Ak by sme chceli detailne rozobrať fotenie s bleskom, rozhodne by nám na to nestačil jeden článok, ale potrebovali by sme možno aj celú knihu. Úplne samostatná kapitola je fotenie s bleskom v interiéri a v exteriéri, fotenie v ateliéri, ale aj vo veľkej sále, fotenie s bleskom na statíve alebo priamo na tele fotoaparátu a podobne. Napriek tomu si však dnes zhrnieme zopár základných faktov.
Nesprávne fotenie s bleskom má aj svoje nevýhody. Ak fotíte človeka napríklad na oslave niekde v byte s bleskom z príliš malej vzdialenosti, celá jeho pokožka sa môže nepekne lesknúť alebo môže mať červené oči. Pri niektorých foťákoch (najmä na mobiloch) blesk bleskne aj dvakrát (prvý raz na naostrenie a druhý na samotné zachytenie) a tak dokáže oslepiť fotografovaného.
Paradoxne je blesk veľkým pomocníkom nie primárne len v situáciách, kde je nedostatok svetla (ako pri fotení v noci), ale aj tam, kde je ho prebytok. Napríklad počas fotenia vonku za pekného počasia sa fotografovaní vždy radšej otočia chrbtom k Slnku, aby na fotke nemuseli žmúriť. Ak fotograf fotí napríklad na svadobnom fotení oproti Slnku, postavy, ale aj ďalšie predmety môžu byť príliš tmavé. Práve blesk dokáže tento kontrast kompenzovať. Blesk používame, samozrejme, aj v prípade, kedy je pri fotení tak málo svetla, že sú výsledné fotky aj pri dlhšom čase uzávierky celé rozostrené a je na nich veľký šum.
Aby blesk nebol príliš ostrý, najjednoduchším spôsobom, ako ho zjemniť a rozptýliť napríklad aj po celej miestnosti, je pritieniť ho vhodným tienidlom. Existujú špeciálne návleky a tienidlá, no ak potrebujete pritieniť napríklad blesk na mobile, úplne postačí, ak naň nalepíte kúsok bieleho kancelárskeho papiera alebo obyčajnú lepku – cenovku. Výber rôznych farieb tienidla alebo papiera môžete získať iný výsledný efekt fotografie.
Ak je to možné, blesk nemusíte umiestniť silou mocou len na telo fotoaparátu, ale aj niekam na statív alebo na poličku. Spolu s rozptyľovacím tienidlom a nejakou odrazovou plochou môžete docieliť to, že sa fotografovaný človek nebude pozerať priamo do blesku, tým pádom nežmurkne a zároveň okolo neho nevzniknú žiadne tiene.
Ak má váš mobil niečo ako nočný režim, vždy použite radšej ten, ako samotný blesk. Blesk na mobile poskytne len priame tvrdé a studené svetlo, ktoré na fotkách nevyzerá príliš dobre. Ak môžete, použite spomínané tienidlo. Alebo fotografujte len predmety, ktoré nie sú lesklé a nevytvárajú odlesky odrazeným bleskom.