Využite HDR (nielen) pri fotení krajiny

14. júla 2023

O režime HDR som už na mojom blogu písal v súvislosti s jeho využitím pri fotení krajiny, kde ide najmä pri fotení so smartfónom o veľmi užitočného pomocníka, ktorý vám pomôže zachytiť krajinu v celej svojej kráse, napríklad bez prepálenej oblohy alebo príliš tmavých hôr. Fotoaparáty jednoducho nemajú štandardne taký vysoký dynamický rozsah, ako ľudské oko, preto keď niečo odfotíte bez HDR, vyzerá to úplne inak, než ako to vidíte voľným okom. Kde všade pri fotení sa dá ešte použiť HDR režim?

HDR a street fotografia

Režim HDR sa okrem krajiny dá použiť aj pri street fotografii. Pri fotení panorámy prírodných scenérií sa môžeme stretnúť so spomínaným neželaným efektom, kedy je napríklad obloha príliš svetlá a krajina príliš tmavá. Rovnaký problém nastáva pri fotení v uliciach, kde napríklad fasáda budovy zaliata Slnkom tvorí obrovský kontrast oproti nejakej tmavej soche alebo stromu. HDR režim tento problém vyrieši za vás. Otázne je len to, či fotenie architektúry pokladáte za street fotografiu alebo nie. Názory na tému sú rôzne. 🙂

Fotenie čohokoľvek vonku

Fotenie portrétov napríklad pri západe Slnka, kedy fotograf fotí priamo oproti slnečným lúčom, ku ktorým sú fotografované osoby otočené chrbtom, môže byť pre menej skúsených fotografov problematické. Miesto tváre modela alebo modelky uvidíte len čiernu siluetu hlavy, okolo ktorej bude obrovská žiara. Ak je to žiadaný efekt, tak je to úplne v poriadku, no ak chcete odfotiť portrét, opäť vám poslúži HDR režim.

HDR režim pri fotení v tmavých interiéroch

Fotografovanie v tmavých interiéroch (napríklad v rôznych múzeách, galériách, hradoch, zámkoch, ale aj na eventoch, ako sú rôzne koncerty), je náročnou disciplínou, ktorá by si zaslúžila aj celý seriál článkov. Ak však v tmavej miestnosti nejakého hradu prepaľuje fotografiu ostré svetlo z jediného okna, alebo vám počas párty robia problém ostré svetlá v inak tmavom klube, HDR je jedným z riešení situácie.

HDR pri naozaj nevhodných a meniacich sa svetelných podmienkach

Fotografovanie je prácou so svetlom a svetelné podmienky nie sú vždy také ideálne, ako by sme si želali. Niekedy sa fotograf naozaj natrápi s nastavovaním expozície, svetla a ďalších parametrov a stále nemôže dosiahnuť želaný výsledok. Zapnutím automatického HDR režimu však niekedy dokážete urobiť ozajstné divy.

True HDR vs. automatické HDR

Okrem automatického HDR, ktoré spraví všetku prácu za vás digitálne, poznáme aj true HDR. True, alebo takzvané pravé HDR je naozaj spoľahlivý, aj keď o veľa pracnejší spôsob, ako dosiahnuť peknú fotografiu bez prepálených alebo tmavých miest. Jeho princíp spočíva v tom, že rýchlo po sebe vytvoríte 3 rovnaké snímky (preexponovanú, štandardnú a podexponovanú), ktoré následne skombinujete v počítači tak, aby bol výsledok vo forme HDR.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram