Tipy na svadobné fotenie pre každého začínajúceho fotografa

30. novembra 2022

Za svoju kariéru som odfotil už nespočet svadieb a dovolím si povedať, že za tie roky som vychytal množstvo vecí, ktoré veľkej časti fotografickej obce dokážu vytvoriť vrásky na tvári. Na čo všetko by mal fotograf myslieť predtým, než sa vydá fotiť svadbu? Vybral som tie najdôležitejšie veci. 

Zoznámte sa vopred s priestorom

Znalosť priestoru je pri fotografovej práci potrebná. Potrebujete vedieť, aké je tam osvetlenie, kde sa môžete pohybovať, či sa dá fotiť aj vonku, kde si môžete zložiť veci, či je v sále nejaký priestor aj na vytvorenie fotokútika pre portréty a podobne. Ideálne bude, keď priestor navštívite spolu s mladomanželmi, ktorí vám rovno môžu povedať svoje predstavy o svadobnom fotení.

Zvoľte vhodnú a odolnú techniku

Svadby môžu byť bujaré. Ak budete mať napríklad vlastné dva reflektory a prenosné pozadie na fotenie portrétov svadobčanov, stavte na kvalitné stojany, ktoré sa len tak neprevrhnú. Techniku nenechávajte bez dozoru, nikdy neviete, kedy niekomu s väčším množstvom promile napadne pomôcť vám s fotením. Rovnako dôležité je mať náhradné batérie, fotoaparát, blesk a podobne v prípade, keby sa niečo pokazí. 

Dohodnite si všetky pravidlá so zákazníkmi

Nezhody medzi začínajúcimi svadobnými fotografmi a mladomanželmi bývajú pomerne časté. Skúsený fotograf vie, že si musí s klientmi vopred dohodnúť všetky dôležité pravidlá, vďaka čomu počas večera nenastane žiadne nedorozumenie. Zamerajte sa na to, aby ste mali jasne stanovenú cenu, vyriešenú prípadnú dopravu a stravovanie (budete sedieť pri svadobnom stole alebo sa prestravujete niekde v backstage?), ale aj to, dokedy budete fotiť. Chcú fotky len do 20:00, do polnočného krájania torty a čepčenia alebo až do rána? Ak máte pri dohadovaní detailov neblahé tušenie, môžete sa dohodnúť aj na vytvorení presného zoznamu všetkých požiadaviek na oficiálnu objednávku v písomnej forme, ktorou sa môžete v prípade nezhôd argumentovať. Ak sa však dohodnete na fotení do 20:00 a náhle si to zákazníci rozmysli, že chcú fotky až do polnoci, nemusí z toho hneď vzniknúť konflikt nad podpísanou zmluvou. Vždy záleží na vás, či máte chuť a energiu pokračovať, ale aj na zákazníkoch a ich ochote doplatiť službu mimo dohodnutej tarify. 

Točiť alebo netočiť video?

Točenie videa je samostatná téma, o ktorej by sa dalo napísať niekoľko článkov. Naozaj začínajúcim fotografom neodporúčam točiť aj video – na to slúži svadobný kameraman. V súčasnej dobe je moderné natočiť zo svadby namiesto dlhého niekoľkohodinového videa len krátky, napríklad trojminútový klip. Takéto niečo sa dá zvládnuť aj popri fotení, všetko závisí od dohody medzi vami a mladomanželmi.

Na veľké svadby zvážte asistenta

Ak vás čaká fotenie veľkej svadby so stovkami hostí, zvážte povolanie druhého fotografa. Ak chcete za večer stihnúť zachytiť naozaj každého, obslúžené dva fotoaparáty sa rozhodne nestratia. Druhý fotograf sa môže postarať napríklad aj o natočenie spomínaného krátkeho klipu počas toho, ako sa vy budete venovať len foteniu.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram