Tipy na originálne jesenné rodinné fotografie

21. októbra 2022

Máte už plný album jesenných rodinných fotografií, pri ktorých celá rodina sedí alebo stojí pri strome so zafarbeným lístím? Všetci sa pozeráte do objektívu a vaša tvár je vyzdobená umelým a strojeným úsmevom? Alebo „radostne“ vyhadzujete suché listy nad hlavu? V dnešnom článku som si pre vás pripravil zopár tipov, vďaka ktorým budú vaše tohtoročné jesenné rodinné fotky originálnejšie.

Zachyťte prechádzku v parku

Namiesto umelého pózovania si užite spoločné popoludnie v parku, pri najbližšom rybníku alebo v lesoparku, na ktorom vás bude sprevádzať fotograf. Ak máte menšie deti, vezmite ich na ihrisko, kde môže fotograf zachytiť úprimné emócie zo spoločne stráveného času. Jedinou jesennou rekvizitou bude okolie pokryté s farebnými listami, prípadne vaše oblečenie, ktorému sa budem venovať ďalšom odseku.

A čo fotografie zo sezónnych prác?

Ak máte malé hospodárstvo a chceli by ste rodinné fotografie z jesennej orby alebo práce v ovocnom sade, mohli by z toho vzniknúť naozaj originálne zábery. Takýchto ľudí však na Slovensku nie je až tak veľa. Čo tak však zachytiť aspoň popoludnie strávené na záhrade? Ak sa pustíte napríklad do výroby domáceho muštu z niekoľkých vedierok nazbieraných jabĺk, do prác spojených so zazimovaním záhrady alebo do zberu posledných plodov, budú vám takéto fotky robiť radosť aj o niekoľko rokov. Ak záhradu nemáte, nevadí, môžete vybehnúť do najbližšieho lesíka, kde spolu s deťmi nazbierate šípky, huby, orechy, alebo aj nejedlé plody na dekorácie.

Ako sa obliecť?

V prvom rade tak, aby vám nebola zima. Počas jesene už vie byť počasie rôzne, no napriek tomu sa dá každý rok nájsť niekoľko termínov, kedy ešte vládne babie leto a fotografie tak majú celkom iný rozmer. Čo sa týka farieb, na fotkách vyzerajú dobre jednoduché kúsky bez nápisov a vreciek v bledších farbách (sivá, zelená, modrá). Ak chcete fotky trochu živšie, môžete zvoliť červené, žlté, smaragdové a oranžové napríklad v kombinácii s khaki vzorom (košele, šály, čiapky). 

A ako vybrať počasie na jesenné fotky?

To si pravdepodobne nevyberiete v prípade, že máte s fotografom dlhšie naplánovaný termín. Ak máte známeho fotografa, s ktorým sa môžete na fotení dohodnúť aj operatívne, odporúčame skôr doobedné hodiny. Ak nie je hmla, ktorá prichádza často k večeru, je to ideálny čas. Ľudia by chceli mať fotky najradšej s krásnym slnečným počasím, ideálne pri západe Slnka. Takéto počasie však nie je často vhodné kvôli ostrým tieňom. Množstvo fotografov uprednostňuje fotenie počas dní s oblačnosťou, alebo počas takzvanej zlatej hodinky po západe Slnka, kedy je ešte dostatok svetla, ale žiadne ostré tiene. Vystihnúť tento moment počas jesenných dní sprevádzaných mrholením a hmlou je však niekedy až nemožné.

Tipy na jesenné rekvizity

Jeseň nám sama o sebe ponúka množstvo zaujímavých rekvizít. Tie sú síce vhodné na fotky so spomínaným pózovaním, no dajú sa využiť aj inak. Miesto toho, aby ste všetci spolu sedeli na lavičke so svetlonosom v ruke, môžete na fotografiu zachytiť radšej tú radosť, ktorú máte s vašimi deťmi z vyrábania svetlonosa. Prirodzené momentky v sebe vždy nesú skutočnú emóciu a tie najkrajšie spomienky.

PONUKA SLUŹIEB

 

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram