Ako vybrať kvalitný catering na svadbu?

16. septembra 2023

Kvalitné a chutné jedlo dokáže svadbu premeniť na výnimočný gastronomický zážitok, no na druhej strane ju môže nekvalitné jedlo aj pokaziť. Nedostatočný chuťový zážitok sa prehryznúť dá, no hladné osadenstvo alebo v najhoršom prípade žalúdočné problémy určite nie. Pripravil som si pre vás niekoľko tipov, ktoré som odpozeral počas návštev stoviek svadieb, ktoré som mal tú česť fotografovať.   

Ako vybrať catering na svadbu?

Prvé rozhodnutie musíte urobiť už priamo pri výbere svadobného priestoru. Niektoré priestory ponúkajú len prenájom, no nie catering. Iné (napríklad hotely a reštaurácie), ponúkajú priestor aj catering, no nie jedno bez druhého, a niektoré firmy sa zase špecializujú výhradne na catering. Ak máte napríklad svoju obľúbenú reštauráciu, ktorá však nemá priestor na usporiadanie svadby ani neposkytuje na svadby catering, nie je ničím výnimočným, že sa aj s takouto reštauráciou sa dokážete dohodnúť na zabezpečení jedla na svadbu. Nech už je vaša preferencia akákoľvek, výber by ste mali mať uzavretý ešte pred rezerváciou miesta a termínu.

Stavte na recenzie a odporúčania

Recenzie na internete vám napovedia veľa. Rovnako aj odporúčania vašich blízkych. V mnohých prípadoch si ľudia vyberú dodávateľa jedla na svadbu aj na základe vlastnej skúsenosti – napríklad z inej svadby. V prípade mnohých svadobných priestorov, v ktorých neponúkajú catering, vám odporučia cateringovú službu v okolí, s ktorou boli ich návštevníci vždy spokojní.

Jedlo na svadbe rozhodne musí aj nejako vyzerať. Okrem samotných svadobných fotografií mladomanželského páru a hostiny svadobný fotograf často zachytáva aj svadobnú výzdobu alebo čerstvo naservírované jedlo. Takéto fotografie sa dajú použiť aj ako promo pre samotnú cateringovú spoločnosť.

Jedlo na svadbu

Dodávateľa máte vybratého, čo ďalej? Prichádza na rad výber konkrétneho menu. Tu záleží čisto na chuťových preferenciách vás a vašich hostí. Odporúčam vybrať 3 predjedlá, 3 polievky a 3 hlavné jedlá, z ktorých si hostia vyberú pri potvrdení účasti na svadbe. Jedno by malo byť vegetariánske.

Pripomínam, aby ste mysleli aj na takzvaný staff. Najesť na svadbe by sa mal aj fotograf, kameraman, DJ, kapela, prípadné ďalšie profesie, ktoré s vami trávia celú noc.

Pozor na alergie a myslite aj na ostatné konzumné

Každého jedného z hostí a ďalších stravníkov sa spýtajte na prípadné alergie či potravinové intolerancie. Pre týchto môžete ľudí objednajte jedlá, ktoré im nespôsobia zdravotné komplikácie.

V súvislosti s cateringom spomeniem aj výber zákuskov, torty a alkoholu. Zákusky a torty sa bežne objednávajú externe. Niektoré svadobné priestory však majú v ponuke aj naozaj chutné candy bary. Takmer všetky priestory akceptujú, ak si budete chcieť priniesť vlastný domáci alkohol, prípadne sudové víno. Kolkovaný alkohol a pivo sa však kupuje takmer vždy výhradne na bare.

Catering na svadbu cena

Asi neexistuje cenovo variabilnejšia položka z celej sumy zaplatenej za svadbu, než je práve cena za jedlo, zákusky a alkohol. Konzumné na jedného človeka rátajte približne od 30 do 100 €, no môže to byť aj viac v závislosti od prestíže podniku.

Praktický tip na záver

Než sa do objednávania jedla alebo cateringu pustíte, zamyslite sa nad tým, akých hostí ste pozvali na svadbu, alebo sa ich rovno spýtajte, aké jedlá majú radi. Viac krát som bol svedkom toho, že svadobní hostia gastronomický zážitok nepochopili a ich predstavou bol obyčajný rezeň so šalátom.

Druhou alternatívou je urobiť si to jednoducho podľa svojho vedomia, svedomia, vkusu a možností. Niekedy je snaha zavďačiť sa všetkým naozaj zbytočná. A pravdepodobne sa všade nájde niekto, čo na niečo frfle, tak prečo sa tým trápiť.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram