Ako správne fotiť polárnu žiaru?

30. augusta 2024

Posledné roky sa na našej oblohe, ale aj v médiách a na instagramových účtoch fotografov čoraz častejšie objavuje polárna žiara. Je za to zodpovedná narastajúca aktivita slnka, ktoré vysiela naším smerom elektricky nabité častice slnečného vetra. Tie pri dopade na vrchnú vrstvu atmosféry vytvárajú naozaj nádherné nebeské divadlo, ktoré je však vidno len v noci. Ak by ste chceli tento nádherný fyzikálny a prírodný úkaz zachytiť, v krátkosti vám vysvetlím, ako na to.

Ako fotiť polárnu žiaru

V minulosti som na svojom blogu publikoval články o tom, ako fotiť hviezdy a nočnú oblohu, ale aj ako zachytiť krásnu, no voľným okom ťažšie viditeľnú mliečnu dráhu. Fotenie polárnej žiary pozostáva z veľmi podobných princípov. Nebudeme sa v tomto prípade spoliehať na automatické nastavenia a fotoaparát nastavíme manuálne. Hodnoty clony nastavte čo najnižšie a na niekoľkých testovacích fotografiách nastavte hodnotu ISO podľa toho, aký objektív práve používate.

Použite kvalitný statív

Predtým než sa pustíte do nastavenia dĺžky expozície, je potrebné spomenúť asi najdôležitejšieho pomocníka pri fotení polárnej žiary. Bez kvalitného statívu ani nemusíte strácať čas a ísť von. Expozíciu nastavte pre zhoršené svetelné podmienky na približne 5 – 15 sekúnd. Keby bola kratšia, žiaru by ste na výslednej fotografii videli len slabo. Pri dlhšej by bola žiara, ale aj hviezdy pre pohyb (v prípade hviezd pre rotáciu zeme) rozmazané.

Fotenie polárnej žiary

Okrem nastavenia clony na minimum budete potrebovať v ideálnom prípade širokouhlý objektív, ktorý dokáže zachytiť naozaj veľké množstvo svetla za čo najkratší čas. Ostrenie manuálne nastavte na „nekonečno“ a zhotovte niekoľko testovacích fotografií. Podľa ich stavu môžete ešte finálne doladiť ISO a expozíciu. Viac o tom, ako regulovať množstvo svetla vo fotografii, sme písali v našom článku o expozičnom trojuholníku.

Timelapse polárnej žiary

Mimoriadne zaujímavé môže byť aj zachytenie timelapse videa polárnej žiary. Pri nastavení fotoaparátu postupujte rovnako, ako keby ste ju išli len fotiť. Na zhotovenie pekného timelapse odporúčam čo najväčší počet snímok, ktoré môžete zachytávať aj niekoľko hodín. Výsledok v podobe niekoľkosekundového zrýchleného videa bude rozhodne stáť za to.

Buďte originálni

Okrem technického nastavenia fotoaparátu je, samozrejme, dôležitá aj kompozícia polárnej žiary. Vynikne krajšie nad vrcholmi Tatier, nad nejakou zaujímavou stavbou alebo v pozadí vašej selfie? Experimentujte a hrajte sa, nikdy neviete, aký originálny záber sa vám podarí zhotoviť.

Spojte sa so mnou

Teším sa na Vaše správy, maily a telefonáty. Predovšetkým Vás ale rád stretnem osobne.
Fotograf Roman Hruška
ahoj(at)romanhruska.sk
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram