Koľko stojí svadba a ako na nej (ne)môžete ušetriť?

12. septembra 2023

Človek sa žení alebo vydáva spravidla len dvakrát za život (je to pokus o trápny vtip 🙂 ), a do takejto veľkej oslavy života sa rozhodne oplatí zainvestovať nejakú tú čiastku. Ak však nepatríte k takzvaným horným 10 000, pravdepodobne neplánujete do svadby preinvestovať rovnako vysokú, či dokonca násobne vyššiu čiastku. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, koľko môže na Slovensku stáť malá, stredná, ale aj veľká svadba, od čoho sa to všetko odvíja a na čom dokážete výrazne ušetriť aj bez straty kvality.

Koľko stojí svadba?

Otázku s nejednoznačnejšou odpoveďou by ste asi hľadali len márne. Svadbu môžete mať doslova aj zadarmo (ak sa plánujete len vziať na úrade), no nie je problém minúť na ňu aj niekoľko desiatok tisíc eur. Do takmer každej štandardnej svadby vstupuje veľa jednotlivých položiek, ako napríklad prenájom, catering, fotograf, šaty, DJ, výzdoba a podobne. Na čom sa ušetriť dá a na čom nie?

Na čom sa dá ušetriť počas svadby?

Medzi výdavky, ktorými sa dá výrazne znížiť celková cena za svadbu, patrí napríklad výber šiat. Svadobné šaty budete mať na sebe najviac tak 24 hodín a nikdy viac si ich už neoblečiete. Naozaj si ich musíte kúpiť, či dokonca nechať ušiť na mieru za tisíce eur? Nesnažím sa vás nahovoriť, aby ste počas najdôležitejšieho dňa vo svojom živote počítali každý cent, no v požičovniach nájdete stovky nádherných modelov šiat, ktoré si môžete požičať za pár stoviek, či dokonca desiatok eur. Rovnako sa dá ušetriť aj na obrúčkach. Čoraz viac párov si vyberá napríklad obrúčky z chirurgickej ocele, ktoré sú odolné, nádherné, no výrazne lacnejšie, ako zlaté alebo strieborné obrúčky vykladané drahými kameňmi.

Premenné, ktoré určujú cenu svadby

Bez ohľadu na to, akú máte predstavu o svadbe, či chcete fotografa, kameramana, DJ-a, kapelu, aký priestor sa vám páči a podobne, existuje niekoľko premenných, ktoré sú pri všetkých svadbách bez výnimky rovnaké a ktoré výrazne vplývajú na výslednú cenu. Prvou takouto premennou je počet hostí. Neznamená to automaticky, že svadba pre 100 ľudí bude dvojnásobne drahšia, ako svadba pre 50 ľudí. Napríklad vyššie spomenuté služby majú konštantnú sumu bez ohľadu na to, koľko ľudí na svadbe máte. DJ zahrá pesničky pre 20, aj pre 200 ľudí. S pribúdajúcim počtom hostí sa však zvyšuje cena za pohostenie, a prípadne aj za prenájom väčšieho priestoru. Očakáva sa, že hostia však donesú aj nejaký ten finančný dar, čím svoje „konzumné“ pokryjú. Ak máte nejakú zručnosť, ktorú dokážete pretaviť do niektorého zo svadobných úkonov, opäť dokážete ušetriť peknú čiastku. Samozrejme, že si asi nebudete šiť vlastné šaty (aj keď prečo nie?), no najmä počas lockdown-ov sa ľudia doma začali učiť rôzne skilly, remeslá alebo si našli nové hobby. Ak máte trochu umelecké cítenie, pripraviť si výzdobu na svadbu zvládnete aj sami, napríklad aj z rôznych prírodných materiálov.Niektoré nevesty si zvyknú dokonca aj upiecť vlastné zákusky či suché koláčiky. Takto dokážete ušetriť stovky až tisícky eur.

Na čom sa neoplatí šetriť?

Na veciach, ktoré dokážu svadbu alebo spomienky na ňu naozaj pokaziť. Prvou je jednoznačne jedlo. Najmä na niektorých dedinských svadbách sa dá najesť naozaj kvalitne aj za veľmi rozumný peniaz, v prestížnych hoteloch si za jedlo priplatíte. Vždy je však vhodné ísť sa tam, kde chcete mať svadbu, vopred najesť alebo ochutnať jedlo. Takmer všetky svadobné priestory robia pred objednávkou ochutnávky. Veľkú pozornosť venujte aj výberu svadobného fotografa. Fotky by vám mali robiť svadbu celý život. Fotografie vám v prvom rade majú rozprávať príbeh toho, ako ste sa cítili. Mali by vám dať možnosť prežiť váš svadobný deň znova a znova. A to nie je len o fotografiách samotných, je to aj o osobnosti fotografa, ktorý musí z fotenia urobiť čo najväčší zážitok.

Rovnako stavte aj na vhodný výber DJ-a. Overte si jeho hudobný rozsah, obľúbené a neobľúbené žánre, schopnosť komunikovať a moderovať, vytvoriť správnu atmosféru a vcítiť sa do aktuálnej situácie. Často podceňovaný faktor pri výbere DJ-a je svetelná a zvuková technika. Mnoho párov zabúda, že aké bude svetlo v sále, také budú fotografie.

Spodná a horná hranica ceny za svadbu

Ak nerátame svadbu na úrade bez akejkoľvek oslavy, ale regulérnu zábavu so všetkým, čo k tomu patrí pre približne 50 ľudí, v prípade rozumného šetrenia tam, kde sa to dá, sa dokážete dostať orientačne aj na sumu okolo 5 000 €. Horná hranica v prípade prominentných svadieb v podstate neexistuje. Priemerná svadba v súčasnosti na Slovensku môže vyjsť okolo 15 000 €.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram