétne fotky nafotíte aj pri živom zelenom plote v meste. Pozadie bude aj tak rozmazané a pocit prírody dostane fotografia zelenou farbou v pozadí.
V parku môžu byť rušivým elementom napríklad ľudia. V prírode príliš členitý terén, stĺpy elektrického napätia a podobne. Treba myslieť aj na to, že fotograf nemôže vždy fotografovať smerom, ktorý si predstavujete. V rámci fotenia v prírode či vonku je hlavným zdrojom svetla slnko. Slnko môže fotograf použiť ako hlavné svetlo, teda oproti vašej tvári, alebo protisvetlo, teda bude za vašim chrbátom. Ako som už napísal, fotografovanie v tieni nie je najšťastnejšie riešenie. Bočné svetlo je príliš dramatické a nehodí sa na svadobné fotografovanie. Znamená to, že ak nie je zamračené a chcete aby fotografie vyzerali úžasne, fotograf má v konkrétnej lokalite dopredu určený smer. Od slnka alebo k slnku. Preto treba zvažovať konkrétny čas, konkrétny smer a čo môže v rámci smeru fotografovania byť rušivé. Fotoaparát je v tomto smere neúprosný a na fotografii je vidieť aj malý detail ďaleko v pozadí.
Iste ste už videli kreatívne fotografie, na ktorých vo veľkej nadmorskej výške ženích s nevestou pozerajú na krajinu. Alebo nevestu, ako je odfotená vedľa kríku a pri hlave má nejaký kvet a podobne. Skúste sa hlbšie zamyslieť. Je to prirodzené? Aký je príbeh tejto fotografie? Je prirodzené, aby nevesta so ženíchom išli 3 hodiny na kopec v svadobných šatách a obleku? Odpoveď je, samozrejme, nie, nie je to prirodzené. Moje odporúčanie je, že ak chcete romantické svadobné fotografie naozaj s príbehom, vybehnite na kopec v turistickom oblečení a nechajte si nafotiť rande fotky, či rodinné fotky. V obleku a svadobných šatách hľadajte lokality, ktoré dávajú význam.
Netrénujte úsmevy, netrénujte pózy. Verte mi, 95% nevyzerá prirodzene. Dokonca aj niektoré profesionálne modelky nevyzerajú prirodzene aj napriek tomu, že si to myslia. Nájdite si fotografa, s ktorým sa budete cítiť prirodzene a dobre. Berte to tak, že idete na výlet v trojici a jeden kamarát zobral fotoaparát. Zabudnite na fotoaparát. V 95% fotografujem momentky. Úplne bez pózovania a v pohybe.
Môj tip na fotenie v prírode je obyčajné pole. Bude to znieť zvláštne a možno netradične, ale fotenie na poli mám veľmi rád. Hľadajte pole, ktoré má v pozadí les, vinohrad, skaly a podobne. Ideálne pole je pokryté niečím zeleným a nízkym alebo pole, ktoré je čerstvo po zbere obilia. Nechajte sa fotografovať v protisvetle. Slnko bude teda zapadať za vami, hory budú za vami a pred vami a okolo vás bude čistá a ničím nerušená obrovská plocha. Nejeden pár na mňa pozeral či som sa nezbláznil, keď som ich bral na pole, no z výsledku boli vždy nadšení.