Fotografovanie pomocou dronu sa stáva čoraz populárnejšie aj napriek rôznym legislatívnym povinnostiam, ktoré by zodpovední majitelia dronov mali spĺňať. Tie by si zaslúžili samostatný článok, preto sa im v dnešnom článku oblúkom vyhneme. Keďže drony ponúkajú naozaj výnimočný spôsob zachytávania fotografií z vtáčej perspektívy alebo rôznych iných originálnych uhlov, rozhodol som sa zverejniť pre vás niekoľko tipov z praxe v prípade, že by ste chceli fotiť pomocou dronu, no neviete, čo od toho čakať.
Či už sa chystáte fotiť svadbu, portréty, alebo produkty, fotenie dronom sa v princípe ničím neodlišuje od iných zariadení. Rovnako musíte riešiť svetlo, kompozíciu a ďalšie technické parametre záberu, od ktorých závisí kvalita výslednej fotografie. Dron sa však treba naučiť aj riadiť, aby ste ho nielen nezničili, ale aby ste ním napríklad niekomu neublížili.
O výbere samotného dronu by sa dala napísať celá séria článkov s porovnaním desiatok najnovších či rokmi overených modelov a ich parametrov. V zásade však môžeme všetky drony rozdeliť do dvoch pre nás dôležitých kategórií – drony so vstavanou šošovkou (prevažne hobby drony) a väčšie modely, na ktoré možno upevniť aj zrkadlovku či akčnú kameru. Oba druhy majú svoje výhody aj nevýhody. Prvý model sa spravidla dodáva aj s praktickým ovládačom s náhľadovou obrazovkou, kde okamžite vidíte, aký obraz zachytávate alebo natáčate. Pri fotení sa však musíte spoliehať na fotoaparát, ktorý dal na dron výrobca. Iste nebude zlý, no nemusí vám vyhovovať.
Drony s vymeniteľným fotoaparátom bývajú väčšie, ťažšie a drahšie. Je potrebné, aby bol aj fotoaparát kompatibilný s vaším ovládačom a aby dokázal premietať náhľadový obraz. Nie ste však obmedzení tým, aké zariadenie na dron upevníte. Niekedy možno nájsť na trhu aj hybridy medzi týmito druhmi dronov, teda model, ktorý má náhľadovú kameru určenú na jeho ovládanie aj montážny bod na váš fotoaparát.
Nabiť, naštartovať a hor sa do fotenia. Vyberajte si bezpečné a odľahlejšie miesta bez ľudí, kde sa s ním naučíte správne pracovať. Ideálne sú lúky a polia bez stromov či elektrického vedenia, do ktorých by ste mohli nechtiac vletieť. Vyhýbajte sa lietaniu v blízkosti okien či súkromných pozemkov.
Pri lietaní a fotení dronom sa často stávajú vtipné, ale aj vážne nehody, za ktoré nie je zodpovedný dron ako taký. Obraz na náhľadovom monitore vás môže tak upútať, že sa zabudnete pozerať pod vlastné nohy. Pri ovládaní dronu radšej bezpečne seďte niekde na lavičke alebo v aute. Ľahko by ste pri presune mohli niekam spadnúť alebo skočiť rovno pod auto.
Na záver mám pre vás v bodoch niekoľko univerzálnych rád, ktoré môžeme v budúcnosti na mojom blogu rozobrať podrobnejšie: