Svadba v kostole má pre množstvo ľudí stále svoje čaro. Priebeh a fotenie takejto svadby má však aj určité špecifiká, o ktorých si povieme v nasledujúcom článku. Ako konkrétne prebieha svadba v kostole?
V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že na každej farnosti, v každom kostole, respektíve pri každom duchovnom predstaviteľovi nájdeme špecifický a originálny postup pri obrade. Niekto by mohol tvrdiť, že obrady sa napríklad v rôznej cirkvi líšia iba minimálne, no v skutočnosti je opak pravdou. Niektoré body obradu a času stráveného pred ním a po ňom sú však predsa len spoločné.
Odporúčam vám dohodnúť sa s oddávajúcim duchovným na tom, v akom časovom predstihu je vhodné prísť na obrad. Túto informáciu si pýtajte od budúcich mladomanželov najmä v prípade, ak budete fotiť obrad ako prvú vec v ten deň. Kedy môžu prichádzať hostia a kde sa môžu zdržiavať a čakať na obrad? Môže pred kostolom hrať živá kapela? Môžu družičky roznášať zákusky či ponúkať svadobčanov s pálenkou? A kde si môže svadobný fotograf nechať batoh s technikou? Čím viac vecí si ujasníte pred svadbou, tým menší stres a chaos zažijete počas svadobného dňa. Niektorí duchovní vám dokonca vyhradia miesto, kde sa môžete pohybovať, a to často býva nevyhovujúce. Netreba sa nechať odradiť. V prvom rade potrebujete vytvoriť pekné fotky. Samozrejme, všetko záleží na dohode s novomanželmi. Treba sa snažiť nerušiť obrad, ale v prvom rade musí fotograf myslieť na fotky.
Cirkevný svadobný obrad prebieha takmer výlučne v interiéri. Duchovný vás spravidla neoddá nikde inde, ako v cirkevnej stavbe. Niektoré kaštiele, hrady a zámky na Slovensku však majú vysvätenú kaplnku, kde je možné tiež absolvovať obrad. Cirkevný obrad je často dlhší ako ten civilný a môžete rátať pokojne aj s hodinovým či dlhším trvaním. Obrad môže byť spojený aj so spievaním náboženských piesní, krátkym kázaníma takmer určite počas neho príde aj čas na modlitbu.
Po úspešnom ukončení obradu prichádzajú najčastejšie na rad gratulácie, ktoré prebiehajú buď v areáli kostola alebo pred ním. Opäť je vhodné sa informovať, či po vašom obrade nie je na pláne ďalšia svadba a podľa toho zistíte, ako dlho sa v areáli kostola môžete zdržať. Hostia (aj tí, ktorí nepôjdu na následnú hostinu) vám môžu zagratulovať. Ak na to zostane čas a nájde sa vhodný priestor, môžete si ešte odfotiť jednoduchý portrét s každým návštevníkom obradu. Vždy sa snažím fotiť tak, aby hostia mali slnko za chrbtom. Je to síce náročné pre fotoaparát, ale spoločné portréty tak vyzerajú lepšie, pretože nemajú ostré tiene v tvári a tiež nemajú prižmúrené oči kvôli Slnku. V niektorých prípadoch je lepšie spoločné fotky pred kostolom nefotografovať a nechať ich až na večer. Nie vždy majú novomanželia a hostia chuť sa fotiť pred kostolom keď je vonku 35 stupňov. Niekedy chuť majú, no podmienky v okolí kostola nie sú vyhovujúce nie len v zmysle počasia, ale aj pristorovo či vizuálne.
Po všetkých gratuláciách a prípadnom svadobnom fotení je čas na organizovaný presun na miesto hostiny pre všetkých hostí, ktorí dostali aj pozvanie k svadobnému stolu. Vo väčšine prípadov už cirkevná svadba pokračuje rovnako, ako tá civilná – bujarou zábavou až do rána. 🙂